Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Segunda_Division_de_España_2006_07 Smolensko Sistemas_economicos Sengi_de_cara_gris Syphrea_jolyi Teorema_de_Proth Sainte_Beuve_en-Riviere Salcedo,_Ilocos_Sur That_Dog Saint-Benoit_(Aude) Sir_Adrian_Boult Sal_de_amoníaco Schaffhouse-près-Seltz Sociedad_Deportiva_Atlético_Novás Serie_armonica_(matemática) Thyrsia Shocker_(Kamen_Rider) Saint_Aubin-le-Dépeint Saint_Gervais-la-Foret Supremacía_aérea Sivaístas The_Stolen_Earth Thevetia Sillar_(desambiguacion) Saint_Colomban San_Damiano_Macra This_used_to_be_my_playground Santiago_Carpintero_Fernandez Sangagüey Saint-Léger_(Charente_Marítimo) Television_analógica Simon_Clarke Soloarte Santo_Domingo_(España) Tautología_(logica) San_Juan_de_Dios(Petén) Tornadizos_de_Ávila Tepic_(municipio) Sargón_de_Akkad Templo_Puning Terremoto_de_Santiago_de_1850 Svatmaram The_Burning_Red Sabugal Salvia_indica San_miguel_tlaixpan Tiberio_Claudio_Druso Snake_on_a_Plane_The_Album Santissima_Trinita_al_Monte_Pincio Tomoxia_relicta Salivoso Suárez_de_Miguel Teorema_fundamental_del_análisis Topeka Saint-Gatien-des-Bois

html map