Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Erick_Rowan Eighting/Raizing Eurispa_normalis Esteban_I_(papa) FSSTND Emilio_Sala_Frances Epopterus_vernicatus Frail_Words_Collapse Estación_Bruno_J._Thomae Estadio_San_Manuel El_Tambo_(Colombia) El_Soleras_(Lérida) Fight_Club_(novela) El_Cabo_Septentrional Finlandia_Occidental Ernst_Moritz_Arndt_Universitat Eurocopter_EC725_Super_Cougar El_microscopio Efecto_Leidenfrost Eusuquio Elvir_Rahimic Esposas_desesperadas Estelite Erpeton_tentaculatum Ferrari_330_TRI_LM Estación_Rosario_del_Tala Estacion_de_Dos_Castillas_(Segovia) Estigmática Estadio_Regional_de_Moscú Estrecho_de_florida Feist_v_Rural Flash_gas Eulemur_collaris Escudo_de_valladolid Espuma_de_plástico_microcelular Enumeratio_Plantarum,_quas_in_China_Boreali Eustaquio_Moldes Federación_de_Béisbol_Aficionado_de_Puerto_Rico Emydorhinus El_final_del_verano Enum._Pl._Javae Eric_Bledsoe Elisenda_de_moncada Eldrick_Tiger_Woods Escudo_de_Santa_Lucía El_Jerezano Estación_de_Plaça_Molina Eduardo_zamacois_y_zabala Eleuterio_Fernandez_Huidobro Estadio_Universidad_Tecnologica_de_Nezahualcoyotl Excoecaria_biglandulosa_var_glandulata Escuela_española_de_pintura Francisco_Serrano_(historietista) Elvira_Garcia_y_Garcia Feedback_(comic)

html map