Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

NGC_4485_y_NGC_4490 Podocarpus_leonii Nanosegundos Paul_Henri_Corentin_Feval Nemorosa_canadensis Paolo_Portoghesi Optical_Race Paridea_libita Pedro_Moncayo_(cantón) Philippe_Dauman Picardía_(Provenza) Par_Cinematico Parque_Nacional_de_Los_Altos_de_Nsork Penitenciaria_Nacional Norðurland_Eystra Plesiops_oxycephalus Parodia_de_religión Pareuthyphlebs_arabica Nossa_Senhora_da_Piedade_(Ourém) Pedro_de_Larraondo NGC_188 Orden_de_Cristo_(desambiguacion) Oeste_de_Filadelfia P_V._Narasimha_Rao Otay_Mesa_(San_Diego) Myotis_stalkeri Nandi_(toro) Pais_del_Loira Oxyopsis_obtusa Pan_blanco_canadiense Plumeria_revolutifolia Palicanus_caudatus PR:SUD Museo_nacional_de_Somalia Niños_robados_por_la_dictadura_franquista Parque_Vinicio_Adames Paragonimosis Paris_Nice Nicolás_Monckeberg_Diaz Número_entero_algebraico Orczy_Lorinc Museo_Nacional_de_Antropología,_Etnografía_y_Prehistoria Pierre_Francois_André_Méchain Porfido Pentabromoetano NGC_81 Playa_de_La_Concha_(Artedo) Ojitos_(bizcocho) Partners_in_Crime Neochromis_simotes Mérida_(Mexico) Pedro_Juan_Osorio Paletización Open_Graphics_Project Nikita_Koloff

html map