Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Picornavirus Olof_Hugo_Selling NandoBoom Onoea Neriene Oscar_Mazin_Gomez Operación_triunfo_(Perú) Planificación_de_E/S Negociaciones_directas_entre_la_Chile_y_Argentina_entre_1977-78 Oxyothespinae Museo_del_Colo_Colo Palometa_negra Pedro_Pablo_Hernández Parque_del_Milenio Neumogástrico Naegleria_gruberi PR_AF Pentoxido_de_dinitrogeno Nacion-Estado Parque_de_Malaga Phylloxeroidea Oconto_(Nebraska) Nuestra_Senora_de_la_Encarnacion Playa_de_arenillas Piotr_Illich_Tchaikovsky Pierrette_Alarie Palacio_de_Dar_Assarur Operacion_Alfombra_Mágica Oron_la-Ville Pirtleville_(Arizona) Peucedanum_porandicum Novelda_Club_de_Futbol Noctuoideos Pl._Eur. Parque_Tenente_Siqueira_Campos Onega_(ciudad) Océano_Tetis Pomone Novela_fantastica Oskar_von_Miller Oscar_A_Uriondo Nueva_Providencia Polygonatum_thunbergii Neoxestolabus_jatahyensis Pinus_regeliana Navegación_por_tabulación Nordico Oleg_Kvasha Pinturas_Murales_de_Alarcón Observatorio_Astronómico_Lick Pochi_Grey Patrullera_clase_Rodman_66 Parque_de_la_vaguada_de_las_llamas Nigoi_(Santa_María) Parimatidium_atra

html map