Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Temporada_2010_del_fútbol_femenino_chileno Siglo_XIII_a.C San_Vítores Tito_Valdez Santa_Margalida_(Baleares) Sinfonía_n_º_28_(Haydn) Tlemcén San_Pedro_(comuna) Torre_de_Calahonda Seleccion_de_fútbol_de_Nueva_Zelanda Santa_cruz_de_juarros Saint-Pierre-du-Perray Timarcha_affinis Saint_Leger_de_la_Martiniere The_Scanty Santiago_Formoso Si-mismo Segunda_Batalla_de_Poitiers South_Ferry_Whitehall_(línea_de_la_7_Avenida_Broadway) Saint-Vrain Saint_Julien_sur-Cher Terrorismo_islámico Torneo_masculino_de_fútbol_en_los_Juegos_Bolivarianos_de_2013 Testify_(álbum_de_Phil_Collins) Terranova_y_Labrador Sixto_Ríos Storrs_Lovejoy_Olson Terremoto_de_Páez_de_2014 Terapia_de_la_conducta Tosa_(1921) Semana_santa_en_zamora Speckled_bread Señor_de_los_Milagros Sissy_Spacek Sinfonía_n._0_(Anton_Bruckner) Soumont_Saint_Quentin This_Is_the_Life_(serie_de_TV) Sergéi_Korshinski São_Francisco_da_Serra The_Best_of_the_Rest Suite_Punta_del_Este The_Best_Day_(cancion_del_album_Fearless_de_Taylor_Swift) The_Strand_Magazine Solanum_elaeagnifolium Thorvaldr_Eiriksson Taifa_de_badajoz Sö_101 Sebastian_López_de_Arteaga Toni_Mora Santa_Maria_del_Pí Seleccion_de_fútbol_de_Bonaire Transliterar Torre_de_Vilela Scherwiller Terence_Alan_Milligan

html map