Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vincent_Furnier Con_te_partirò Acampe Cis_zeelandicus Villa_del_Cine Zehntnerella Ciudad_de_Mónaco Villa_romana_de_Rio_Verde Chupaderos Ventiocho Verdadera_Iglesia_de_Jesús_en_India Constantin_I._C._Bratianu Chromidotilapia_bosumtwensis Conde_Arnau Yolanda_Montes Con_amor_eterno_vol._II Viajes_con_mi_tía Chrysanthemum_floridum Aeródromo_de_Villa_Regina Condado_de_Clermont_(Ohio) Compañía_aérea_de_bajo_costo Alejandro_Agustín_Lanusse Acción_empresarial_contra_la_falsificación_y_la_piratería Consejo_de_Defensa_del_Patrimonio_Historico_Arqueológico_Artistico_y_Turístico Válvula_del_seno_coronario Westfield_Group Adolfo_Domínguez_Monedero Chito_Faró Vacheres_en_Quint Acento_de_altura ARA_Santa_Fe_(S-21) Vini_australis Zocalo_(estación) Cobitis_matsubarai Comedias_musicales Acrocoryne Voz_infantil Alcedo_meninting Aichryson_laxum Comision_Permanente_de_Agricultura_Silvicultura_y_Desarrollo_Regional_en_Chile Chloraea_alborosea Charles-Augustin_Sainte-Beuve Colorado_(Rio_Grande_del_Sur) A_6_Intruder Air_Warrior Vía_Panorama Xénia_Monty Cheiropsis_elegans Comité_Olímpico_Brasileño Cohassett_Beach_(Washington) Aimbe Clave_de_humor Actopan_(Hidalgo) Variable_(programación) Ciudad_Vieja_(Jerusalén)

html map