Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Método_de_Box_Muller Parque_Natural_del_Cabo_de_Gata-Níjar Placa_Antártica Myrsine_costaricensis Natranaerobiales Organizacion_territorial_del_Congo Parque_Zoológico_El_Centenario Paisaje_cultural_y_botanico_de_Richtersveld Pedro_Arjona Organizacion_Comunista_de_Espana_(Bandera_Roja)_-_OCE_(BR) Organo_(accidente_geografico) Parque_nacional_Bruce_Peninsula Pirrolisina Nigrita Onda_Kondratiev Pictaviensis Número_de_masa Porkölt Museo_de_Bellas_Artes_de_Córdoba Physalaemus_cuqui Pedro_Fernández_de_Castro Omolabus_brunnescens Navidad_(desambiguación) Poesias_de_Arthur_Rimbaud Pararhinichthys_bowersi Petal_(Misisipi) Palacio_de_los_Luna Nueva_busqueda_del_Jesus_historico Ocnosispa_batesii Policia_metropolitana Pereiro_(Tabuaco) Onda_Melodía Papa_Alejandro_III Partido_de_Accion_Regionalista Orden_de_Isabel_la_Católica Pasta_de_judía_fermentada Mámoles Portet-sur-Garonne New_Wave_Of_American_Heavy_Metal Pentathlón Orden_Más_Ilustre_de_San_Patricio Paralelo_35_Norte Omolabus_peruanus Nueva_groenlandia_del_sur Perchas_2 Pedicellaria_gynandra Nanc_lès_Saint_Amour Mycetophagus_praetermissus Paul_Schultz Narcisismo_(psicoanálisis) Pimenton_picante Orden_de_abogados_del_brasil Oszkar_Jaszi Polygonatum_canaliculatum_var_ovatum Ola_de_frio

html map