Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Playa_de_Penco Pastillas_antidepresivas,_religiones_y_demás_.._para_el_alma Número_1 Phrynomedusa_fimbriata Pena_de_Alájar Parque_9_d'octubre Paz_de_Núremberg Palacio_de_Ribeira Mustela_erminea_alascensis Papayo Owari Parisatis Pihen_lès_Guines Patinaje_artistico_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Turin_2006 Música+alma+sexo_(álbum_de_Ricky_Martin) Patrocinio_Jimenez Palma-Palmilla Oruga_de_Santiago Osbeckia_oleifolia Pohnpei Nandinia Operacion_Gurtel Panocho Pedania Pazdan Necesito_dinero Nuevo_trato Pleuratos_I Peter_Hartling Organizacion_político-administrativa_de_Ghana Orelie_Antoine_I Paurolepis_angusta N._K._Zavrc Patricio_Escobar Pairi_Daiza Pezenes-les-Mines Nueva_Pompeya_(desambiguación) Nikos_Kavadias Octavarium Núria_cadenas Península_de_Tasman Perforador_de_blindaje Pinus_magnifica Parque_Brigadier_Eduardo_Gomes Oruga_marítima Plaza_de_toros_de_calatayud Nuez_vómica Poli(but_1_eno_1_4-diilo) Olivos_(desambiguación) Pavetta_melanophylla Planta_de_energía_nuclear_H.B._Robinson Os_hyoideum Mörser_Karl Oseo Negro_(rio_Río_Negro)

html map