Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Status_epilepticus Seleccion_de_futsal_de_México Solena_uliginosa Sefora San_Nicolás_de_Flue Sparkassen_Giro Sir_Johnston_Forbes_Robertson Toma_dos_con_Phineas_y_Ferb Seleccion_Nacional_de_Gimnasia_Rítmica Sharon_(Connecticut) Singin'_in_the_rain_(película_de_1952) Tlatlaya_(municipio) Segunda_División_de_Chile Shogun_(desambiguación) Sudáfrica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_1948 Transposón Sergio_Lobera_Rodríguez Torgils_Haraldsson Tiristor_GTO Saint_Kitts_et_Nevis Saint_Andre_de-Bohon Sandy_Petersen Shaykh Shinkyoku_Sokai_Polyphonica Sainte_Foy_d'Aigrefeuille South_Salem_(Ohio) The_Disorderly_Room This_Was Tiburon_(pelicula) Saint-Germain-l'Aiguiller Sistema_de_Clasificacion_Anatómica_Terapéutica,_Quimica Sinfonía_n_º_1_(Dvořák) Selinum_uliginosum Tombuctú Taiwán_(pais) Sinfonía_n.º_6_(Chaikovski) Sistema_de_Informacion_de_la_Diversidad_Biológica_y_Ambiental_de_la_Amazonia_Peruana San_Antonio_de_Palmito Servigney Tatitius SoHo_(revista) Teoria_de_la_correlacion_de_Orion Super_Humor Tecnicismos San_Pawl_il-Baħar Sascha_Ring Tavche_Gravche Skagabyggð San_Pio_I Sumario Soto_de_Viñuelas Santa_marta_da_montanha Temporada_2000_del_Campeonato_de_España_de_Rallyes Thorongil Squalus_grahami

html map