Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eumorphus_tumescens El_Bien_Amado Escuela_de_Música_José_Angel_Lamas Ejército_de_Liberacion_Arabe Forja_(comic) Florence_(desambiguacion) Elizabeth_Ann_Duncan Filosofía_Medieval Forma_indeterminada Ejército_español_en_América Fischenthal Encyclopedie Fede Fogaçot Extranamiento Familia_monástica_de_Belén_de_la_Asunción_de_la_Virgen_y_de_San_Bruno Estado_de_Idaho Fascistas_italianos_de_combate Efecto_Termoacustico_de_interacción_fluído-pared Ertholmene Formacion_reactiva Estádio_Manuel_Schwartz Filiberto_ii_de_saboya El_sax_de_Lisa Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1989_en_Belgica Fernando_Soto_Rojas Florianopolis Estadio_del_Nido Estación_de_Burriana-Alquerias_del_Nino_Perdido Francisco_de_Ximénez Ficus_palmicida El_dux_leonardo_loredan Ejer_Bavnehoj En_buena_compañia Elda_Petrer Francisco_Bertrand El_sueño_del_Infierno Ernesto_Famá Ferrocarril_Belgrano_Norte El_Espanol_de_la_Historia Escuela_Superior_de_Física_y_Matematicas FIDESZ_-_Unión_Cívica_Húngara Epístola_del_Apóstol_San_Pablo_a_los_Romanos Elecciones_Autonomicas_Andaluzas_de_2008 Etzling Franja_de_Aozou Flint_el_detective_del_tiempo El_sombrero_de_copa Faro_Martin_Garcia Fontoria_de_Cepeda Estación_de_Gallieni Experimento_Wayápolis Estación_Telén Erodium_allotrichum Fernando_Cabero

html map