Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Seleccion_de_balonmano_de_Corea_del_Sur Saint_Félix-de-Villadeix Stockton_(Maryland) Tom_Wicker Saturday_Night_Fever Tabebuia_pedicellata Schweizer_Viertel Santiago_de_Cassurrães Servicio_Meteorologico_Nacional Test_psicometrico_de_Luscher Syzygium_anisatum Santolina_macrophylla Scirpus_frondosus Sandor_Korosi_Csoma Sauceda Sitten Tillandsia_usneoides Schltdl. San_José_Tipceh Samsonite_Corporation Strange_Frontier Sinfonía_n._23_(Haydn) Stanley_(Idaho) Torneo_Super_8 Taumacera_sucki Toyoko The_Girlie_Show_Live_Down_Under Sitio_de_Orleans Saint_Germain_Laval Tomás_Antonio_San_Miguel_Díaz Torres_inclinadas Sergey_Litvinov Toyota_Passo Spiraea_callosa_var._glabra Scream_(cómic) Santiago_Doria Sarah_Stanton Sleep_Tight_(Angel) Sexo_y_otros_secretos_(banda_sonora) Spiranthes_lechleri Secuencia_de_santa_eulalia Transformers_Universe Tavarede Sockets San_Martin_Texmelucan Together_Again_(canción_de_'N_Sync) Tomorrow_(canción_de_Sixx:A.M.) Saga_Þórdar_hreðu San_Nicolas_de_Flue Saint_Cyr-de-Favieres San_Ciríaco_de_Ostia Tarzan_de_los_monos_(pelicula_1932) Snæfellsbær Săveni São_Pedro_do_Sul

html map