Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sghair_Ould_M'Bareck Salvador_Infante Sindrome_de_Andersen-Tawil Tachiki_Fumihiko Sinfonia_n_º_33_(Mozart) Stenotarsus_insolitus Taquicardia_(álbum) The_Needle_and_the_Damage_Done The_Big_Four Sierra_On-Line The_Return_of_the_Space_Cowboy_(álbum) Semana_Santa_Cacerena Tefra Serie_web Sinfonía_n.º_1_(Ives) Taxonomía_de_sesgos_cognitivos Sir_James_Cochran_Stevenson_Runciman Saint_Clair_sur-les-Monts Tersana_Sporting_Club San_Cebrián_(desambiguación) Staffellidae Townsend_(Tennessee) Synchronous_Optical_Network Stelgidopteryx_andecola Sailor_moon_r_movie Sethy_II Saint_Genis-du-Bois The_Killer_Inside_Me TBS_(desambiguación) Tomaš_Zápotocny Sharpay_Evans_(High_School_Musical) Sadiq_Jalal_al_Azm Sagartia Teoría_de_la_accion_comunicativa_II_Crítica_de_la_razon_funcionalista Tajtamukai Sinodo_de_Whitby Sericocoma_bainesii Shovelware Segunda_División_B_de_España_2011/12 San_Quiles Tempyou-shouhou Salvador_José_Milhazes_Agra Sintaxis_wiki Sociolingüista Sinfonia_nº_4_(Beethoven) Thelocactus_hexaedrophorus Santoña_Club_de_Fútbol Them_Thar_Hills Tintín_y_el_misterio_del_Toisón_de_Oro Trabajo_de_género Torrontegui Sir_Robert_William_Robson Torneo_Internacional_de_Fútbol_de_Maspalomas Sufers Transporte_en_la_Ciudad_de_Córdoba_(Argentina)

html map