Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jesús_Lopez_Velázquez Jose_Miguel_del_Solar_Marín La_saga_de_los_Porretas José_María_Forqué_Galindo Iván_Vladímirovich_Michurin Leptodactylus_jolyi Kim_Dong-moon Leon_de_la_Riva Leptorhynchos_(dinosaurio) La_Violencia Jerónimo_Jimenez José_Campillo J_W._Gibbs Libertinaje_(álbum) Las_noticias_de_las_2 Leiostyla_fuscidula Juan_Francisco_Manzano Islas_Vírgenes_Estadounidenses Kaleido_Star_Nuevas_Alas_Magnifico_Escenario L_A_V_Zaragoza_Castejon_Pamplona_Logrono Laportea_nicaraguensis Isoda_Koryūsai La_loca,_loca,_loca_Marge Jean_Sevillia Lepilemur_mustelinus La_Ferté-Hauterive Librería_Calatrava Julio_María_Sanguinetti La_Croix-sur-Roudoule La_Albufera_de_Valencia Leandro_do_bonfim Let_Me_Entertain_You Lista_de_ciudades_hermanas_en_África Keepsake Jokin_Bildarratz Islote_de_Lobos_(España) Juan_Crisostomo_Alvarez Lenguas_árabes Limodorum_rubiginosum Jose_Carlos_Cabrera Katie_Liu_Leung Japón_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2010 La_Hermana_San_Sulpicio La_Leyenda_del_Dragón_Shenron Isla_Lady_Musgrave Juana_Repetto Jutta_Bauer Juncus_conceptionis Kassel Iquelo James_Barry_Munik_Hertzog Jose_María_Macarulla Jacques-Alexandre-César_Charles Leoncio_Prado_Gutiérrez Kai_Eckhardt

html map