Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diputación_provincial Draft_de_la_NBA_de_1968 Dudu_Biton Alfius_pictipennis Diplocalyx Curva_cuártica Distrito_de_La_Arena Cubierta_electronica Cronica_A_Sebastian Dancing_without_music Dj_Awards Alejandro_Fiore Divergencia_de_Kullback-Leibler Distrito_de_Salamanca_(Arequipa) Crèvecœur_sur-l'Escaut David_Stergakos Danny_Mac Economía_de_la_Argentina Doumy Creagrutus_ignotus Alonso_de_fonseca_y_ulloa Diego_Montenegro Courson-les-Carrières Coyuya_(estación) Dennettia_tripetala Cristobal_de_Salamanca Director_de_Percepción Criaturas_mitológicas Dictionary_of_greek_and_roman_biography_and_mythology Crimen_económico Amalur_Mendizabal_Azurmendi Cuscuteae Copa_ASOBAL_2012 Alfabeto_arábico César_Oroz Durdo_tambien_llamado_maragota Célestin_Anatole_Calmels Copiar Couso_(Santa_Maria) Distrito_de_Jammu Dinastía_Nemanich Altocumulus_caballa Distrito_de_Kayunga Dave_Sanders Drosera_subg._Ergaleium Amandititita Aliano Cumuleno Altamont_(Misuri) Días_Felices Diez_años_de_primavera Copa_Libertadores_Sub-20 Desalojo_de_la_isla_Perejil Ecuacion_de_sexto_grado Dampé

html map