Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cabo_(álbum) Beleño_dorado Cancer_cólico-rectal Carlos_Humberto_Romero Brassia_caudata Canapé_(soporte) Blohm_+_Voss_BV_141 Boubiers Cang_Jie Beloperone Carolina_Gomez_Correa Chakor Canton_de_Vielle-Aure Campeones_del_Mundial_de_Motociclismo_de_Velocidad Blanca_Extra Caja_Rural_de_Navarra Barba_de_dragon_de_caramelo Buck_Privates Barghash_ibn_Said_de_Zanzibar Catedral_del_Buen_Pastor_de_Ayr Beyrede-Jumet Catalan_(desambiguacion) Belle_and_sebastian Batalla_de_boviano Callao_(ciudad_Perú) Borís_Pilniák Calig_(Castellón) Chang_Tso_lin Canciones_y_Negocios_de_otra_índole Cal_viva Bascones Behorlegi Carne_de_tu_carne Casa_del_Lago_Juan_José_Arreola Chamaesyce_pileoides Beaupuy_(alto_garona) Bussigny-sur-Oron Blade Campanula_cephalotes_f._alba Batalla_de_curlew_pass Calblanque_Monte_de_las_Cenizas_y_Peña_del_Águila Bourg-Madame Basílica_de_San_Nicolas_(Bari) Bernardo_de_Iturrizarra Baldellon Bust_Your_Windows Casilda Batalla_de_Ontígola Ceroctis_pubicollis Centro_médico_de_Tucson Bahía_de_Hanauma Benito_Martinez Carvoeiro_(Macao) Betta_edithae Branson,_MO

html map