Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aeropuerto_de_Katmandu Walter_Page Concepción_(San_Juan) Acción_Estrategica_de_Energia_y_Cambio_Climatico Aceitunas_aliñás Wwe_backlash Chupícuaro_(Michoacán) Ada_de_caria Constanza_de_Portugal_y_Aragón Volkswagen-Arena William_Thomas_Stead Chichén-Itzá Cleistocactus_jujuyensis_var._fulvus Ciamannacce AeroHonduras WB_50 Aiseau-Presles Vahid_Yusuf_oglu_olekberov Chiococca_latifolia Cocos_nehrlingiana Classic_Albums_Metallica_-_Metallica Cheilopogon_exsiliens Vulpia_pyramidata XELA Administración_Federal_de_Ingresos_Publicos Vidas_Opostas Vuelta_a_Andalucia_2000 Cinchona_officinalis Alberto_Fernandez_Montes_de_Oca Columna_Serpentina Abdülhamit_I Viverrido Via_Colectora_Aurora-T_de_Salitre Yorkshire_and_the_Humber Al-Yumhūriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dimuqraţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazžayrit_Republique_algérienne_démocratique_et_populaire Aeropuerto_Internacional_de_N'Djili Akognon Yarelis_Barrios_Castaneda Valantia_glaberrima Ahmed_Ben_Hach Acroloxidae Windows_Live_OneCare_Family_Safety William_Kahan Wilm. Conrado_II_de_Suabia Clamerey Accidente_de_helicoptero_espanol_en_Afganistan_del_2005 Agitanar Clarksies Villárdiga_(Zamora) AS_CotonTchad Aerospatiale_AS_350_Ecureuil Clembuterol Agrimonia_común Clúster_(informática)

html map