Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oxidacion_del_ácido_pirúvico Pfeiffera_gracilis Plataforma_de_lanzamiento Olga_Zubarry Pontailler-sur-Saône Org-mode Paroplapoderus_tentator_tentator Poblado_del_Salto_de_Saucelle Oxalidales Partido_Demócrata_Cristiano_de_Paraguay Pixies_(álbum) Nuez_encarcelá Peerless_(sello_discográfico) Piazza_Montecitorio Placa_dels_Oms Origanum_anglicum Onvba Neoclasismo Port_Orford_(Oregón) Parlamento_Esloveno Paranasoona_cirrifrons Nice_Boys Paco_Arespacochaga Piper_PA-35 Pabellón_Multiusos_Fontes_Do_Sar Nerine Phyllobrotica_signata PAOK_Thessaloniki_B_C. Oakland_(Florida) Pigna_(Corcega) Poa_discolor Pentispa_pratti Partido_de_general_pinto Pichi_mawiza Nacionalismo_banal Parque_nacional_del_Bicuar Norberto_Cuesta_Dutari Pat_Cox Pantano_de_Vadomojón Patron_para_Navegación_Basica Obergosgen Ortodoxismo Poder_de_los_alimentos Museo_del_cobre Novias_-_Madrinas_-_15_años Phyllostemonodaphne Orto_helíaco Parque_del_Humedal_de_iSimangaliso Policía_Nacional_de_Islandia Origanum_majoranoides Nigidius_decellei Paleolítico_Inferior_Clasico Pargny_lès-Reims Pattran Orcinas

html map