Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009_en_Mexico Palestina_(Caldas) Pacific_Blue_(serie_de_televisión) Panionios_B_C. Popielo Potamogeton_natans_var._minor Organisacion_Intra-Europea_de_Administracion_Fiscal Oceans_(cancion_de_Pearl_Jam) Olocau_del_Rey Nueva_búsqueda_del_Jesús_historico Pio_Isaac_Acuña N-525 Ponticiella Navadurga Pablo_Valdebenito_Mora Música_nueva_era Oiba_(Santander) Paramantis_natalensis Nancy_Millis Museo_de_montparnasse Pop_twee Paulo_César_Carpegiani Mutō_Akira Parque_Nacional_Bahía_Coffin Pablo_Timoteo_De_Miranda Paracheilinus_mccoskeri Parkwood_(Washington) Parque_natural_del_Cabo_de_Gata-Níjar Pardo_Padros Mycetina_gedyei NEWS Navegación_aerea Papel_Prensa_SA Papel_madera Paso_del_Stelvio Pampanos_(hoja) Papa_Leon_IV Músculo_escaleno Pierre_Anatole_Guillon Planta_nuclear_Comanche_Peak Odette Pecado_Original_(pelicula) Policía_Autonómica_Canaria O_S_D Phippsia_angustata Ost_in-Edhil Omar_Quezada Neo-nazismo Museo_Wallraf_Richartz Oscar_Suarez_Mira Nervio_craneal_segundo Porophyllum_porophyllum Nazismo_alemán Nick_Jr.(España) Paratomoxia_biplagiata

html map