Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arnald_Calvet_i_Peyronill Mpeg Mola_hidatidica_completa Anteproyecto_de_Estatuto_de_Autonomia_de_Aragon_de_1936 Historia_de_la_Seleccion_de_fútbol_de_Chile Assencieres Helstroff Heimiswil Morpheus_D_Duvall Arroyo_la_cantera Area_de_libre_comercio Augusta_Victoria_de_Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg Anthology:_The_Phonogram_Years Anita_Santivanez Hospital_psiquiátrico_de_Alcohete Hycleus_subexcerpta Monte_Fujiyama Miss_Continente_Americano_2013 Modo_de_producción_capitalista Humorous_phases_of_funny_faces Antonio_Beduzzi Idioma_bopurí Hierba_de_caballo Ardian_Gashi Héctor_Baeza_Terrazas Asclepias_verticillata_var._mexicana Auxi_le_château Gárgaras Horminum_viride Haliastur_sphenurus Guidi Montaigu_(Vendee) HIP_42214 Monterosso Anaimalai_Hills Hyakko Arquímedez_Pozo Aramburu_Topete Anteproyecto_de_Estatuto_de_Autonomia_de_Aragón_de_1936 Archivador Hexoplonini HD_116802 Hybochilus Aspersorio Apertura_espanola_con_3...._a6 Arroz_sénia Guerra_fulani Ann._Sci._Nat.,_Bot._sér._2 Anthony_van_hoboken Mont-le-Vignoble Avenida_El_Chipate Grottes_de_Betharram Hostegesis Grupo_Dassault Arena_(Puerto_Rico)

html map