Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Banobárez Callispa_picta Bures-les-Monts Cereus_warmingii Canal_Adalberto Campeonato_Sudamericano_de_Gimnasia_Artística_de_2011 Balneario_La_Florida Bella_de_dia Bibliografia_afrobrasileña Celtis_diffusa Campeonato_de_primera_división_1943_(Argentina) Brasilenos_en_Mexico Bantam_(Connecticut) Cantón_de_Perpiñán_4 Barco_de_piedra Campanula_rotundifolia_subsp._baumgartenii Capítulos_de_Lost Bixbyíta Carlos_Gustavo_Bossio Beta_Scuti Beaulieu_sur_dordogne Blade_Liger Bárbara_Rebolledo Batalla_de_Ancre Castillo_de_Sigmaringen Bandas_de_musica_sinfonica Carreteras_de_Aragon BR_210 Carbo_(municipio) Carl_Walbrodt Bathgate Castel_Boglione Bloc_Iniciativa_Verds Cancer_de_utero Carpocraciano Año_normal_comenzado_en_lunes Bionoblatta_oiticicai Catagramma_casta Benigno_Fitial Camino_de_Antequera Carlos_Vázquez_Oldenbourg Cayo_Mégano_Grande Baber Categoria_de_conjuntos Camara_Civil_de_la_Corte_Suprema_de_Justicia_de_Guatemala Basilepta_chiangmaiensis Byrsella_campyloglossa Blaberus_craniipes Buissard Bernardo_Ferrandiz_y_Bádenes Camilla_Läckberg Canillas_de_Aceituno_(Málaga) Calzada_(Puerto_Rico) Barberà_de_la_Conca Castillo_de_Chateauneuf-du-Pape

html map