Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ropaži Inmigración_noruega_en_Argentina Fusil_Schmidt-Rubin Tumnus Un_artista_en_su_estudio Municipio_de_Tingley_(condado_de_Ringgold,_Iowa) Frente_Autonomico Reino_de_kush Triángulo_(astronomía) Richfield_(Wisconsin) Fundación_Universitaria_San_Pablo_CEU SOS_(canción_de_Rihanna) Robert_Budd_Dwyer Municipio_Valmore_Rodríguez_(Zulia,_Venezuela) Iglesia_de_San_Diego_(Bogotá) Geoffrey_Willis Rhamdioglanis_frenatus Uso_militar_del_Avro_H_S_BAe_748 Función_parcial Municipios_de_Ciudad_Real Iglesia_de_la_Concepcion_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Ignacio_Joaquin_de_Villar-Villamil Turgesius Retrato_de_Jose_María_Magallon_y_Armendáriz,_marqués_de_San_Adrián Roche-Charles-la-Mayrand Independencia_de_América_Hispana Rivulus_mahdiaensis Requiem_por_un_campesino_espanol Río_George_(Quebec) Municipio_de_Union_(condado_de_Sedgwick,_Kansas) Rey_Más-Allá-del-Muro Roberto_Durán_(beisbolista) Giuseppe_Arcimboldi Gastronomía_de_Honduras Freedom_Project Río_Sebú Freddy_Padilla_de_Leon Municipio_de_Okoboji_(Iowa) Río_secure Glukoza_Nostra Río_Coatzacoalcos Fudbalski_Klub_Buducnost Glarnisch Richard_Bach Trinidad_and_Tobago Una_Eva_y_dos_patanes Iglesia_de_Nuestra_Señora_del_Pilar Uchana Ilo_Browne_Wallace Rob_Paravonian Roman_Románov Fresas Municipio_de_Sherman_(condado_de_Johnson,_Arkansas) Funcinpec Fósil_guia

html map