Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Institucion_Ferial_de_Extremadura Iñaki_Bollain Jonás_(Jaime_Gomez_Rogers) Karl_Elmendorff Jabali_de_Calidon Jean-Jules-Antoine_Lecomte_du_Nouÿ Jülich Linhir Jose_Ángel_Hevia Lee_Grant Lady_Fighter_AYAKA Jubilee_(álbum_de_Sex_Pistols) Junior_Bonner Jean_Paul_Strauss Jack_W_Szostak Javier_Menendez La_Herradura_(desambiguacion) Kohlrabi Julian_Marley Jerónimo_de_Ayanz_y_Beaumont Laura_Acuna Jacobo_Daciano L.A.V._Madrid-Valladolid Islas_Berezovye Jacques_de_Sores Liga_Riojana_de_Fútbol Lista_de_municipios_espanoles Las_Tablas_(Madrid) Julio_Agricola Juan_José_Martinez Jarreth_Merz Julio_Bravo_Folch Katsuwonus Juan_Terés_y_Borrull Invasiones_britanicas_al_Rio_de_la_Plata La_Madeleine_Bouvet La_Bellière_(Sena_Maritimo) Kate_&_Allie L10N Literatura_de_colombia José_MacCrohon José_Luis_Márquez_Leon Juan_de_Salazar_y_Espinosa Letra_negrita Kimbiri Kitadaitō Isla_Shemya Joaquín_Clausell Javier_Hernandez_(desambiguacion) Kazım_Koyuncu Juan_de_Orleans_duque_de_Guisa Listado_de_países_de_Europa La_Puebla_de_San_Vicente Italiota Isla_Smith_(Washington)

html map