Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Edison_(Metrorrey) Día_de_la_tortilla Cráter_de_Kärdla Cretacico_inferior David_Cañas_Fernández Decano_del_colegio_cardenalicio Alvarez_(Tamaulipas) César_Tovar Dag_Hjalmar_Hammarskjold Día_de_America_en_Asturias Discografía_de_Kelly_Key Economia_de_Mercado_Socialista Aloe_scaberrima Discocactus_boomianus Cresta_arrugada De_la_Universidad_de_Kuvempu Alfeñique_(desambiguacion) Amor_privatizado Cruz_de_la_lorena CrítiCCOOs Departamento_de_Valle_Grande Ea_(localidad) Dune_(banda_sonora) Dirk_Hartog Departamento_de_Policía_de_Gotham_City Dos_alfiles_y_rey_contra_rey Dolichometra Dias_de_radio Dawlatābād Dschebe-noion Daniel_Jaramillo Davy_Jones_(Pirates_of_the_Caribbean) Doble_Desintegracion_Beta Dominique_Séraphin Dolora_Zajick Crónica_Demótica Cumplir_con_su_deber Early_Days_The_Best_of_Led_Zeppelin_Vol_1 Distrito_de_totora Douze_Etudes_d'exécution_transcendante Draeseke De_tú_a_tú Dominio_de_nivel_superior_patrocinado Economia_de_México_Tenochtitlan Courcelles-sous-Moyencourt Amlo Darwinia Cristianización_de_Inglaterra_anglosajona Crisis_bancaria_del_ano_2002 Donji_Bjelovac Dibolia_rugulosa Duo_de_los_gatos Division_de_Rajshahi Demotispa_boliviana Dhole

html map