Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Los_Verdes_-_Grupo_Verde_de_Castilla_y_León Radar_de_control_de_tiro Rascón_del_Pacífico Psammoecus_piceus Proyecto_921 Martin_Perez_Monteverde Metelodina Rebirth_World_Tour:_Live_in_Sao_Paulo Provincias_de_Japón Masacre_de_cefalonia Mariana_(desambiguacion) Luz_(arquitectura) Rally_de_San_Remo_de_1993 Maria_Jesús_Montero_Cuadrado Manny_Sanguillen Manuel_Azamor_y_Ramírez Provincia_de_Karaganda Gonzalo_bilbao Radio_Reloj R.A.Rolfe Lérida_(España) Mamadou_Bagayoko_(futbolista_marfileño) Referendum_para_la_adhesion_de_la_Republica_de_China_a_las_Naciones_Unidas_de_2008 Grandopronotalia_carnarvona Mi_(hiragana) Memorias_de_Idhún_el_cómic:_La_Resistencia_Revelación_(1_Parte) Marco_A._Órdenes_Fernandez Lorenzo_Artiles_Hernandez Mas_Movil Mama_la_Oca Mendeleiev Mi_Sangre_World_Tour Medetaiko Pérez_(desambiguación) Prision_barco Manuel_Riesco_Larraín Manuel_García_Banqueda Potosi_(Nicaragua) Milla_cuadrada Marrubium_cinereum Luchas_baderizas Maria_del_Palatinado Miguel_Sánchez_de_Llerena Marion_Suplee Ptychodea Mambere-Kadeï Llipa Metzger Mantequilla_de_cacahuate Real_club_nautico_de_Calpe Puente_de_San_Juan_(Oporto) Pyreus_Kril Microcreagris_laurae Luis_Miguel_Martin Rafael_Angel_Martínez_González

html map