Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Ferrándiz Jesus_María_(municipio,_Jalisco) Jose_Martínez_Suarez Josep_Lluis_Nuñez KN José_Ramon_González Kumba_gymnorhynchus Le_Champ_près-Froges Istat Laurel_noble Kyotango La_Llamada_de_Cthulhu Kambujiya Johnson_(Minnesota) Linguistica_antropologica Kauta Leon-Gontran_Damas Leyenda_de_la_nativa_Mariana José_Vales Kiyohara_no_Fukayabu Kerlon Julio_Vélez Liga_de_baloncesto_de_Mexico James_Miller Jose_Maria_Yanguas_y_Messia Irma_de_Antequeda Invasion_Napoleónica_de_Espana Ley_de_Condiciones_Generales_de_la_Contratación_de_Espana Linda_Boreman Jatsu Jiri_Ruzek Joel_McNeely José_Miguel_Giner Keng_f Konzertstück_en_fa_menor_(Weber) Lienzo_de_Zacatepec Lipidos_saponificables Jesús_(desambiguación) La_última_seducción_(película_de_1994) Isabela_(Basilan) Intrusos_en_el_Espectáculo José_António_Saraiva La_reina_del_Sur_(serie) Kent,_grupo_sueco_de_musica LHS_6193 La_Salzadella_(Castellón) J_A_Rios Julito_Aparicio Kizhi_Pogost Kabala Islotes_de_las_hormigas Jans Interestatal_172_(Illinois) Integer Jose_Bernardo_de_Tagle_y_Portocarrero,_marques_de_Torre_Tagle

html map