Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Raymundo_Serafín_Arroyo_Batzaveth Preludios_de_chopin Ramal_Coihue_-_Nacimiento Promociones Lénault Grand_Marais_(Minnesota) Masacre_de_Tacueyo Presentación_del_plantel_cruzado Micropterix_aureatella Real_Armería_de_Madrid Malacurus Gracias_a_la_vida_(canción) Pretty_Odd. Quiebrajano Raiz_mordida Manicaragua Gottfried_von_StraBburg Manele_(Hawái) Manuel_Canete Mansa Region_Costa_(Oaxaca) Logroño_(La_Rioja) Provincia_fitogeográfica_del_Cerrado Mabel_Campolongo_Jaime Mark_Adams Pueblica_de_Valverde_(Zamora) Michael_E_López-Alegría Miguel_March Matías_Biscay Ma_Lin Maroon5 Ptolomeo_IV_Filopator Raión_de_Yaroslávskaya Presupuesto_de_la_UE Meseta_de_Misuri Mas_alla_de_las_sombras_(novela) Prosperidad_(desambiguación) Margrave_de_Brandemburgo Luis_de_Cordova_y_Cordova Primera_División_de_Espana_1944_45 Primer_ministro_de_Serbia Pseudibis_gigantea Prolabeo_batesi Maros Google_App_Engine Got_it! Llampaza Gran_prabhu Manuel_Tello_Baurraud Primera_Guerra_Punica Premio_Wolf_en_Medicina Gornji_Cerovljani Pueblo_vilela Massive_B_Soundsystem_96.9 Maheshtala

html map