Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ocupación_de_Polonia_(1939_1945) Polla_chilena_de_beneficencia Nóm Oscar_Viel_Cavero Nicolái_Kondratiev Nihongo_noryoku_shiken Pastinaca_glacialis Método_Lúdico Partido_comunista_de_madrid Natación_en_los_Juegos_Mediterráneos_de_2005 Paul_Karl_Ludwig_Drude Otto_César_Vargas Pearls_of_Passion Nicolai_Anders_von_Hartwiss Mustelus_dorsalis Otón_I_emperador_del_Sacro_Imperio Parque_Rural_de_Anaga Opera_de_Lyon Organización_comunista_de_espana_(bandera_roja) Ojo_de_pez Parellada_(uva) Portaaviones_Ryujō Official_Secrets_Act_(Reino_Unido) Myersina_macrostoma Partido_judicial_de_Andújar Plaza_René_Schneider Numididos Pithecolobium_killipii Piteå_IF_(femenino) PEF OH-6_Loach Nigella_Lawson Ortosia_(satelite) Paquito_García_Gomez Parque_provincial_Teyu_Cuaré Parque_arqueológico_de_Segóbriga Península_de_Copacabana Número_de_Lefschetz París Orania_beccarii Oración_de_Fátima Olafur_Johann_Ólafsson Pico_del_Sagrado_Corazón Nacional-bolchevique Pais_subdesarrollado Pinan_(Zamboanga_del_Norte) Palisade_(Colorado) Nasser_Al_Mohammed_Al_Ahmed_Al_Sabah Noemi_(nombre) Pluviselvas_de_atsinanana Osa_de_Andara Petroglifos_de_angosturas_i_y_ii Plaza_de_toros_de_Calatayud Península_de_Inishowen Piazza_della_Rotonda

html map