Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bhrgu_(rshi) BTJunkie Bursa_bremensis Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_Femenino_2007 Chapel_of_the_Good_Shepherd,_Roosevelt_Island Casa_Arruba_(Fanlo) Cablemás Años_1340 CBM_Valladolid Champigny-sous-Varennes Banco_de_Francia Bouhans Chapas_(juego_de_apuestas) Ballesteros_(Cagayán) Brújula_giroscópica Bathyphantes_recurvatus Batalla_de_Karbalāʾ Carlos_de_Haes Carta_de_Jamaica Berault_(Metro_de_París) Bartolomé_masó_m. Boscovich Baruch_spinoza Cajón_(instrumento) Beato_Pio_IX Cejudo Año_1337 Campeonato_Internacional_de_Rodeo Bheeshma Barrio_de_la_Alegría Carlos_III_de_Noruega Callback_(informática) Basílica_de_san_apolinar_nuovo Bergantin_Nancy Beijīng_gushi Basílica_de_Nuestra_Senora_de_Luján Baldwin_(condado_de_St._Croix,_Wisconsin) Carlos_Felipe_(desambiguación) Batalla_de_Tapae_(101) Calle_19_(Bogotá) Carlinhos_Brown Berastegi Challenger_de_Rimouski_2014_(individual_masculino) Carl_Louis_Ferdinand_von_Lindemann Birol_unel Bromuro Centropappus_brunonis Buro_Político_del_Comite_Central_del_Partido_Comunista_de_la_Unión_Sovietica Belknap_(Montana) Carex_misera Carduelis_cabaret Boisset Basaburua_mayor Catesbaeaceae Central_térmica_de_Mahón

html map