Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fromage_de_Trappiste Tytini Ultrabásica Ruben_Beltran_Guerrero Reino Gelu_Vlașin Turn_10_Studios Gioacchino_Toesca Municipio_de_Honey_Creek_(condado_de_Iowa,_Iowa) Turgesius G._Lenski Turismo_en_Barranquilla Resistire_(serie_de_TV) Tucidides Ricabo_(Quirós) Frederick_Lugard Fritz_G_Houtermans Republica_Serbo_húngara_de_Baránya-Baja Frontera_Sur Uncharted:_El_Tesoro_de_Drake_(película) Undisputed Fábrica_Claudio_Arguelles_de_La_Habana Municipio_de_Algernon_(condado_de_Custer,_Nebraska) Tundras_de_Lovozero Indemnización_por_anos_de_servicio Trintxerpe USS_Alaska Muriculus_imberbis Twilight_Theater Municipio_de_Sweetwater_(Carolina_del_Norte) Río_Changuinola Ignacio_de_la_Torre Robert_Alexander_Schumann Turk_Otomobil_Fabrikasi_A_Ş. Gilbert_Charles_Stuart Robert_Knud_Pilger Municipio_de_Mannings_(condado_de_Nash,_Carolina_del_Norte) Rosmonda_de_Inglaterra Municipio_Federacion_(Falcon,_Venezuela) Go_Fukakusa_In_no_Ben_no_Naishi Rocio_de_miel_(secrecion) Turquía_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 Ruta_G60 Tribunal_Revolucionario Garcia_Márquez Renzo_Yanez Giulio_Pippi Río_Warrah Return_of_the_Dozen_Vol_1_(Mixtape) Reyes_suevos USS_Arlington_(AGMR_2) Utricularia_benjaminiana Gay_&_Lesbian_Alliance_Against_Defamation Ricard_Creus Gobernacion_de_Túnez

html map