Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estacion_de_Las_Águilas Extractor_mecánico El_rostro_amarillo Estacion_de_Fontsanta-Fatjo El_Fiscal Eugenio_Antonio_Flores Estación_de_Hospital_Sant_Joan_Despi_-_TV3 Escuela_monetarista_o_monetarismo Europs_fervida El_Pico Elecciones_presidenciales_de_Argentina_de_1937 Evelio_Cardozo Fernando_Justo_López_de_Zavalía El_centenario Escuela_Universitaria_de_Ingeniería_Técnica_Industrial_(UPM) Estación_Balboa_Park_(Metro_de_San_Francisco) Francisco_Jose_Vázquez_Vázquez El_Carro_(pelicula) Fools_Gold/What_The_World_Is_Waiting_For Escudo_de_Córdoba Ernesto_Corripio_y_Ahumada Estación_de_Once Estereotomía_de_la_piedra Fernando_Vazquez Escanos_en_Blanco Francisco_Sosa_Castilla Escuintla_(departamento) Francisco_Vazquez Francisco_de_Borja_Perez-Penas_Diaz-Mauriño Enrique_Núnez Embajada_de_Estados_Unidos_en_Mexico Estacion_Fitalancao Francisco_Beiro Ernesto_Augusto_III_de_Hannover Forbidden_Siren Edward_nathaniel_bancroft Francisco_Carrascon_Aguado Espana_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_2008 Espectroscopía Etica_de_accion Estación_de_Chemin_Vert Euphorbia_bicapitata Emil_Martínez Eperua_rhomboidea Fagelia_plantaginea Eustrephus_amplexifolius Fenazona FC_Steaua_București FEI_2007 Fabio_Duarte El_Oceanografico El-Geish_El-Masry Elvin_Ernesto_Santos Evangelio_secreto_de_Marcos Filme

html map