Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miguel_Alonso_Calvo Marca_Superior_de_Al-Andalus Real_Madrid_Club_de_Fútbol_(Secciones_Deportivas) Lorenzo_de_Austria Prosopocoilus_bayanii_tragulus Marquesado_de_Moctezuma Primum_Familiae_Vini Melmez Problematica_de_los_arrecifes_de_coral Programación_neurolingüística Pueblo_de_la_Libertad Premier_club Rabiblando_del_Orinoco Lydulus_uzbekistanicus Protemnodon Real_Fabrica_de_Santa_Bárbara Miguel_Ángel_Gallardo_Paredes Punch_(banda) Lony_Pagano_Barbeito Gotama_gotra Punta_Guijarro Provincia_de_batken Medina_de_Tetuán Provincia_de_Charcas_(Potosi) Mike_Khalilov Puerto_Real_Club_de_Fútbol Prueba_de_white María_Teresa_Colominas_Martí Mantura_cylindrica Marqués_de_Villalobar Puget_Ville Malthinus_kaszabi Pueblos_proto-indoeuropeos Luis_Alvarez_(actor) Primera_división_espanola_1987_88 Metodo_clínico Michael_Jacobs María_José_Martínez_Sánchez Maskman Premio_Unión_de_Actores_al_mejor_actor_de_reparto_de_televisión MCERL Manteola_Sánchez_Gomez_Santos_Solsona_Vinoly Marcilly-sur-Maulne María_Nikolayevna_Romanova_(1819) Pura_Peris Lucio_Bonilla Précy-sur-Oise Puerto_de_Carrales Recuperación_de_la_salud R_T_Baker Q.U. Luisa_de_Borbón-Soissons Gorrion_chillón Principio_del_Aufbau Raul_Henriquez

html map