Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rafael_García-Mansilla Primera_división_española_1963/64 Ramon_Caracas Real_Pontifícia_Antiquísima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Señor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra_de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Locomotoras_GE_Serie_Universal Rafael_Pérez_(beisbolista) Microsoft_Office_Communications_Server Promotor_inmobiliario Metacromantis Marcela_N._Rodríguez_de_Sarmiento Gran_Guerra_del_Norte Metodo_del_círculo_de_Hardy-Littlewood Mi_tierra Miguel_Gonzalez_Saravia Microtus_tatricus Mentha_longifolia Radha_Binod_Majumdar Primaria_republicana_del_Distrito_de_Columbia,_2008 Megalognatha_guttata Loricariichthys_microdon Radio_France_International Rafa_Calduch María_Isabel_del_Palatinado-Zweibrücken Ramón_Mestre Rei_Momo_(album) Real_fábrica_de_cristal Los_Tiki_Phantoms Milla_Donovan Maria_Nunez-Temino_y_Vázquez_de_Coronado Primera_Ley_de_Reforma_Agraria_de_Cuba Marquesado_de_la_Sierra Manuel_Rendón Marzo_de_1968 Primera_B_de_Chile_2013/14 Mike_Porcaro Membrana_no_unitaria Miguel_Pardeza_Pichardo Microrregiao_de_Avare Manuel_Jose_de_Labarden Mercedes-Benz_O_303 Recuérdame_(ft_Marc_Anthony) Premios_Globo_de_Oro Matt_Bomer Ramón_Catramboni Prabhasa María_Letizia_Ramolino Purisima_del_Rincon_(Guanajuato) Mestes Luitzen_brouwer Primera_division_mexicana_1944/45 Grafton_(Nueva_York) Marques_de_Monte_Florido Miguel_Ángel_Benitez_Pavon Mauleon Primera_División_de_Chile

html map