Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zambianchi Acequia_de_tormos Acido_peroxosulfúrico Vladimir_Antonov_Ovsiéyenko Yaviza Vicentico Acustico_el_sonido_del_silencio Cháraka-samjitá Went Confederación_de_Norteamérica,_Centroamérica_y_el_Caribe_de_Fútbol Cipriano_Segundo_Montesino Comun_de_villa_y_tierra_de_Guadalajara Yuju_Ópera Coalicion_catolico-fuerista Congregación_de_las_Hermanas_de_Santa_Marta Ciberliteratura Clemátide_erecta Charidotella_hoegbergi Video_Life Accademia_Nazionale_Reale_dei_Lincei WTC_Cornella Condado_de_Mahaska_(Iowa) Agrupación_Deporiva_Colmenar_Viejo Vecinos_cercanos_del_3.º_tipo Agustín_Gerardo_Arenas_Cardoza Variimorda_ihai_boninensis Willow_Canyon_(Arizona) Wolfgang_Schauble ARA_BOUCHARD_(D-26) A_veinte_años_luz Comunitarios_b Ciencias_en_2008 Colibríes Zosterops_griseovirescens Cometa_C/1702_H1 Vociferación Aceptacion Zeved_habat Comarca_de_La_Janda Chimpance_común Yediot_Ajronot Al_Mugrib_fi_ḥula_al-Magrib Aigueperse_(Ródano) Charles-Amedee-Philippe_van_Loo Ablativo_absoluto Aeródromo_de_Yucca_Lake Zeon Walled_Lake Véron_(Yonne) Accidente_del_vuelo_708_de_west_caribbean Charlotte_Froese_Fischer APO_Akratitos AOL_Dejando_Huellas_(Nigga) Wartsilä_Sulzer_14RTFLEX96_-_C Abimael_guzman

html map