Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Renuncia Municipio_de_Fairbanks_(condado_de_St._Louis,_Minnesota) Ruitelan Galium_obscurum Relacion_de_compresión Gaio-Rosário Fujiwara_no_Nagato Río_San_Nicolás S40 Unión_Sudamericana_Emigrantes_Italianos Municipio_de_Beaver_Creek Río_Reñileuvú Gliese_388 S_T_P._Tour Iglesia_de_Santiago_(Puebla) Universidad_Islamica_de_Medina Iglesia_de_San_Giovanni_del_Toro Municipio_de_Bluffton_(condado_de_Otter_Tail,_Minnesota) Gato_esfinge Río_Ibaizábal Universite_du_Quebec_a_Montréal Trial_of_Tears_(canción_de_Dream_Theater) Futbol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_París_1900 Rio_Annan Ricardo_Bauleo Municipio_de_Newton_(condado_de_Mackinac,_Míchigan) Ritaia G.M.Schulze Municipio_de_Cedron_(condado_de_Lincoln,_Kansas) Gayo_Sempronio_Tuditano_(cónsul_129_a._C.) Gastón_Von_Muhlenbrock Municipio_de_Johnson_(condado_de_Oregon,_Misuri) Unión_Cristiana_y_Democratica-Partido_Popular_Checoslovaco Fusa_Sudzuki United_for Uralepis_mutica SLI Municipio_de_Dayton_(condado_de_Marshall,_Dakota_del_Sur) Unirrámeo Río_Piva Roja_Danesa Rituales_en_Chapultepec Rusia_de_kiev Municipio_de_Logan_(condado_de_Meade,_Kansas) Rionansa Gimnasia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Berlín_1936 Rolls_Royce_Eagle Municipio_de_Hendrickson_(condado_de_Hubbard,_Minnesota) Frenemies_(Glee) Incontinencia_pigmentaria Municipio_2_Berryhill_(condado_de_Mecklenburg,_Carolina_del_Norte) Municipio_de_Benton_(condado_de_Linn,_Misuri) Río_Percey Tu_Romance Rubia_mitis

html map