Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Museo_Aguilar_y_Eslava Municipio_de_Lurgan_(condado_de_Franklin,_Pensilvania) Iglesia_de_Santa_María_de_Olesa República_Checoslovaca_(1918_1938) Reserva_Forestal_Malalcahuello-Nalcas Ginseng Félix_Gancedo Geranium_caruleatum_var_caroli_principis Gilberto_Rodriguez_(botánico) Represiva Ricardo_De_Sousa Ildefonso_Leal SWEEPS-04 Universidad_de_San_Buenaventura_Sede_Cali Udmurt_Kenesh Inocencio_María_Yéregui Robinson_Cano Un_amor_para_recordar Roberto_Marioni Municipio_de_Inland Municipio_de_Lake_Hester_(Dakota_del_Norte) Innovación_abierta Gobernadores_de_Austria Municipio_de_Hardin Idiot_Wind Represa_de_Yacyreta-Apipé Freír Gao_Ling Upsa Rose_Lodge_(Oregon) Geografía_de_República_Dominicana Turk_Telekom_BK Reseda_gredensis Tyresö_FF_(Ladies) Uber_Wahrheit_und_Lüge_im_aussermoralischen_Sinne Ribera_del_Eo Rubén_Correa Municipio_de_Bloomfield_(condado_de_Huron,_Míchigan) Iglesia_de_San_Pedro_Advincula_(Madrid) Gardena_(California) Municipio_de_Johnson_(condado_de_Ripley,_Misuri) Municipio_Romulo_Gallegos_(Apure) Tuba,_Benguet Municipio_de_Guthrie Robert_H._Schuller Genero Georges_Prosper_Remi Uchkus_Inkañan Rostislav_Mstislavich Industria_aeronáutica_militar Rising_Sun_(álbum) Imera_Meridionale Game_Boy_Printer Municipio_de_Cominto_(Arkansas) Gastronomía_de_Baleares

html map