Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Belén_(canton) Banco_Central_Dominicano Batalla_de_Valea_Albă Campeonato_de_Primera_División_1966_(Argentina) Carlos_Garcia_Garcia BanaBhatta Brieva_(Segovia) Carlos_Federico_Sáez Baruch_Givoni Bandera_de_Kazajistan Beaune_la_rolande Bdellium Bach_gesellschaft Bartolomé_de_San_Antonio Caja_de_Ahorros_de_Bilbao Caucho_acrilico Cathedral_Parkway–Calle_110_(línea_de_la_Octava_Avenida) Campanula_pauciflora Cenotafio_de_Georgetown Castello_de_Farfanya_(Lérida) B_J_Vorster Campos_abertos CV_173 Bélâbre BAP_Mariategui_(FM-54) Caviahue-Copahue Bell_P-59_Airacomet Biblioteca_Nacional_de_Grecia Chanu Azán Bubí Bellorita Banco_de_la_Nacion Campeonato_Nacional_1972_(Bolivia) Catedral_del_Senor_de_Tabasco Castillo_de_Cabrera_(Barcelona) Capilla_de_la_Trinitat_de_Prunet_et-Belpuig Bionaz Camino_Real_(centro_comercial) Castillo_de_hohenzollern Bouloupari Casas_de_la_Sierra Bajo_bufo British_Mycological_Society Cerro_Artillería Campaña_de_Humaitá Black_Gives_Way_to_Blue Castillo_de_Aguilar_de_Campoo Belâbre Bent_Creek_(condado_de_Buncombe,_Carolina_del_Norte) Cangas_de_Onís_(desambiguación) Bernardo_de_Toledo Celso_Morales_Muñoz Beca_(subvención) Carlos_Mario_Londoño

html map