Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fuerzas_Armadas_Nigerinas Reproductor_MP3 Municipio_de_Woodstock_(condado_de_Schuyler,_Illinois) Gigatron Romulea_purpurascens_subsp_uliginosa Giovanni_Baronzio Municipio_de_Gilkey Rochebaudin Iglesia_del_Santo_Cristo_de_las_Maravillas Galina_Peschkova University_of_Iowa Two_of_us Ruta_12_(Uruguay) Universidad_Camilo_José_Cela Geisha_(desambiguación) Rubia_(genero) Municipio_de_Winston Rodolfo_Onetto Galeodes_ctenoides Gliese_222 Inauguración_Presidencial_de_los_Estados_Unidos SEVICI Rodolfo_Guillen Rhacochelifer_pinicola Rítmicos Trou_au_Natron Tutupaca_(volcan) Rio_Palena Fundación_Universidad_del_Norte Rio_Somes Trichacanthus Ruscus_aculeatus_var_angustifolius Robotica_beam Ricardo_Trigo_Cicero Gastronomia_de_Al_Ándalus Universidad_de_California_Davis_Departamento_de_Viticultura_y_Enologia Imperdible_(álbum) Universidad_de_nottingham Games_For_Windows_-_Live Frontón_Madrid Mus_cypriacus Rosy_Armen Ikariam Municipio_de_Franklinville_(condado_de_Randolph,_Carolina_del_Norte) Trumbull_(Connecticut) Typhloroncus_xilitlensis Im_the_supervisor Rio_Mortes Fuerzas_de_Autodefensa_de_Japon Trofeo_Costa_Brava Inspeccion_Técnica_de_Vehículos Ronald_Rea Trichomycterus_latistriatus Río_Chico_(Est_Cerro_Mesa) Twilight_of_the_Idols_(álbum)

html map