Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Años_1610_a_C Basilica_de_Nuestra_Señora_de_la_Merced_(Yarumal) Calamiana_illota Bubba_Sparxxx Caslon_(fuente_tipográfica) Bhaishayia-Guru Canchalagua_española Cereus_engelmannii Cannabis_erratica Bryobates_rugidorsis Benzonia_(Míchigan) Carvallar Brain_(videojuego) Brunsville_(Iowa) Big_Cheese Caphith Basilepta_flavicaudis Beast_of_Blood Barrio_La_Ermita Beaumais Calmont Campaña_para_el_neologismo_"santorum" CP_M Campeonato_Sudamericano_Femenino_Sub-20_de_2012 Blanca_del_Prado Casa_de_sverker Biopsia_de_vellosidad_corionica Cenocito Chaetostoma_loborhynchos Canton_de_Oloron_Sainte_Marie_Est Baile_de_San_Vito Chaon Castillo_de_Bertí Campbell_(Florida) Bryan_(Texas) Canarium_kitenga Cedrela_toona_var_stracheyi Bartolome_beltran Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_en_Ruta_de_2006 Calofulcinia_paraoxypila Calyptranthes_caryophyllifolia Cathorops_laticeps Botanische_Zeitung._2._Abteilung Años_380 Bletia_catenulata Cantón_de_Ossun Carabus_macedonicus Bus-Saint-Rémy Celda_unitaria Castillo_san_felipe_de_barajas Cantón_Santa_Isabel Bórax Bulevar_Jose_Batlle_y_Ordonez Bell_lloc_(Seo_de_Urgel) Base_vostok

html map