Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Painesville_(condado_de_Lake,_Ohio) Tremastelma Renedo_de_Esgueva_(Valladolid) Fresno_del_Río Russula_claroflava Iglesia_de_San_Pedro_de_Riga Frederik_ljunberg Renania Ga_Rei:_Zero Rodrigo_Pérez_Ponce_de_León Inglés Rincón_de_Beniscornia Rubia_canariensis Rhodiola_integrifolia Rieutort_de_Randon Universidad_Agrícola_de_China Ruta_5_Panamericana_Arica-La_Serena U._E._S. Ricardo_Fernandez_Deu George_Lynch Rodrigo_Fernández-Carvajal_González Tácticas_romanas_de_infanteria Gastrotheca_plumbea Frumenty Garretson_(Dakota_del_Sur) Río_Escalona Universidad_Católica_(fútbol) Glottiphyllum_erectum Religión_en_Chile Muralla_romana_de_Zaragoza Ignaz_Dörfler Municipio_de_St._Clair_(condado_de_Butler,_Ohio) Ribes_nigrum_var._europaeum Inacio_Piá U-6_(1935) Renato_assis_da_silva Friedrich_Mieth Ignacio_Duarte_y_Quirós República_de_Dahomey Ruta_Estatal_de_California_86 Museo_Arqueologico_Nacional_de_Bulgaria Municipio_de_Danbury_(Carolina_del_Norte) Reserva_India_de_los_Zuñi Municipio_de_Center_(condado_de_Allamakee,_Iowa) Roseanne_(serie) Roberto_Cirilo_Perdia Robert_Magny_Laneuville_à-Rémy Municipio_de_Hoopers_Creek_(condado_de_Henderson,_Carolina_del_Norte) Fuerte_de_Jesús_María_Jose_de_Río_Grande Trotula Frecuencia_crítica Gimnasio_de_la_Universidad_de_Ciencia_y_Tecnología_de_Pekín Ganso_del_Orinoco Río_WeiBe_Elster Revolucion_Nacional_Indonesia

html map