Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Metawithius_indicus Magnolia_obovata_var_denudata Lozt_Prophetz Messier_21 Milan_Martinovic Llamalo_sueno Primera_Cumbre_del_G-6 Microholmesia Pro_Evolution_Soccer_4 Punta_de_choros Línea_65_(colectivo) Lone_Pine_(California) Mario_del_Rio Región_vinicola_de_Balatonfüred_Csopak Melchor_Aymerich Rama_Revelada Martin_Fernandez_de_Navarrete_y_Jiménez_de_Tejada Memorial_Nacional_a_la_Segunda_Guerra_Mundial Goktürks Micoparasítico Provincia_de_Kapisa Los_invencibles_de_Némesis Lotería_de_Concepción Margarita_yolanda_de_saboya Mariano_Santibáñez Los_Intocables_de_Elliot_Mouse Premio_J_Walter_Kennedy Gobierno_y_política_del_Japon Longphort Los_tres_Horacios Marshall_Chess_Club Grabación_estéreo Princesa_Acerina Metro_de_Oporto Microcreagris_herculea Primera_división_española_1932/33 Golpes_de_Estado_en_Venezuela Praeneste Premio_Goethe Programación_geométrica Mecocerini Radio_Chilena Pyxidanthera Ranunculus_sardous Malapterurus_minjiriya Problema_de_gettier MMS Grevillea_amplifica Manon_Lescaut_(ópera) Maartin_Allcock Gorgofene Mario_Gómez-Moran_Cima Presidente_del_Consejo_de_Ministros_de_la_URSS Lucía_Galan Pueblo_rumano

html map