Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sociedad_Filatelica_de_Chile Tomas_Allende_y_Garcia_Baxter Svatmaram Sonia_Manzano Seleccion_de_rugby_de_Italia Sistema_Financiero_Guatemalteco Su-37_Terminator Thomas_Percy_(obispo_de_Dromore) Television_en_España_en_1978 Stellifer_zestocarus Svchost.exe Televisión_en_España_en_1998 Sar-e_Pol Seleccion_de_baloncesto_de_Checoslovaquia Sellos_de_Portugal_en_2012 Seso_(España) Señores_de_Éothéod Semíramis_reconocida_(Porpora) Siderítide Saussay_(Sena_Maritimo) Sanary_sur-Mer Sortica Sierra_Suroeste The_Best_of_Van_Morrison_Volume_3 Servio_Cornelio_Coso Simon_Abril Shoot-em-up Salix_minutiflora Servidor_proxy Sumida,_Tokio Tablas_nauticas The_Answer's_at_the_End Sparone Selmas Sene Tesis_Church_Turing Telefonica_de_México Tillandsia_ionantha_var_scaposa Süsterpop Snort Sistema_de_Patrimonio_y_Museos_de_la_Universidad_Nacional_de_Colombia Selección_de_balonmano_de_Kuwait Sasa_Drakulic Swansea_City_A_F_C Star_Wars:_Rebel_Assault_II Somo Tourville-en-Auge Tiro_con_arco_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Munich_1972 Tesla_(Bleach) Sexmiro Samudra_Manthan Top_Cómics Theo_Anna_Sprüngli Solariella_variabilis Tempestad_sobre_Washington

html map