Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Matt_lanter Granada_propulsada Machala_(canton) Regina_Water_Polo_Squids_Piranhas Metropolitana_de_Lima Profetas_y_Frenéticos Martin_Farfan Miguel_D'Andrea Praxágoras_de_Cos Masters_1978 M_E_A Premio_world_soccer_al_mejor_jugador_del_mundo María_Elena_Moyano Ranunculus_truncatus Matignicourt_Goncourt Mar_del_Tuyu Gobiesociformes Masullas Malalag Los_Bosquecitos Ranita_de_Sarayacu Puente_de_San_Juan_(Oporto) Puente_General_W.K._Wilson_Jr. Manzini_Sundowns_F.C. Manuel_Tunon_de_Lara Real_Conservatorio_de_Música_de_Madrid Llanos_del_Esparragal Quinto_Servilio_Ahala_(cónsul_342_a_C_) Manolo_Vieira Melanie_Behringer Manuel_Carballo_Martínez Low_Orbit_Ion_Cannon Mexico_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006 RP_Motorsport Mauke Medio_ambiente_humano Mikoyan-Gurevich_MiG-23 Raphicerus_sharpei Maximiliano_Rubén_Flotta Powidl Provincia_de_brest Logica_deductiva Maracaná_05 Madisonville_(Tennessee) Marco_Rossi Quepuantu Micrurus_diana Marcus_Minucius_Felix Presa_Algueva Macon_(Carolina_del_Norte) Mauricio_Bonnett Milla Mariano_V Pouilly_sur-Vingeanne Manzana_brava

html map