Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reichenau_(Carintia) Maranhão Grecia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sarajevo_1984 Manuel_Gómez-Acebo_Rodríguez-Spiteri Menudencias Mai_Dire_Mai Marina_Kiehl Regimiento_de_Infanteria_Ligero_Aerotransportable_"Príncipe"_n._3 Michael_McMillian Manuel_pardo_y_lavalle Manzac_sur_Vern Receptor_glucocorticoide Live_In_Phoenix Qum Puente_Medieval_de_Sonella Greenville_(Illinois) Quemar_después_de_leer Gotzon_Garate Pánuco_(rio_México) Luc_de_Clapiers,_marques_de_Vauvenargues Raúl_Bertelsen Metagraphinotus_pectinifemur Matrimonio_entre_personas_del_mismo_sexo_en_Estonia Lourival_Possani_Postay Luis_Alfonso_de_Borbon_y_Martínez-Bordiu Privilegio_de_la_Unión_(1283) Presa_y_pantano_del_Negratin Primasius_Adrumetanus Línea_Barcelona-Mataró Microsoft_Anti-Virus Los_Olivillos Metidrio Red_de_Museos_Locales_de_la_Diputación_de_Barcelona Luis_Rubiales Macrodelphinus Radiocomunicación_pública Proyecto_ACROSS Golfo_de_Anadyr Maihueniopsis_subterranea Principe_del_senado Pozo_Fondon Ramificación_monopodial Llangefni_Town_F_C. Proceso_de_Müller-Rochow Luis_Barahona_Jimenez Rada_Suprema_de_Ucrania Pteroneurum_decurrens Marcela_de_juan Rally_de_Nueva_Zelanda_de_2008 Goniosystena_bembidionaria Medeus Macropus_eugenii Mi_Vida:_La_Pelicula Regueifa Primera_división_espanola_1993_94

html map