Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Euryolpium_robustum Festival_Internacional_de_Cine_de_San_Sebastián_2008 Emerse_Fae El_derecho_a_leer Ernesto_Camillo_Sivori Estación_de_Quart_de_Poblet Fat_Joe_Da_Gangsta Elecciones_generales_de_Perú_de_1945 Excomunion Everton_(Misuri) Fitna_(película) Fléty Euphorbia_pubescens_var._glabrescens Estación_de_Barrio_de_la_Concepción Eslizon_tridáctilo_ibérico Ervin_Laszlo El_señor_de_La_Salle Español_cuyano Frank_Sinatra_Has_a_Cold Folia_Orchidacea._Ada Ferriere_la_Petite Eurocontrol Federación_Obrera_Regional_Peruana Federación_Estatal_de_Lesbianas,_Gays,_Transexuales_y_Bisexuales El_guerrero_americano Francia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekin_2008 Epsilon_Coronae_Borealis Feria_del_Libro_Infantil_y_Juvenil Enrique_Broglia Epicauta_floydwerneri Effusiella_flexuosa Fontenay-pres-Vézelay El_proceso_de_Burgos_(película) Encausse_les-Thermes Educación_horizontal Estación_Pazos_Kanki Fedotovia Federación_de_Futbol_de_Kosovo Exposición_Continental_Sud-Americana_(1882) Espana_es_diferente Escuela_de_Medicina_de_San_Fernando Estadio_Unidad_Deportiva_Acapulco Equipamiento_electrónico Efecto_óptico Ejercito_de_Chile Fascículo_lateral_(plexo_braquial) Escudo_de_bosnia_y_herzegovina Elecciones_presidenciales_de_2008_de_Azerbaiyán Elecciones_generales_de_Grecia_de_mayo_de_2012 Escudo_de_Sierra_Leona El_Salvador_del_Mundo Franco_de_Glaris Eduardo_bergara_leumann Fiesta_de_la_Aceituna Fear_Mell

html map