Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Microquiróptero Luche-Pringé M_A.D. Microrregión_de_Cascavel_(Paraná) Matriz_anti-simétrica Longitud_(serie_de_televisión) Región_Stuttgart Mauricio_Marín Lysionotus_longisepalus Proburnetia Rebelion_arabe MIR-Social Gordion Lucio_Julio_Julo_(tribuno_403_a_C_) Gobierno_y_política_del_Canadá Primer_Axioma_de_Numerabilidad Marta_Garaulet Gornovesioli Marcos_II_de_Alejandría Provincias_Historicas_de_Finlandia Pukateina Menétreux_le-Pitois Maltypus_papunensis Pruebas_de_validacion Rapiña Línea_7_(Ferrocarriles_de_la_Generalidad_de_Cataluña) Max_von_laue Presbitero_Gregorio_Cornet Queso_de_Cabra_Transmontano Pseudopropereae Ludmila_Turíshcheva Puerto_de_Galapagar Raslay Principeduardino Pseudispa_bellula Pseudo-Aristóteles Pulegium_tomentellum_f_erianthum Luis_Cabrera_Lobato Manuel_Bartolome_de_Cossio Marco_Antonio_Solis Rafael_Nuñez_(gobernador) Miguel_de_Ardiles Microrhopias Ramon_J._Sénder Lourdes_(pelicula) Microrregião_de_Anápolis Gobierno_y_politica_de_Vanuatu Metodo_champenoise Mijail_Yuzhni Marechal_Rondon Primer_Ministro_de_Tuvalu Puente_del_Perdón_(Rascafria) Rascacielos_de_España_por_comunidad Red_de_museos_etnograficos_de_Asturias Microrregión_de_la_Barra_de_São_Francisco

html map