Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Patrick_Dewael Pluna_Lineas_Aereas_Uruguayas Newtonia_(planta) Php Organismo_de_Investigacion_Judicial Myrmecophila Pizza_de_Sicilia Piper_geniculatum_var._puberula Parçay-Meslay Parus_superciliosus Piramide_de_Layzon Parakannemeyeria Origanum_loureiroi Parque_Nacional_Gran_Muro_de_Basalto Omar_Parada Patiño_(A14) Orión_F.C. Piedad_Arribas NK_Brotnjo_Čitluk Nied Paso_Fronterizo_Integración_Austral Odontostilbe_dialeptura Ofion Pirámide_(economía) Peso_(moneda_Mexico) Oscar_Berger_Perdomo Orden_de_Carlomagno Parque_nacional_Aoraki Músculo_milohioideo Oscar_Fredrik_Torp Myzeqe Pejivalle Oneonepata Niveles_de_Sonic_The_Hedgehog_2 Pandanus_takaroaensis Perborato_de_sodio Noticias_RCN Oroonoko Parques_nacionales_de_Costa_Rica Plan_de_Chihuahua NCC_Tomé Pablo_Tusset Over-the-Hill_Gang PSOE_Progresistas Nacional_de_Guadalajara Peñalba_de_Avila_(Avila) Neonesthes_capensis Pachyloidellus_butleri Partido_Comunista_de_Estonia No_soy_un_angel_(álbum) Patricios O._I._C. Paleogeografía Portugalete_(Metro_de_Bilbao) Neuroetologia

html map