Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gaviotín_monja Revolucion_einsteniana Gagliato Rosa_Martínez Tuti_Furlán Infinita_(álbum_de_Perico_Sambeat_y_Javier_Vercher) Tupolev_Tu-20 Municipio_de_Onarga_(condado_de_Iroquois,_Illinois) Ruben_Ballesteros Roque_Saenz_Pena_(Rosario) Rocas_Contrast Relaciones_Extranjeras_de_Panama Iglesia_Anglicana_de_Mexico_A.R. Fuente_Tormella Iglesia_de_San_Ildefonso_(Jaén) Unicel Repatriación_(Caaguazu) Ruta_Estatal_de_Nevada_789 Glypheoidea Ricinus_atropurpureus Tus_Ojitos Municipio_de_Fall_Creek_(condado_de_Madison,_Indiana) Trepador_chillon Uroobovella_incertaoides Iglesia_de_San_Francisco_de_Asis_(Valladolid) Municipio_Pedro_Camejo_(Apure_Venezuela) Gaspar_Castaño_de_Sosa Repo!_The_genetic_opera Rocky_Juarez Ganglbaueria_iranica Ringo_Starr_and_His_All_Starr_Band_Volume_2_Live_from_Montreux Impatiens_borealis Geranium_sylvaticum_var._alpinum Gilbert_Gotfired Ruta_Provincial_E-90_(Córdoba) Municipio_de_Wuori Upper_Saddle_River_(Nueva_Jersey) Rosa_Elena_de_Lobo Illa_de_Arousa Túneles_del_Monrepos Frans_Eemil_Sillanpää Musculus_dilatator_pupillae UNIVAC_60 Reynaldo_Galindo_Pohl Underworld_(Doctor_Who) SMS_Worth Fray_Francisco_de_Andujar Universidad_de_Sacramento Ruido_browniano Revolución_obrera_y_campesina Fundación_Principe_de_Asturias Romsø Muscari_comosum Iglesia_de_San_Emeterio_y_San_Celedonio_(Samitier) Geografía_de_Europa

html map