Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Corchea Costinha Copa_Libertadores_Femenina_2009 Algarbia Cultura_Sonso_Temprano Copa_Mundial_Militar Distribución_electrónica Crespillo Alfonso_Dubé_y_Díez Alto_Paraíso_(Rondônia) Dia_a_dia_(España) Copiapó_(desambiguación) Cámara_de_Consejeros_(Japon) Donestech Alvaro_Jose_Pérez Desbordamiento_aritmetico Alrami DINGIR Danli,_El_Paraíso Alvert Cuerpo_numérico Amnirana_albolabris Distrito_de_Metz-Campagne Daniel_Tortolero Curupira Alejandro_Otero_(desambiguación) Ammi_majus Ecliptica_alba Amêndoa_(Mação) Ammosphaeroidinidae Distrito_de_Vadodara Cultura_gwisho Cyrtomidictyum Edema_angioneurótico César_Jaimes Diástole_y_Sistole_(pelicula) Coordenadas_galacticas Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006_Grupo_H Amadeo_viii_de_saboya Corazón_de_metal Crisis_de_la_sucesion Distrito_de_Lannion Céteris_paribus Discurso_de_Gazimestán Despistaos Deh_Šu Cucal_blanquinegro Dirk_Niewoehner Alexandre-Francois_Caminade Douglas_Abdell Don_Pedro Curiosidad Alexis_Amore Desmodium_horridum Dueña_de_mi_corazón_(canción_de_Roser)

html map