Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barrancos_(Culiacán,_México) Battle.net Bassia_amicorum Bandera_más_larga_del_mundo Bert_Grabsch Castelo_(Sesimbra) Banca_(juego) Blackout_(album_de_britney_spears) Carlos_I_de_cacería Casa_de_Moneda_de_Mexico CD_Pamplona Caen_(Baja_Normandía) Cesny_aux-Vignes Canyengue Calibre_libre_electrónico Bresse_sur-Grosne Cancionero_de_Barbieri Brad_Will Bandera_de_Tamaulipas Banco_de_eslovenia Cassia_lanceolata Burdigaliano Barriopalacio_(Anievas) Bela_II_de_Hungria Carlos_Sanchez_Magro CSA_Steaua_de_Bucarest BTE Barrios_y_regiones_de_los_angeles Campeonato_manomanista_2009 Bromus_flavescens Benito_Sagredo Carlos_Romero_Gimenez Campeonato_abierto_de_ajedrez_de_Canada Botafogo_de_Futebol_e_Regatas Catedral_de_Huajuapan_de_Leon Celtis_japonica Benedict_anderson Ceramica_micénica Benjamin_william_mkapa Año_1831 Carlos_Fernandez_Cuenca Carlos_I_de_Austria_y_IV_de_Hungria Cakka_Nuraga Carbotanium Bulbophyllum_kewense Bartolome_Gabarro_y_Borras Batalla_de_Jaljin_Gol Bassemberg Cadiz_y_los_Puertos Bergasillas_bajera Belvedere_(banda) Boophis_vittatus Cardo_punchero Boj_pequeno Caminata_ecológica

html map