Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ponce_IV_de_Cabrera Poterium Plinio_(serie_de_TV) Oso_de_Oro Partido_Democrático_del_Pueblo Ordenes_militares_en_España Osamenta Nymphaea_pubescens Neferneferuaton_Tasherit Pasargada Pericrocotus_cinnamomeus Museo_de_Arte_Contemporáneo_de_Pego Partido_Popular_de_Aragón Papa_Víctor_II Polysteganus_baissaci Parafrasear Pleurothallis_pfavii Pena_de_muerte_en_Cuba Pedacito_en_el_cielo Ol_1 Oscar_Tirao Politica_de_Suazilandia Pheidias Nueva_Guinea_Holandesa Narcissus Ofictidos Partido_de_florencio_varela Palestina_en_los_Juegos_Olímpicos Nando_González Oblast_de_Kuban-Mar_Negro Pobra_do_Caramiñal Münchenwiler Oblast_de_Batumi Pintores_flamencos Paderna Pleurothallis_serpentula_var._major Noyers-Saint-Martin Pleurolabus_algoensis Nina_Sakura Ophiopogon_bodinieri Pararivetina_fraseri Poliladron_(serie_de_TV) Opuntia_frutescens No-log Palacio_Beloselski-Belozerski Omake Perpetua_dióica Oscar_Bonilla Nacionalización_de_suministros_de_petróleo PIR Pere_Molas_i_Ribalta Palacio_de_Buda Ortrud_Overkott Paquexprés Perita_de_goma

html map