Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sergio_Givone Salmanasar Spodoptera_exigua Saccopharynx_berteli Tanya_Sloan Stephen_Kramer_Glickman Sparks_(canción) Telesio Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Ucrania Tesera Tomas_Sach Tiridates_III_de_Armenia Scott_Carson Sebastian_Tagliabúe Tonada_montanesa Terra_baixa Sinodendron_yunnanense Simbolo_falico Telescopio_catadióptrico Sinfonia_n_2_(Gorecki) Seleccion_de_fútbol_de_Samoa_Estadounidense Tasa_de_crecimiento_vegetativo Siokunichthys_southwelli Shimohei,_Iwate Shōnen_Gahosha Shoefiti Señorío_de_Palma_del_Río Selección_de_fútbol_del_Perú Tinglayan Solo_se_vive_una_vez_(canción_de_Mónica_Naranjo) Theligny Savoy_Songbook_Vol._1 Stictocema_smaragdina Sidi_Hamed_Ganmia Scabiosiopsis Segunda_División_de_Chile_1994 Torneo_2013_(Segunda_Division_Chile) Telemadrid_Radio Trapps_del_Decán Scarecrow_(película_de_1973) Spencer_Shay Todai_ji San_Blas_(Panamá) Tenchi_Muyō! Sanfins_(Chaves) Saint_Andeux Sr_Black_y_Sr_White Streets_of_new_york Sismo_(banda) Sekitori Trastevere Tavaí_(Caazapá) Tournan Sinfonía_No_2_(Dvorák) Sakura_Tange

html map