Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Javier_Bañares Kaleido_Star:_Nuevas_Alas_Magnifico_Escenario José_Soto_Soto Las_crónicas_de_Maia Les_Lèves_et_Thoumeyragues Lidia_Wysocka Lebanese_Premier_League Instituto_de_Investigaciones_Socio-Económicas Kelechi_Osemele La_Liga_de_la_Justicia_Europa Jaime_Gavilán_Martinez José_Luis_Moralejo Jabo_Irureta Lista_de_medallistas_olímpicos_de_Cuba La_Masa Las_edades_de_Lulu_(película) José_Luis_Garces Life_is_not_a_waiting_room Las_Tres_Mellizas Jordi_Nuñez Interior_(Dakota_del_Sur) Kawahara_Ryōhei Lenguas_indigenas_de_America Jose_Leon_de_Carranza_Gómez_Pablos Karelianismo Inversion_cromosómica Ixtlán_de_los_hervores Jordan_Czeslaw_Wysocki Least_Significant_Byte Krka-Adria_Mobil Kolmogorov Instituto_de_Estudios_Giennenses James_C_Solomon Instituto_Nacional_de_Cine_y_Artes_Audiovisuales Laugengeback Interfaz_Cerebro-máquina Liga_Española_de_la_Educación_y_la_Cultura_Popular LAN_inalámbrica Invasión_Napoleónica_a_España Jujutsu_brasileno Jose_Fernández_(futbolista) Jardín_Botánico_"Cupaynicu" Leonidas_Barletta Juan_Casado_(futbolista) Janko_Khota Kantaroth Jesús_Nogueiras Kamigin Juan_Villalonga_Navarro Intendencia_de_La_Guajira Le_Boullay-Mivoye Juhani Khayr_al-Din_Pachá La_Hija_de_Gideon Las_cosas_que_vives_(album)

html map