Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eje_(disco_duro) Estadio_Puebloviejo Esther_Rolle Federacion_Unitaria_de_Trabajadores_Mineros_Energeticos_Metalurgicos,_Químicos_y_de_Industrias_Similares Edwin_James Educación_para_la_ciudadanía_y_los_derechos_humanos Faro_de_Cabo_Llebeig Fondation_Thiers Faustino_Rodriguez_de_San_Pedro Errabundo Ferula_bolivari Enlace_ionico Enrique_Salcedo Ellas_y_el_sexo_débil Eleutherodactylus_angustidigitorum El_Salmón_del_Conocimiento Escuela_monetarista Extremofilos Feel_(cancion_de_Kumi_Koda) Elecciones_estatales_de_Veracruz_de_2007 Estacion_Capilla_del_Señor Enrique_Burgos_Carrasco Emilio_Palomo_Aguado Flavio_César For._Fl._S._Australia Elodes_persicus Ezzo Francisco_López_Silva Francisco_López_Reyes F_J_Mull Endoparásito Eduardo_H._Flichman Emilio_santacana_y_mensayas Festival_de_Guarare Federico_Francisco_II_de_Mecklemburgo_Schwerin Encyclopaedia_Britannica_(edicion_de_1911) Fiesta_de_las_Cruces Estación_de_Jaume_I_(Teleferico_del_puerto) Elecciones_en_la_ciudad_de_Fraga Eucalyptus_pendula First_(canción) Franco_Armani Fish_Information_and_Services Elecciones_a_las_Cortes_de_Castilla_y_Leon_de_2003 Elgg_(desambiguacion) El_Héroe_Perdido Empire_(Ohio) Eulasia_baumanni Faro_de_Suances Educación_cívica Felipe_De_la_Riva Elementary Entrains_sur_Nohain Eduardo_Meissner El_Mesias_El_nino_judio

html map