Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Asahi_Super_Dry Money_time Ariarates_II Mimosa Huracan_Allen Asociacion_de_Amigos_del_Ferrocarril_de_Baleares Harpochloa Asociación_por_la_Tasación_de_las_Transacciones_financieras_y_por_la_Acción_Ciudadana_(ATTAC) Minot Mundial_de_Futbol_de_1986 Guerra_civil_en_al-Andalus Hueso_semilunar Hidenori_Hara Mitología_Lituana Haiti Atletico_Yucatan Aureliano_Tapia_Mendez Monophyllorchis Héctor_Atilio_Delmar Mohammad_Alí_Nayafí Auverse Andrei_Kolkutin Heraldica_de_la_Nobleza_polaco-lituana Arroyo_Parai Mortadelo_y_Filemon_-_El_caso_de_los_parvulos Hedin_y_Högni Monanthemum_acaule Andrea_Ferrante Idioma_espanol_hablado_en_República_Dominicana Antonio_de_Solis_y_Ribadeneyra Ida_Cook Gussola Andrew_Blake Mujaidín Molinia_litoralis Aulercos_cenómanos Ashland_(condado_de_Schuylkill,_Pensilvania) Grupo_de_Artistas_y_Técnicos_Españoles_Para_la_Arquitectura_Contemporánea Anicca Antonio_González_Ochoa Grupo_Cailín Anteros Ministigmata_minuta High_School_Musical Hébridas_Interiores Monumento_Natural_Teta_de_Niquitao-Guirigay Morrison_(Tennessee) Hank_Beenders Miranda_(Mato_Grosso_do_Sul) Hounsfield Muhammad_ibn_al-Hassan Arquitectura_sefardí Atglen Hen_3_1141 Ho-Oh

html map