Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diabetes_mellitus_tipo_1.5 Deerling Demetrio_(Broschi) Cristian_Marcelo_Álvarez Copa_Africana_de_Clubes_Campeones Darya_Klishina American_Broadcasting_Company Cos_(Cantabria) Daisenryo_Kofun Cotula_fétida Delphinium_pubescens_subsp_loscosii Alpignano Amapola_triste Alissas Día_Internacional_del_Niño_Africano Dia_de_la_Amistad_Filipino-Espanol Alekséyevskoye_(Kushchóvskaya,_Krasnodar) División_de_Honor_de_Rugby_2007/08 Curculigo Diocesis_de_Pereira Amadeo_IV_de_Saboya Cuillé Amilorida Coronel_Domínguez Dianbobo_Baldé Alekséyevskoye_(Sochi,_Krasnodar) Distrito_de_Mecklemburgo_Noroccidental Dobra_(desambiguación) Dariel_Alarcón Cyperus_tunicatus Dia_nacional_de_la_No-Ficcion Amábilis_Cordero Ecuación_diferencial Cordillera_Cantabrica Dalibarda Ana_de_Austria_reina_de_España Discurso_Secreto Descubriendo_Nunca_Jamás Célula_adiposa Corazon_(organo) Duelo_psicológico Alerta_Kamarada Cristóbal_Burgaris Alfirk Alloxantha_Svihlai Correlacion_de_Fermi Diego_Hernán_Martínez Aloe_turgida All_Star_(cancion) Alone_in_the_dark Distrofia_macular_en_alas_de_mariposa Copa_COSAFA Daijō_daijin Ebnerella_hutchisoniana Cápsido

html map