Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Blindaje_de_rejas Barrio_de_cacharrerias Cestrum_laxiflorum Cardamineae Carl_Gustav_Sanio Basílica_Nuestra_Senora_de_las_Misericordias Capuchino_(gastronomía) Carlos_Marcelo_Fuentes Chang_Kai-chen Billy_Bishop Bragelogne_Beauvoir Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1967 Cephaloscyllium_hiscosellum Castniomera_joiceyi Booster_draft Bath_(Virginia_Occidental) Baixas Castillo_Rouge Carmella_Bing Celula_plasmática Batalla_de_Curupaiti Cartigny_(Suiza) Benito_(desambiguacion) Bigipedia Bulbophyllum_macraei Biodiversity_Heritage_Library_for_Europe Buena_Vista_Interactive Basilica_y_Real_Santuario_de_Santa_Maria_de_la_Victoria_(Malaga) Centro_historico_de_Cracovia Carta_del_Trabajo_de_1927 Blackburn_(desambiguación) Bezaumont Centro_Dos Big_tasty BD-RW Canidelo_(Vila_Nova_de_Gaia) Brévilly Carl_Ingemar_Sahlin Bruce_Lee Brundage_(Texas) Baleares_(F-71) Catedral_de_Gniezno Bandera_de_kiribati Año_815 Caracoles_a_la_palentina Bulicidio Beagle_(desambiguación) Carne_de_cantabria Bischwiller Chamaespartium Cantón_de_Londinières Burlemarxia Carora Ceramica_bilingue Carpinus_betulus_var_typica

html map