Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Huantsan Hablemos_de_sexo Montsurvent Arteria_satélite_del_nervio_mediano Monceaux_le-Comte Asiáticos Arma_nuclear_estrategica Armand_Emmanuel_du_Plessis,_duque_de_Richelieu Mosquerito_amarillo Gère_Belesten Antilope_saiga Gyrogyne Arco_atlántico Anthicus_luciphilus Harry_Potter_y_las_reliquias_de_la_Muerte_(películas) Anna_María_Cabré_i_Pla Annona_diversifolia Arunadev Aoi_Yūki Arlempdes Arriano Mosier_(Oregón) Arzobispo_de_Milan Antonio_de_Villarroel_y_Peláez Avena_fatua Asociacion_de_baloncesto_aficionado_de_afganistán Guardamonte_(Entre_Ríos) Guisante_de_olor Gualjaina Monte_Nabemba Muerte_cerebral Hurdy_gurdy Gráfico_de_columnas Monte_Rungwe Msida_Saint_Joseph_FC Mont_sur-Courville Aria_(desambiguacion) Areopago Antonio_Valdes_Gonzalez-Roldan Araitz Asbjorn_Kristinsson_Morthens Gudrod_de_Gudbrandsdal Ars_Magna Historia_del_País_Vasco Antonio_M._Abad Auto_de_la_huida_a_Egipto Ataque_Nimzowitsch-Larsen Muftí Andrés_Barajas Historias_y_Relatos_RNE Argençola Guyancourt Himilcon_(general) Hnahñu Areias_(Santo_Tirso)

html map