Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Angioedema_hereditario Hilario_Rodriguez_Malpica Hollin Antimeridiano Aulnois Idioma_tadjiko Hickory_Ridge_(Arkansas) Hard_Rain_(banda) Ano_514 Guerra_de_independencia_de_Gracia Aurora_(Misuri) Mirassolândia Antoine_Candelas Huracán_de_Mexico_de_1959 Apoda-prorepentia Anne_y_Patrick_Poirier Guillelmus_Morey Modulación_por_longitud_de_onda Mont Moleculas_organicas Athenaeum_Illustre_de_Amsterdam Mollete Atmósfera_Estándar_Internacional Mordellistena_greenwoodi Hemibagrus_fortis Mulholland_Drive Arte_africano Mineria_en_Argentina Guerra_Civil_Española_en_Sanlúcar_de_Barrameda Montreal-du-Gers Autos_usados Anomospermeae Heinz_Hartmann Guillerno_conrado_roentgen Mr._Bean Montaraces Angels_&_Airwaves Hermán_Allan_Padgett Guerra_prehistórica Montgómery_Sánchez Himno_de_Sudáfrica Avinguda_de_les_Corts_Valencianes Autobahn_1 Atila_el_Huno Hauh Huila_(Angola) Herval_Abreu Hergottellinae Heroes_of_Might_and_Magic Hanami Guwange Monticulo_(desambiguacion) Mundial_de_Clubes_2005 Avión_comercial_regional Mofli_el_ultimo_koala

html map