Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pirata_(Album_de_El_Otro_Yo) New_Romney Petrea_riparia Pedrosa_del_Paramo_(Burgos) Phillippe_Senderos Palillos_vietnamitas Pokemon_Mewtwo_el_regreso Norton_Utilities Orchis_tridentata_var._hanrici Pandanus_cacuminatus NEC Potencias_de_10 Pancrates_de_Alejandria Nuestro_antepasado,_El_Mico Nueva_Londres_(Dpto._Caaguazú_Paraguay) National_organization_for_women Pirro_Colonna Pacay Pannonia_Allstars_Ska_Orchestra Parabrotica_subtilis Méharin Neurey_lès-la-Demie Naruto:_Ultimate_Ninja_Storm Petrona_Hernandez NASL_(desambiguación) Pedro_Crisólogo Paderne_(desambiguacion) Pleiotropismo Oreja_de_abad Nebo,_Illinois Onslaught_(desambiguación) Nulles_(Tarragona) Número_áureo_(astronomia) Nessuno_è_solo Porrúa Nanche Patricio_Perez_Díaz Poa_horneri Ofensiva_de_Nagykanizsa–Körmend Música_en_la_Antigüedad PH_(desambiguación) Orange_(aprendizaje_automático) Música_aragonesa Museo_Nacional_de_la_Revolución_(México) Partido_Socialista_de_Aragon Odio_religioso Nauplio_(mitologia) Palacio_El_Saltillo Phaeoprogne_tapera Pasiflora NGC_369 Pikmin Philip_R_Zimmermann Ngardmau Partido_Regional_de_la_Comunidad_Valenciana

html map