Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Método_de_los_Cuadrantes_Centrados_en_un_Punto Ninos_Cantores_de_Vina_del_Mar Plan_de_particion_de_Palestina Paulino_de_nola Photinia_japonica Nemuro Pere_Ardiaca PFC_CSKA_Moscu PGC_1034 Piptolaena Posicion Planta_de_energía_nuclear_Vallecitos Música_Enchiriadis Piet_Joubert Mário_Lino_Soares_Correia Pello_Irujo Panipat Nicolas_príncipe_de_Grecia Nudo_(botanica) Portería_invicta PR_LLP_Futuros_ABs Nicolas_Severo_de_Isasmendi Port_St._Lucie,_Florida New_Cassel Par_séptimo Músculo_aductor_del_dedo_gordo_del_pie Parque_Olimpico_de_Remo-Piraguismo_de_Shunyi Noyal_sur_Vilaine Peter_Jacobson Nikkasaurus Paulo_Prestes Piedras_preciosas Orchidactyla_speciosissima Pararrayos_desionizador_de_carga_electrostática Palacio_do_Campo_das_Princesas Nino_(telenovela_de_1996) Pedro_Arreitunandia Náhuatl_tuxtleco Pasto_(Guayanilla,_Puerto_Rico) Niceta Neomordellistena_notatipennis Pasión_Viviente_de_Oliva_de_la_Frontera N'Dyadya_N'Dyaye Nina_Jankovic Pacífico_Noroeste Nashville_(Carolina_del_Norte) Plinio_Cordoba Myrobalanifera Númenore Nicolas_Nikolaievitch Mutopia Pepe_grinán Oncidium_brachyphyllum Museo_de_la_Fotografía_(Berlín) Playa_del_Poniente_(Motril)

html map