Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sisante Secretaría_de_Transporte_de_Estados_Unidos Samana_(República_Dominicana) Silvio_Berlusconi_Communications Stalin_(desambiguación) Sequoiadendron_giganteum The_landscape_is_changing Sección_Amarilla Señor_Sol Tercer_Puente_sobre_el_Río_Orinoco SimCity_3000_World_Edition Sona_(capítulo_de_Prison_Break) Sociedad_Deportiva_Cultural_Michelin Sao_Sebastiao_(Rio_Maior) Secretaria_General_de_Naciones_Unidas Sinadoxa Telephanus_nigricollis Stiftsgymnasium_Melk Symbol_(pelicula) Sylvia_Likens Tordo_capitán Temas_mitológicos Street_Fighter_Ultimate_Battle Semillero Stenolpium_robustum Saint-Martin-la-Sauvete Televisora_regional_de_portuguesa Tenencia_de_gobierno_de_Santa_Fe Seat131 Salvador_Becerra_Rodriguez Seligné Tacuarembo Servicio_de_Aviación_Naval Significant_Other Sainte_Meme Tierno_Galván Tartuff Tom_DeLay San_José_(isla,_México) Saint_Gerand_de_Vaux Tamurejo_(Badajoz) Spartak_Trnava Stadionul_Oţelul Santa_Barbara_(San_Martin) Taulis Terremoto_de_Cabo_San_Vicente_de_1969 Sternopriscus Sistema_Nacional_de_Áreas_de_Conservacion Señorío_de_Monroy Sarcófago_de_Taremetchenbastet Sainte_Philomène Selección_de_fútbol_de_las_Islas_Marianas_del_Norte Topología_(desambiguación) São_Cristóvão_(Montemor-o-Novo) Subgrupo_normal

html map