Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rodriguésia;_Revista_do_Instituto_de_Biologia_Vegetal,_Jardim_Botanico_e_Estação_Biologica_do_Itatiaya Gemmano Glasgow_Prestwick_Airport Geddy_Lee Tress_Mac_Neille Muralla_de_Medina_del_Campo Fusō_(1915) Rio_Rodiezmo Rio_chipiriri Reino_florístico_Antartico Gatchaman Urce Saba_H_Sueyro Full_motion_video Ulmer_(Carolina_del_Sur) Rio_tuichi Rio_Bear_(Utah) Municipio_de_Spang_(condado_de_Itasca,_Minnesota) Municipio_de_Milford Gen_Decapentaplegic Municipio_de_Martin_(condado_de_Walsh,_Dakota_del_Norte) Renzo_Burini UD_Poblense Municipio_de_West_Sadsbury_(condado_de_Chester,_Pensilvania) Ruta_F10G Trespando Reunión_rural Ushtria_Clirimtare_Kombëtare Upsilon STOL Frente_Republicana_e_Socialista Gefn Gauchos_Judíos Revolución_chilena Rio_La_Ferrería Inmunodepresión Río_Cuarto_(río) Gerardo_A_Salazar_Chavez Roundup_(Montana) Rhopala_gardneri Gerona_(Uruguay) Fuerzas_Políticas Fundulopanchax_fallax Germanofono Rue_de_Rivoli Municipio_de_Auburn_(condado_de_Clark,_Illinois) Incidente_de_las_capuchas Republica_Democrática_de_Azerbaiyán Gloomy_Lights Geografía_de_Guinea-Bisáu Gerard_Autet G._P._Kuiper Gertrudis_Sánchez Ross_Barton Universidad_de_chipre

html map