Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Consejo_de_Estado_del_año_1973_(Uruguay) Clematis_scottii_var._eriophora Xena_(televisión) Abu_l_Majsī Vuelo_422_de_Air_France Acanthodactylus_erythrurus Volumenes_de_666_Satan Colonizacion_francesa_de_las_Américas Chromolaena_mendezii Clasificacion_Historica_Tercera_Division_Canarias Wheelhouse Verwirrung_der_Gefuhle Zorrilla ARA_Hércules_(B_52)_TRHE Valle_de_Cocora Circuito_de_Yeongam Acacia_oerfota Vedanta_advaita Accelerando Yaguaron_(municipio) Chicago_(desambiguación) Vallespinoso_de_Cervera Yves_De_Wolf_Clement Actophilornis_africana Abeto_japonés_Nikko Clitoria_virginiana Clasificacion_de_Conmebol_para_el_Mundial_de_Fútbol_Playa_de_FIFA Chillán_Viejo Acislo_antonio_palomino Ciruela_bruno_de_color_bruno Yuri_Yejanurov Académicos_de_Tonala Aeropuerto_Son_Nhat Alberto_Corazón_Climent Comarca_de_Luna Christopher_Penroz Verde_azulado Varufakis Agostinho_Neto Civray_(Cher) Club_Natació_Olot Clordimeform Codigo_General_del_Estado_de_Costa_Rica Vuelta_a_Espana_1964 Vraca Colegio_Clare Concepcion_Supervía_Pascual Al_diablo,_con_amor Commelina_vulgaris Zerstörer_1944 Comunicacion_Oral Agentes_del_mercado_español_de_energía_eléctrica Zyklon_B Wikipedia_en_ingles Variable_AM_Canum_Venaticorum

html map