Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trichophilia_(alianza) Rio_Primero_(Cordoba) Gilberto_Godoy_Filho Geranium_dissectum_var._roseum Gabriel_batistuta Fray_Matías_de_Córdova_y_Ordóñez Un_día_más_en_el_gran_circo Representantes_Permanentes_de_Honduras_ante_las_Naciones_Unidas Indomables Fuerza_aerea_de_la_india Ignacio_Martínez Rodilhan Restless Rhynchonkos_stovalli Fútbol_americano_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_1932 Tuska_Open_Air_Metal_Festival Técnicas_de_Pintura Municipio_de_Bison_(condado_de_Perkins,_Dakota_del_Sur) Robert_(nombre) Galeria_Nacional_de_Canadá Ilex_canariensis_var_canariensis Municipio_de_Manannah Ilustre_Colegio_de_Abogados_de_Tarragona Fray_Gonzalo_de_Illescas Municipio_de_Four_Mile_(condado_de_Polk,_Iowa) Rufino_de_mingo Trimma_necopinus Río_Cuarto,_provincia_de_Córdoba Iglesias_de_rito_oriental Iglesia_búlgara Río_Segundo_(Córdoba) Ruta_Panamericana Municipio_de_Clark_(condado_de_Johnson,_Indiana) George_Eyser Garcia_de_Santa_Maria U_F_O Reino_de_Finlandia_(1918) Municipio_de_Sparta_(condado_de_Knox,_Illinois) Union_Carolina Infierno_en_el_pacifico Ukerdi Resta_de_Fracciones Ruta_Estatal_de_Arizona_177 Unión_Aduanera_de_Alemania Riverview_Estates_(Misuri) Fredéric_Guesdon Glenpool_(Oklahoma) Freziera Tresillo_(desambiguacion) Municipio_de_Bonaville_(condado_de_McPherson,_Kansas) Réquiem_de_la_Guerra Ruta_del_Che_No_callar Giovanni_Niccolo_Servandoni Iglesia_Metodista_del_Divino_Salvador_(Pachuca) Universidad_Comunitaria_Vocacional_–Técnica_de_Los_Ángeles

html map