Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lenguas_escito-sármatas Lascia_la_spina,_cogli_la_rosa Joseph_Valachi La_viuda_de_Blanco_(Telemundo) Lister_Rossel Intendencia_de_La_Paz José_María_Muria_Rouret Jamie_Muir Instituto_Nacional_de_Capacitacion_Profesional José_Luis_Escohotado Jamais_Contente Juan_Suárez_de_Figueroa Italia._Bien_Común Kevin_De_Weert La_mujer_de_mi_hermano Juez_de_menores_de_Granada Latilly La_Piedad_(Botticelli_Milan) Lista_de_Prefectos_de_Sao_Paulo Jesús_Colomé Letheal_Cook La_Roca_de_la_Sierra_(Badajoz) Leche_Con_Carne Isluga_(localidad) La_Union_Europea_como_una_superpotencia_emergente Jezabel_(pelicula) Leo_García_(músico) Jordi_Escura_Aixas Inteligencia_sanitaria Jose_Luis_Rodríguez_Roldán Koniga_strigulosa Lepervenchea JTA Linea_Ernestina Kornat Izquierda_Unida_de_la_Región_de_Murcia Lista_de_alcaldes_de_Cabranes Lituania_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 Johann_Hermann_Schein Lista_de_capítulos_de_¡Oye,_Arnold! José_Luis_Albareda José_Pantaleón_Dominguez Juan_Galo_de_Lavalle Juego_de_lágrimas_(cancion) Lisle-en-Rigault Japonitata_striata Linea_A3_(Cordoba) Landgraviato_de_Hesse-Rotenburg Leigné-les-Bois Liga_Nacional_de_Futsal_FIFA_2012_(Paraguay) Lithops_opalina La_máscara_2 Kristin_Cavallari Le_seigneur_de_tais Laura_Donnelly

html map