Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cristian_Machin Dia_Internacional_en_Apoyo_de_las_Victimas_de_la_Tortura Cueva_de_Viera Crossocheilus David_Ricardo_Sánchez_Guevara E._T._el_extraterrestre Delta_(Utah) Alique_(Guadalajara) Distrito_fitogeografico_Chaqueno_Occidental Daniel_Torres Diagrama_de_columnas Dzeliwe_de_Suazilandia Derecho_civil_foral_(España) Couchey ENDTHEFED Dulce_Compania Division_del_tiempo_histórico Delta_Aquilae Amelia_de_austria Del_icio_us Critica_(Buenos_Aires) Damian_Tabarovsky Distrito_de_Punchao All_good_things_(Come_to_an_end) Altnau Divisionismo Desensibilización_y_reprocesamiento_por_movimientos_oculares Cumbre_América_Latina,_el_Caribe_y_la_Union_Europea Donax_festucoides Distrito_de_nou_barris Copa_Mundial_de_Clubes_Femenina Convencion_internacional_sobre_la_eliminacion_de_todas_las_formas_de_discriminacion_racial Códice_Gigas Dempo_SC Darligen Ecuacion_Gibbs-Duhem Davai_Zakrutim_Zemlyu Almorchón Alfredo_Jalife_Rahme Crocidura_virgata Deneze_sous_le_Lude Dimitri_Vegas_&_Like_Mike Correncon_en-Vercors Copa_Mundial_de_Futbol_de_Estados_Unidos_94 Edad_de_cobre Copa_Interamericana_1973 Alto_de_Navacerrada Distrito_de_yurimaguas Distrito_de_Emilio_San_Martín Correguela_menor Cuatro_meses_tres_semanas_y_dos_dias Alp Dischidia Amfreville_(Calvados) An_Evening_With_Erasure

html map