Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Denis_de_París Coullemont Dante_Panzeri Distrito_de_sedan Alexander_Guchkov Copa_Mundial_Sub-20_de_Fútbol_de_2009 Cristian_Zermatten Deinómenes Cross_Biancina Diccionario_Griego_Espanol Dell_Publishing Departamento_de_Ardeche Algoritmo_de_aproximación Cryptocephalus_senguptai Distrito_de_laberinto Economia_de_Guinea Dactylorhiza_majalis_ssp_praetermissa Cuscus_israeli Copa_Cerveza_Salta Declaración_del_Clero_Frances Cuarto_par Ali_Terme Crocidura_olivieri_guineensis Cruz_de_Rubalcaba Diafragma_Potter-Bucky Diego_Ortiz_de_Zúniga Copa_Federación_1990 De_Magnete Dispersión_dinámica_de_luz Aleksandr_Kovalevsky Cuentos_de_hadas_para_dormir_cocodrilos Crucero_Lepanto Crabbé_Rocha Dracontium Amburana_cearensis Crisis_diplomatica_entre_Ecuador_y_el_Reino_Unido_en_2012 Almenar_de_Soria_(Soria) D&D Doumea_angolensis Cymbidium_niveomarginatum Amarga_victoria César_al_mejor_director Alex_Fernández Convento_de_la_Santísima_Trinidad_(Cartaya) Distrito_de_lausana Divisione_Nazionale_A Amor_(película_de_2012) Cosmos:_A_Personal_Voyage Corazon_dorado Cryptocephalus_strigosus Diócesis_de_Vitoria-Gasteiz Denny_Duquette Curralinhos Ammi_apiifolium Dąbrowa_Gornicza

html map