Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Confederación_Hidrografica_del_Jucar Víctor_Li-Carrillo_Chía Condado_de_Cheshire Albi_(España) Aeropuerto_de_Palisadoes Acuerdo_de_charana Achv. Vixen_(DC_Comics) Aeródromo_de_Garray Zonitoschema_rubricolor Condado_de_Jo_Daviess Vieux-Reng Combate_de_Maracana Charles_Voegelin Walter_Nichols Victoria_Adelaida_de_Schleswig_Holstein-Sonderburg-Glücksburg Colapso_de_la_Union_Soviética Yoshio_Sawai Colmenar_de_la_Sierra Cochitzapotl Villers-sur-Fère Woonsocket_(Dakota_del_Sur) Ya_tenemos_chica ChorusOS Cistus_populifolius_a_psilocalyx Chenopodium_laterale Vahan Vladimir_II_Monomaque Adjoña WrestleMania_20 Clara_(canción) Accidente_radiologico_del_Hospital_Clínico_de_Zaragoza Acerilla Chlorostilbon_canivetii Veturius_perecasi Constituyente_(sintaxis) Volta_(rio) Aeropuerto_de_Gaspé Vis_(isla) Chum_Kiu Complejo_Chelonoidis_nigra Veyrines_de-Vergt Club_Deportivo_Ávila_Voley Clase_nominal Ciclo_de_Born-Haber Valentine_(película) Colombia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_la_Juventud_de_Invierno_2012 Agialida_barteri Yves_Marie_André Châtillon-sur-Morin ARA_La_Argentina_D-11 Achatinella_leucorrhaphe Conservatorio_de_Ginebra Chimoio Viva_la_Virgen

html map