Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_13 Factor_de_proteccion_solar_(FP)_o_índice_de_proteccion_solar_(IP) Estación_Colodrero Estados_nuevos El_mataviejas Eulamprus El_juego_de_geri Ensayos_(Montaigne) Enrique_Pena_Nieto Forever_Young_(desambiguacion) Francia_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_2009 Fosa_septica Ejercito_Revolucionario_del_Pueblo Endometrium El_dia_mas_largo_(pelicula) Elisabeth_Gali_i_Camprubí Ferocactus_covillei Esquí_acrobatico_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Albertville_1992 Esfinges_gemelas_de_Salobral Euphorbia_dulcis Fleming_(Nueva_York) Fragmento Estacion_Ángel_Etcheverry El_Jeque_blanco Fondo_Soberano_de_Inversion F_Hoffm Fascículo_lateral Ervilia_vulgaris Euphorbia_caloderma Frank_Marshall_(productor) Eupatorium_sophioides Experimento_de_miller_y_urey Fabrice_Santoro El_Vengador_del_Futuro Els_Verds_Esquerra_Ecologista_del_Pais_Valencia Festival_de_Eurovisión_1991 Fabian_Gomez Erce-près-Liffré El_libro_de_la_almohada Francisco_de_Zuniga_y_Sotomayor En_vivo_(álbum_de_Daniel_Viglietti) El_Néctar_Sellado Formacion_militar Ensalada_de_patata Erianthus_scriptorius Egeo_Septentrional Estación_Teodelina Elche_Club_de_Futbol Estacion_de_Vougeot_-_Gilly-les-Citeaux Fontanesia Federico_II_Eugenio_de_Wurtemberg_(1732-1797) Ernesto_de_Sajonia Filipino_Flash Empresa España_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Paris_1900

html map