Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trichospermum Municipio_García_de_Hevia_(Táchira) Tytthonyx_longior Gloria_Holden Iglesia_del_Convento_de_Santa_Isabel_(Valladolid) Iglesia_Espíritu_de_Jesus Uadi_Al_Mughara Gentingia Gigonza Tuco-tuco_de_Maule Turismo_en_el_Peru Galium_saxatile Municipio_de_Appanoose_(Illinois) Reversión_Brunhes_Matuyama Ryūichi_Sakamoto Retablo_de_la_Epifanía_(Juan_Rexach) Gaviotin_de_Cayena Municipio_de_Locust_(condado_de_Christian,_Illinois) Fuerza_Aérea_Real_de_Nueva_Zelanda Turberas Ulex_nanus_var._lusitanicus Galaxia_de_andromeda Gaspar_de_Jáuregui Ricardo_Álvarez_(desambiguación) Ganbare!_Kickers Rhopala_dentata Gantadd George_M._White Fruit_Cove_(Florida) Gerbillurus_tytonis Giacomo_Puccini Gobernador_del_Estado_Bolivar Urica Rotundabaloghia_iquitosensis Ultima_VII Ribon_no_Kishi General_Zaragoza_(metrorrey) Giovan_Battista_Moroni Iglesia_Colegial_de_Nuestro_Senor_San_Salvador_(Jerez_de_la_Frontera) Romería_de_Nuestra_Senora_de_Escardiel Museo_Bata_Shoe Ryô_Kawasaki Ignífugo_(desambiguación) Iglesia_de_San_Anton_(Bilbao) Reise_Reise_(canción) Glénay Inauguracion_presidencial_de_George_W._Bush_de_2001 Gendarmería_húngara GEF Romeria_de_Ntra_Sra._la_Virgen_de_Belén Municipio_de_Madison_(condado_de_Scioto,_Ohio) Municipio_de_Elgin_(condado_de_Antelope,_Nebraska) Iglesia_del_Sagrado_Corazón_(Gibraltar) Uqlidisi Ruborizar

html map