Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Friedrich_Haage Fundación_Tláloc Fusión_de_Antena_3_y_laSexta Fuego_(película_de_1996) Imagen_digital Ruta_Jacobea_de_la_Plata Unión_Nacional_Española_(desambiguación) Reserva_Nacional_Los_Huemules_del_Niblinto Ingerophrynus_macrotis Gloria_Munoz Trigonuropoda_ulugurensis Frutales Global_TV_Comunicaciones S_2001_J_2 Municipio_de_Hunter_(Dakota_del_Norte) Frederic_Amat_i_Noguera Rio_Frio_de_Juárez Tremouille-Saint-Loup Rita_(ópera) Inside_Your_Heaven Ribes_spinosum Georg_Christoph_Wagenseil Gigantes_del_Superbasket Tubo_de_organo UTEP_Miners Riedlea Gladiolos Roblox Unión_Deportiva_Salamanca_B Municipio_de_Venice_(Michigan) Trofeo_Villa_de_Gijón Municipio_de_Copeland Uniform_Domain-Name_Dispute-Resolution_Policy Ikoma_(1944) Trujillo_El_Poder_del_Jefe_III Revolucion_(álbum_de_La_Polla_Records) Globotruncanacea Gillespie_Field_(línea_naranja) Rinoceronte_de_durero Frederic_Berthelot Tylopsacas Union_Monetaria_Latina Municipio_de_Scotch_Grove_(condado_de_Jones,_Iowa) Ruta_Estatal_de_California_57 Unidad_777 Iglesia_de_San_Cristóbal_(Salamanca) Universidad_Autonoma_Indigena_de_México Fui_(canción_de_Reik) Rosine_(Kentucky) G.Foelsche Tripitaka SRT Reynoldsia_sandwicensis_var._molokaiensis Municipio_de_Rockford_(condado_de_Pottawattamie,_Iowa) Troy_van_Leeuwen

html map