Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Stevland_Hardaway_Judkins The_Heart_of_Juliet_Jones Serie_A_1939_40 Syzeton_joveri Toronto_(desambiguacion) Sandor_Tarics Sistema_Prebetico Sorghum_mellitum The_Vampire_Chronicles Shetland_pony Sao_Gonçalo_(Amarante) Scirpus_glaucescens Sida_vesicaria Terminus_post_quem Sector_Antartico_Argentino Thicketty The_Ten_Commandments_(pelicula) Siete_durmientes_de_Éfeso Showbiz_Televisión Synallaxis Seongdong-gu Steel_cage_match Súper_Mega_Malvada_Fuerza_Contra_Johnny_5 Snaidero_Pallacanestro_Udine Seva,_Puerto_Rico Segunda_Batalla_Naval_de_Narvik Saint-Hippolyte,_Pyrénées-Orientales Schellemberg Toby_Faletau Saint-Mars-d'Outillé Tenebroides_rugosipennis Sociedad_Sueca_de_Fotografía The_man_who_would_be_king Salix_elegantissima San_Bartolome_Perulapia Tetania Schoenoplectus_tabernaemontani_f._sub-duvalii Stanislav_Nedjalkov Semillero_grande Saint_patrick's_day Toba_volcanica Solenostigma_zippelii Selección_nacional_de_futbol_de_Malí Selección_de_futbol_de_Tailandia Seitaad St._Clair_(Minnesota) San_Vicente_de_Robres San_Amaro_(playa) Tomillo_rascaviejas Soto_40 Telégono Scott_Meents Saint_Martin_le_Mault Sikorsky_S-61 Tanulepis

html map