Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Margarita_de_Borbón_(1211-1256) Megaxenops Rebeca,_una_mujer_inolvidable Marquesado_de_Spinola Rafael_Quevedo_Torrientes Maria_rita Reforma_Política_de_1977_(México) Programa_urgente_de_cazas Marcos_Brítez_Ojeda Marugan_(Segovia) Línea_LP_(Interurbanos_Lerida) Quiromancia Mao_Asada Microrregiao_de_Uba Luis_de_Oteyza Luis_Alberto_Padilla Loxodiscus RRAS Milan_Ružić María_Natividad_Sánchez_de_Stapf Provincia_de_oudomxay Rafael_Hernández_Piedra Graciosa Greenville_(condado_de_Piscataquis,_Maine) Radio_Requena Prospero_(Una_serie_de_catastroficas_desdichas) Los_otros_48_días Rafaela_Suarez_Solórzano Radio_Nou Marta_Fernández_Miranda_de_Batista Manuel_Diaz_y_Díaz Mantenimiento_de_aeronaves Real_y_Pontificia_Universidad_de_Merida_(México) Miguel_Ángel_Castillo_Espinar Locademia_de_policía_2 Macrostigmatella Margarita_i_de_escocia Marquesado_de_Ramón_y_Cajal Reduccion_(gastronomia) Proyeccion_cónica_multiple Rabbi_Jonah Mercado_central_de_valencia Gonzalo_Martínez_Díez Meridiano_142_oeste Mecynotarsus_franzi Lythrum_palustre Lloctinent_general Gonypetella_kilimandjarica Marquesado_de_viana Ljungqvist Masuji_Ibuse MCCJ Rebelion_de_Olañeta McCamey_(Texas) Mancomunidades

html map