Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Avenida_Arnele_(línea_naranja) Monumento_a_la_Libertad_(Riga) Hoki_(nengō) Guerra_Gran_Colombo-Peruana Guido_Casassa Antonio_Pablo_Fernandez_Solano Harry_Harrison Monasterio_de_San_Nicasio_(Tudela) Avestruz Montecassiano Harleyville_(Carolina_del_Sur) Andres_Rodriguez_Pedotti Autopista_del_Maresme Hueso_coxal Arevalo_(Avila) Mohammedan_SC_(Calcutta) Heraclea Mnemotécnico Asthenes_vilcabambae Hemmiken Horacio_Duran_(disenador_industrial) Higuera_de_Calatrava_(Jaén) Hormigas_blancas I_Región_Militar Habenaria_ciliaris_var._alba Arashi_(grupo) Autovia_del_Norte Autódromo_Internacional_de_San_Carlos Assais_les_Jumeaux Mirame_la_palomita Ataque_de_tiburon Anti-capitalismo Autoroute_A63 Multiple_Access_with_Collision_Avoidance Antonio_Tarragó_Ros Mimosa_eburnea Antonio_Gálvez_Ronceros Arthur_Posnansky Astrofisica_de_partículas Huesca_(desambiguacion) Archaeosuchus Miracle_(Cascada_song) Attagenus_aristidis Hípate Helianthemum_leptophyllum_subsp._almeriense Hymenolepididae Hipo,_Monito_y_Fifi_(revista) Hydraulus Hiatellidae Mordella_pauli_holtzei Antonia_Lucía_del_Espíritu_Santo Antigua_Sinagoga_de_Eshtemoa Hematología_y_Hemoterapia Aveyron_(departamento) Modulador_alostérico_positivo

html map