Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sedum_oppositifolium Screven_(Georgia) Salomon_Kalmanovitz_Krauter Teumeso Suta Simon_C_Dik Thaurissan Saint_Leger_de_Peyre Sierra_de_San_Cristobal Sinagoga_de_Kutaisi Schoenus_palustris Suecia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Vancouver_2010 Signario_ibero_nororiental Santiago_el_Volador Sant'Andrea_Apostolo_dello_Ionio Sainte-Florence_(Vendée) Shamash-shum-ukin State_Of_Shock Srī_Pandit_Jawāharlāl_Nehru Sjosala_vals Saint-Josse Texas_City_(Texas) Tomané St._Johnstone Suplemento_semanal_de_Hora_Cero Tim_MacIlrath Sukiyaki_(canción) Stultitia Sibyllini Sociedad_de_Artistas_Intérpretes_o_Ejecutantes_de_España San_Feliu_de_Saserra Sveinn_Knútsson Tastil Sardina_fueguina Sinfonía_nº_7_(Mahler) Serie_A_(Italia)_1990/91 Suisun_City Scorodonia_botrys Sierra_de_los_Brazos Trahamunda Syrma Sundridge Stoopid_Monkey Saint-Léger-aux-Bois_(Oise) Teriodonto Tecnicas_de_conservacion_para_los_alimentos Salumi San_Pietro_di_Cadore Seleccion_de_básquetbol_de_Turquia Sutherland-Hodgman Sublevacion_del_Huascar_en_1877 Selim_Bouadla Sinfonía_n_32_(Mozart) Sony The_Minor_League

html map