Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crimen_Sollicitationis_(cancion) Cuerpos_geniculados AmericanAirlines_Arena Dos_anos_de_vacaciones Cycnorhamphus Alonso_de_quintanilla Edificio_de_Molinos_Vascos Diego_Donayre Coppélia Dryopithecidae Copa_de_ucrania Drogas_alucinógenas Cáncer_Negro Copa_Italia_1980-81 Dona_Rosita_la_soltera_o_el_lenguaje_de_las_flores Crater_Pan Dinamo_Kiev César_Aller Dr_Hibbert Copa_Interclubes_Kagame_2011 Cortecerito Dengue_(ropa) Cueca_marinera Ctenodactylitae Do_mayor Denticulos_dermales Dance_hall_at_louse_point Cueva_Huerta Cánones Dengeki_Moeoh Corazón_de_Luz Discomorpha_latissima Echium_decaisnei Cucarachera_negra Derecho_de_los_visigodos Cuinchy DNC_Alger Derby_de_la_Araucanía Alla_Francesca Diego_García_(deportista) Daran_Norris Courville-sur-Eure Demografia_de_Zimbabwe ESCPEurope Damallsvenskan Cáncer_de_rinón Cornwall_(Nueva_York) Copa_Arena_Mexico Dr._Martin_Luther_King,_Jr. Alí_ben_Muhámmad Cultura_Nuráguica Ambrieres Dinastia_XIII Distrito_de_Atico Daniel_Cuevas_Granados

html map