Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

T_F_D_M. Santa_clara_de_avedillo Samia_(Menandro) Tracy_Hyde Tabla_periodica_de_Mendeléyev Saint_Laurent_(Alto_Garona) San_Simón Saint_Pierremont_(Ardenas) Santa_Lucía_de_Gordon Spaceman_(cancion_de_Babylon_Zoo) Shadowbane Sete_Rios_(Metro_de_Lisboa) Televisión_Nacional_de_Chile_(Austral) Sainte_Marguerite_Lafigere Sphenandra Sistema_de_Informacion_de_la_Diversidad_Biologica_y_Ambiental_de_la_Amazonía_Peruana Serravalle_a_Po Takanawa San_Pedro_(Belice) Saint-Aubin-de-Courteraie Teoria_algebraica_de_números Surf_rock Sustantivo_colectivo Sam_Merlotte Síntesis_asimétrica Sound_Juicer Sainte-Marie_(Nièvre) The_Ark_In_Space Taubate Territorio_del_rio_Powder Simeón_I_de_Rusia Shogo_Hamada Torremelgarejo Sons_et_Ronchères Setúbal_(ciudad) Sutherland_Shire Stenocalyx_michelii_var._rigida Sofía_de_Looz Tamaroa_(Illinois) Teatro_de_ópera_de_Zúrich Tratado_de_París_(1920) Saint_Andre_en_Morvan Saint_Louis_University Teleférico Samuel_Scheidt Su_Divina_Gracia_A_C._Bhaktivedanta_Swami_Prabhupada Santa_Rosa_(Paraguay) Sistema_Integrado_de_Transporte_(Bogotá) Segunda_División_B_de_España_2012/13 Semi-celda Sixto_López_López Saint-Denis_(Yonne) Tom_Yoda Salangana_chica San_Francisco_Tlaltenco

html map