Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mario_Casillas Martin_Baeza_De_Rubio Luis_Gómez_(deportista) Precarga Madrid-Atocha Mary_Ann_Shaffer Mauricio_Gómez_Pérez Grevillea_ilicifolia Pouillé_(Loir_y_Cher) Markina-Xemein_(Vizcaya) Miguel_Angel_Fuster McDonald's_All_America_Team Pseudopanax_lessonii Rachid_O GooFS Grasa_(Sabiñanigo) Microbiota_intestinal Quer_(Guadalajara) Maria_Pía_de_Sajonia-Coburgo-Gotha_Bragança Marta_Martín Gordon_Smiley Melaleuca_leucadendra_var._angustifolia Matarani Manual_de_procedimientos Raión_de_Bobrynets Mercedes-Benz_Clase_C Mercedes-Benz_O_500 Loxanthocereus Martin_Posadillo_(A_04) Prometheus_(Liszt) Mejorana_(desambiguación) Quesucos_de_Liebana Línea_255_(Interurbanos_Madrid) Građanski_Zagreb Menstruacion Pseudoschwagerinae McDonnell_Douglas_MD_80_MD_90 Maria_del_Mar_Rodríguez Quettreville_sur_Sienne Luz_Pulsada_Intensa Punta_Arenas_(Yucatan) Puu_Ōo Greatest_Hits_(álbum_de_Will_Smith) Mikhail_Studenetski Lombardiniella LoCoARTS Granadina Grand_Prix_de_la_Ville_de_Rennes Raon-les-Leau Maruja_Pachón Matt_Skiba Real_Academia_Catalana_de_Bellas_Artes_de_San_Jordi Redes_de_Economia_Alternativa_y_Solidaria Rebelión_de_Bar_Kokhba Midnight

html map