Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Plan_Position_Indicator Phycella_gayana Polonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lake_Placid_1932 Palawan_(desambiguación) Nelson_Rockefeller Podabrus_maedai Pena_Queimada Pedro_Ramón Ononis_natrix_var._arenaria Pan_de_Pascua Operación_Husky O_N.U. Plesiohadros Ophiuros_erectus Por_un_Chile_Justo Perdidos_en_la_traduccion Pedro_II_de_Courtenay Parched_with_thirst_am_i_and_dying Orden_de_compra Oblast_de_Khmel'nyts'kyy Nikolái_Miklujo_Maklái Partido_judicial_de_vitigudino Panc. Nantes_en-Ratier Partido_Popular_Alemán_Nacional Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009_en_Estonia Pedro_Alvarez_de_Toledo_y_Leiva,_primer_marqués_de_Mancera Oxalobacter Parque_de_la_Serralada_Litoral Pizzicati Pleomele_braunii Pacho_Galán_(estación) Paços_de_Gaiolo Placa_del_explorador Museo_de_Carruajes Piastron Phyllogonum_luteolum Pentagrama_akáshico Pancratium_uniflorum Nicolas_Combarro Néstor_Salazar Playa_de_las_Cadenas P" Nina_Trofimova Núcleo_supraquiasmatico Otelo_(pelicula_de_1965) Polemica_Valls-Martínez Porsche_918_Spyder Museu_do_Relogio Oliver_&_Company Nīþ No_sólo_de_rumba_vive_el_hombre Populus_nigra_var._betulifolia Phyllodroma Observación

html map