Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Union_Democrata_Foral Río_Dvina_Septentrional Gensac Romulea_bulbocodium_var._pygmaea Municipio_de_North_Cove_(condado_de_McDowell,_Carolina_del_Norte) Río_Madre Indlandsis_de_Groenlandia Tsutomo_Oosugi República_Checa_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 Ilidža_(canton_de_Sarajevo) Tumbiscatío_de_Ruiz República_Liberal_(Chile) Municipio_de_White_Oak_(condado_de_Franklin,_Arkansas) Munro_(desambiguación) Iglesia_de_la_Compañía_de_Jesus República_Autonoma_de_Serbia Gimnasia_y_Esgrima_de_la_Plata Municipio_de_Fleming_(condado_de_Pine,_Minnesota) Renz Gobernador_de_Melilla Giresun Tripolium_pauciflorum Rollos_del_mar_muerto Musa_textilis Río_Anna Galeria_Jardín Relax-Fuenlabrada_(equipo_ciclista) Río_Jordán_(Utah) Iglesia_del_Santísimo_Cristo_del_Salvador Municipio_de_Summerfield_(condado_de_Clare,_Míchigan) Reponedor Reservas_de_petróleo_en_Iran Municipio_de_Germany_(condado_de_Adams,_Pensilvania) Germán_Cano Tronzano_Lago_Maggiore Gobernacion_de_Lahij Genaro_Perugorria Sabahphrynus Rugrats:_La_pelicula_Aventuras_en_pañales German_Álvarez_Algeciras Ildefonso_Marzo Rohnert_Park_(California) Gleditsia_dioicuas Georgia_Avenue Reuves Unity_(condado_de_Waldo,_Maine) Girana_Clown Iglesia_de_San_Pedro_de_Echano Robres Go_Ichijo Universidad_Peruana_Cayetano_Heredia Municipio_de_Camp_(condado_de_Renville,_Minnesota) Rossana_Fernández-Maldonado Gaspar_de_utrera Iglesia_de_San_Juan_Bautista_(Daet)

html map