Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mirasol_grande Heidevolk Guanabano_(Puerto_Rico) Hamza_Hakimzoda_Niyoziy Apellidos_Japoneses Arrondissement_de_Bergerac Henrya_conzattii Hugo_Capeto Anathallis Asta_(bandera) Mirela_Manjani_Tzelilis Gron Andrea_Ghez Idioma_yurats Mola_di_Bari Monumento_Nacional_a_Ulysses_S._Grant Guerreros_de_Tabasco_"B" Helvio_Pertinax Archivo_Regional_de_Tarapaca Arbitros_asistentes Mjötvidur_til_Fóta Autobus_Noctambulo IEC_62196 Mortadelo_y_Filemon_-_La_máquina_del_cambiazo Aubermesnil_aux_érables Guardia_Borgoñona Antonio_tenreiro_rodriguez Aulacophora_vittula Hercules_Graphics_Card Motor_monofásico_universal Au_(san_galo) Guatrache_(departamento) Hapoel_Petah_Tikva Australian_Open_(tenis) Hauberk Arándanos Idiopidae Hubbard_(Nebraska) Mucio_Escevola_ante_el_rey_Porsena Ayax_el_menor Guanmao Ministerio_de_Desarrollo_e_Inclusión_Social_del_Perú Ayún_el_Atrús Aneurisma_aórtico Hinchada_del_Club_Atletico_Newell's_Old_Boys Asociación_de_Migrantes_Ruminahui_Hispano_ecuatoriana I_duque_de_Devonshire Holden_Astra Mitra_(dios_romano) Moruquilla Mirlo_gorgiblanco Atención_farmacéutica Atlanta_silverbacks Hexetidina Asociacion_Argentina_de_Consorcios_Regionales_de_Experimentacion_Agricola

html map