Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Edward_Marsh_Merewether Enrique_Salas_Römer Fath_Ali_Shah Felipe_González_Ahedo Flora_of_Australia_(series) Francisca_Zetina Fontenay_sur_Vègre Eduardo_Aldan Fox_Pro Escarabajo_de_la_patata Erich_Wolf_Segal Errores_de_tipo_I_y_II Extinciones_masivas_del_Cambrico_Ordovícico Francisco_Herboso_Espana Estación_de_Villanueva_del_Río-Minas Etimología_de_países_y_capitales_nacionales Ermita_de_la_Virgen_del_Pilar_(Andorra) Fitasa Espana_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2010 Esquerra_Unida_del_País_Valencià_(1978) Extensaleyrodes_falcata El_semejante_a_sí_mismo Federico_Cartabia Fontenay_Saint-Père Filippetto Estación_Sabaneta Eugène_Louis-Gabriel_Isabey El_Último_Héroe_(novela) Estacion_Alejandro_Petión Estados_federales Ermita_de_San_Marçal_de_Montseny Estacion_de_Paris_Saint-Lazare Fibra_optica_plastica El_arte_de_la_elegancia_de_Los_Fabulosos_Cadillacs Empresa_disenadora_de_tipos Family_Research_Council El_Bulero Elecciones_a_la_Cámara_de_Representantes_de_los_EE._UU._de_2010_en_Colorado Faro_Cabo_de_Hornos Francois_Lecoq_de_Boisbaudran Estadio_Municipal_San_Gines_de_la_Jara El_Porteñazo Ernesto_Gandara Eljanov Ekaterinoslavski Flamula Fermentacion_etílica Escuela_Imperial_de_Jurisprudencia Federacion_Estatal_de_Lesbianas_Gays,_Transexuales_y_Bisexuales Embajador_de_Espana_en_Belgica Ficus_rupicola Espana_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006 Ernesto_Lemoine_Villicaña Eupatorium_monanthum Eremiaphila_collenettei

html map