Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Don_Juan_y_su_bella_dama Dave_Valentin Cwmbrân_Town_FC Economia_de_Guinea-Bissáu Amapola_marina Ammi_aethifolium Dream_On_(canción_de_Noel_Gallagher) Cultura_helénica Dosbox Domingo_Zipoli David_Alaba Altavista_(Zacatecas) Coruña_del_Conde Diskless_Remote_Boot_in_Linux Durham_(Maine) East_Staffordshire E-SWAT Decimotercer_Distrito_de_Paris Copa_Guanabara Alfabetismo_Digital Dexítea_(desambiguación) Digitalis_purpurea_subsp._dubia Copa_San_Juan_Gobierno Código_de_conducta_de_empresa Corsos_(antiguedad) Cylindropuntia_miquelii Dalton_(Nuevo_Hampshire) Dos_hombres_contra_el_oeste David_Fernandez Denominación_de_Origen_Jerez_Xérès-Sherry Diego_Jose_de_Rejas_Peralta Cueva_de_Hundidero Alvaro_Fayad Alsine_tenuifolia_subsp_hybrida Crónicas_2 Corona_del_Príncipe_de_Transilvania Corrientes_(línea_H_del_Subte_de_Buenos_Aires) Coronel_Orlov Destornillador_sónico Amanda_Young Alonso_Felipe_de_Gurrea_y_Aragon Amplifier_Worship Cordon_Mariano_Moreno Crónica_latina_de_los_reyes_de_Castilla Dunkirk_(Wisconsin) Amida_de_acido_D-lisergico Crisis_europea_tras_el_rechazo_de_Francia_y_los_Paises_Bajos_a_la_Constitución_Europea Dominica_Fernández Digitalis_purpurea_var._toletana Darbar_Sahib Dr._Stein Cryptocephalus_hirticollis Copa_de_Oro_Femenina_de_la_Concacaf_de_2000 Almohadilla_endocardica Distrito_de_vicco

html map