Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Wanderlust_(cancion_de_R.E.M.) Al_Wehda_SC_(Trípoli) Aiginiakos_F.C. Variola_virus Yúsuf_III_(sultán_de_Granada) Comarca_Minera Al-Mandri Charlot_y_Fatty_en_el_café Vitriolo_dulce Clara_Barton Congregación_para_el_Culto_Divino_y_la_disciplina_de_los_Sacramentos Cofradía_del_Santo_Cristo_del_Despojo Chófer Zilchogyra_paulistana Walter_Burkert Condado_de_Bates_(Misuri) Acontecimiento Agnathotermes Comunidad_de_Estados_Latinoamericanos_y_Caribeños Acalymma_quadrivittatum Ziziphus_joazeiro Chavannes_sur_Reyssouze Condado_de_Guthrie Viacheslav_Jrynin Yoko_Tsuno Vallana Consorcio_de_Transportes_del_Area_de_Sevilla Adi_Quala Administracion_de_Servicios_Atmosfericos_Geofisicos_y_Astronomicos_de_Filipinas Albumes_de_historietas Voy_a_acabar_borracho Chrysolina_obsoleta Westford_(Nueva_York) City_of_Heroes_(episodio_de_Arrow) Circulo_Lingüístico_de_Moscú Agrupación_vocal Alberto_Guani Yves_Coppens Washington_(Cordoba) Clase_Kaiser_(1911) Vignoli Vuelo_771_de_Alitalia Al_Yumhuriyya_al_Yazaiiriyya_ad_Dimuqraţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazžayrit_Republique_algerienne_démocratique_et_populaire Club_nautico_de_Castellon Aeropuerto_de_Mérida Club_de_las_bahías_más_bellas_del_mundo Cinnyris_regius V_milenio_adC Zoobotánico_Jerez Alejandro_Alvarado_García Acandi_(Chocó) Cine_en_1987 Xylographus_gibbus Zoo_Tycoon Club_Deportivo_San_Andres

html map