Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sebastián_Armendáriz Topfen The_Sentinel_(Stargate_SG_1) Teucrium_cubense_var._laevigatum Sentenac_de_Serou Throgs_Neck Sierra_de_Aconquija Thamnophilus_occidentalis Sierra_Amerrisque Scabiosa_ateridoi Seilhan Solisorex_pearsoni Saint_Ferme Tengo_una_casa_(album) Tatera Santo_Tomas_de_Canterbury The_Princess_Diaries_(banda_sonora) Sindrome_de_distrés_respiratorio_agudo Sévérac-l'Eglise Saint_Couat_du_Razes Tetrisia Templo_de_Fráncfort Sepia_(cefalopodo) Tragoscelis_acuticollis Tlalnepantla_(Morelos) Tarzán_y_su_companera Seleccion_de_baloncesto_de_la_Unión_Soviética Stenocalyx_michelii_var_rigida Torteval Temporada_1934_de_Colo-Colo Santa_Ariadna Satgurú Tajči Trastorno_Depresivo_Mayor Travasso Transmision_Instantanea Third/Sister_Lovers Siedlce Terremoto_en_Bushehr_de_2013 Seaside_Alder Sudáfrica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Nagano_1998 Saint_Helens Tecnológico_Superior_de_Xalapa Sysfs Thank_You_(canción_de_Dido) Sinfonía_nº_3_(Brahms) The_Dissent_of_Man Synopsis_der_Deutschen_und_Schweizer_Flora_3 The_Silver_Mt._Zion_Memorial_Orchestra_and_Tra-la-la_Band Smiltsena_Paleólogina Taking_off Symplococarpon Saturday_Night_Live_(episodio_711) Trapezitinae Supercopa_de_Rusia

html map