Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Epicóndilo_lateral_del_humero El_Masnou Epoca_de_Constantino_el_Grande Farallones_Focas Eva_Bes Eufrasio_López_de_Rojas Estación_Vértiz Francisco_Javier_Moldes_Fontán El_numero_imperfecto Estacion_de_l'Hospitalet_de_Llobregat Ejercito_de_Australia Fernando_de_la_Torre_Farfán Estación_de_Quinta_das_Torres Famatina_maulensis Esclavo_(Álbum) Edna_Marion Euterpe_brasiliana Ertzainen_Nazional_Elkartasuna Fernando_(The_Legend_of_Zelda) Forges_la_Foret Exosoma_wittei El_Azote El_premio Escuela_Superior_Politécnica_del_Chimborazo Embajador_de_España_en_Rusia Esquí_acuático Especialista_de_red Estesícoro Escuelas_Públicas_del_Condado_de_Miami_Dade Francisco_Pagazaurtundua_Gonzalez_Murrieta Federico_Guillermo_de_Schleswig_Holstein-Sonderburg-Glücksburg Falcon_50 El_Arpa El_Tigre_Las_Aventuras_de_Manny_Rivera Estacion_Sornäinen_(Metro_de_Helsinki) FC_MITOS_Novocherkassk FFCC Francisca_(nombre) Exosoma_apicipenne Ferrocarril_Midland Especial_navideno_(capítulo_de_31_minutos) FRAP Euskadiko_Ezquerra Francavilla_Fontana Espana_durante_la_segunda_guerra_mundial Eduardo_Gudiño_Kieffer Franche_Comte El_Confital Escapo_floral Fay-en-Montagne Francisco_Pérez_Marín Egletons Fernando_Béjar_Durá El_especulo_de_las_leyes Espejismos

html map