Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nicolo_Paganini Peyton_List Nicolae_Iorga Northern_Illinois_Huskies Otus_nudipes Ochroma_bicolor Neolítico_precerámico Plan_de_Excelencia_/_Tiempos_de_Guerra Penedes Niamh_McGrady Negacionismo Port_of_Miami Panal_(álbum_de_Camila_Moreno) Países_Bajos_borgoñones Piotr_Leonidovich_Kapitsa Paul_Schultz Peak_bebida_energizante Pablo_alboran Pedro_Liriano Ontologia_(Informática) Patrimonio_Real Paulo_Cesar_Arruda_Parente Policía_de_Lara_FC Partidos_politicos_del_Peru Observatorio_meteorológico_de_Blue_Hill Natalia_Borisovna_Dolgorukova Parona Médico_especialista Poblacion_desplazada_en_colombia Número_RTECS Palacio_de_Saint_Cloud National_Post NSS-806 Paul_von_Jankó Olivera Palacio_real_de_El_Pardo Portaequipajes_(bicicleta) P_R._I. Organización_Comunista_de_Espana_-_Bandera_Roja Peep_(album) Partido_socialista Palmarés_del_Club_Atlético_de_Madrid Pedro_Jose_de_Guzmán_Dávalos Nicolás_Casariego Noor_un-Nisa_Inayat_Khan Paratithrone Pinus_montezumae_var._hartwegii Plaza_del_Fontán Müller_(Futbolista) Paraphotina_reticulata Néstor_Carlos_Amadeo_Ibarra Pelu Nueva_Pompeya_(barrio) Norsjo Opol

html map