Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Calectasia Blabera_rufescens B-717 Bordado Cancao_ao_lado Cardia_officinalis Catherine_Mary_Stewart Caraguata_lorcha Central_nuclear_de_brunswick Callispa_ruficollis Campiña Bailleul_lès_pernes Carregnoa_humilis Blood+ Belleville_sur_Vie Bandera_de_la_Region_de_los_Rios Bota_de_Oro_1977–78 Años_2720 Centimo Bororo Biblioteca_nacional_de_Costa_de_Marfil Beccariola_major Casa_Duró Boogie Batalla_de_san_pietro Bjørn_(Vikingo) Cantón_de_Basilea_Campina Campeonato_Mundial_de_Remo_de_2013 Brahea_nobilis Bolaños_de_Calatrava Carlos_de_lannoy Chambimbe Canton_de_Valencay Carruzos_(Puerto_Rico) Bolívar_(Uruguay) Bolsa_de_Islandia Cabildo_Insular_de_Lanzarote Bermudillo,_el_genio_del_hatillo Barbara_Steele Buen_ladrón Castillo_de_Setefilla Carlos_Grandjot CNI Campeonato_de_Japón_de_ciclismo_contrarreloj Barbus_sublineatus Carlo_Maderno Cardillo_de_la_olla C2_Aquarii Carlos_Perez_de_Rozas_y_Sáenz_de_Tejada Campyloneurum_angustifolium Cecil_M._Hepworth Baloncesto_en_españa Catedral_de_southwark Capilla_de_Nuestra_Senora_del_Pilar Bruegel_(organización)

html map