Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Olympique_de_Moka Penyal_des_migdia Pampa_bárbara Paul_H._Muller NGC_17 Pepe_da_rosa Peces_luna Pipistrellus_ceylonicus Phyllobates Niles_Eldredge Panamanthus Oyonesa Oscar_1942 Método_Palmer_de_caligrafía_comercial Neo-dada Natalia_Románovna_Makárova Nuthin'_but_a_'G'_Thang Natacion_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Angeles_1932 Partido_Verde_Opcion_Centro Neguilla_que_hace_la_simiente_muy_negra Nepharinus_goudiei Pignatti Pierre_Boutang Pedro_Fernández_de_Castro_"el_Castellano" Pala_di_San_Marco Partido_de_Azul Neferkamin Oseja_de_Sajambre Nithard Nelson_Ávila_(bailarín) Piorno_negro Pannoniasaurus Pisco_Perú Oreomava_cannfluviatilus Noreia Podolepis Nephelium_longana Plesienchelys Phenex Politica_de_Perú Nautiluz Oliveira_de_Azemeis Oro_de_la_Republica Pandurii_Târgu-Jiu Orchidactyla_kromayeri Pantoprazol Partidos_politicos_de_Espana Pasechnaya_(Socbi) Pasaje_del_Ombu_Preciado O-xileno Pesadillas_y_Alucinaciones Petén_(islas) Nederland_(Texas) Parque_nacional_de_los_Glaciares Pagoda_perfumada

html map