Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gran_Cuñado_Vip Grandes_exitos_(álbum_de_Shakira) Marosch Llanura_chacopampeana Menil_Hubert-en-Exmes Marko_Krivokapić Media_coder Luis_Pereyra Mihaița_Pleșan Pycnomerus_quercus Mariano_Rodríguez_(ciclista) Löbau_Zittau Merced_(distrito) Medal_Za_Otvagu Miel_de_la_Alcarria Louge_sur-Maire Michel-Eugène_Chevreul Lluís_Zabala Marisol_González_(presentadora) Manuel_Perez_Pérez Mil MechAssault:_Phantom_War Quruvchi_PFK Los_Pirineus Rangárvallasysla Ramsau_bei_Berchtesgaden Lomba_da_maia Marie_Smith_Jones Probaenia_militaris Lo_que_callamos_las_mujeres Pseudomicrocara_dixoni Provincia_de_sughd Louis_Brocq Macedno Qaguali Gran_Nube_de_Magallanes Gonzalo_Fernández_de_Córdoba_Larios Principado_de_zeta Lógica_computacional Goiabada Metro_Tacuba Miguel_Iglesias_(Metro_de_Lima) MFI_objekt_1_44_1.42 Matthieu_Chalmé Mauro_Cia Lyle_y_Erik_Menendez Miguel_Plaza_Reyes Marumbi Malvon_silvestre Mariana_del_Valle Los_Tetas Malkinella_insulanus Ramon_F._Bachs Regadio_en_conos_aluviales Pringle_(Dakota_del_Sur)

html map