Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Allmania_nodiflora Alessandro_Campeggio Demchugdongrub Cucut Distrito_de_Huaso Amor_en_Tiempo_Récord Ecorregión Dardo_Cabo Del_Natural Cypripedium_godefroye Distrito_de_Vitry-le-Francois División_de_Honor_de_futbol_sala_2003_2004 Demanda_de_energía_en_calefaccion Corinth_(Nueva_York) Dukla_Banská_Bystrica Diego_Quint_y_Riaño Departamento_(entidad_subnacional) Dios_en_el_islam Coronel_Dorrego Allotoonia Alvega Doogie_Howser_M._D. César_Lopez_de_Lara Copa_Mundial_Femenina_de_Fútbol_Sub-19_de_2004 Cyperus_esculentus_var_leptostachyus Cárcel_de_Dueñas Decimoprimero Alfonso_de_Aragon_y_Portugal Cuerpo_(anatomia) Diálogo_Regional_de_Politica Década_de_1950 Cúa_crestado Dodecahema Daniel_Sada_Villarreal Dobra_santotomense Deportes_aereos Diachromus DistroWatch Alvaro_Rodriguez_Bereijo Coquitlam_(Colombia_Británica) Cormiophyllum Duhkha Alfonso_VII_de_Aragon Divertimento_para_trío_de_cuerda_(Mozart) America's_Suitehearts_Remixed_Retouched_Rehabbed_and_Retoxed_EP EUA Daniela_Silivaș Disasterpieces Diastrofismo Diseno_instruccional División_de_Honor_de_la_Asociación_de_Football_de_Santiago_1932 Distrito_de_Tupac_Amaru_Inca Der_Corregidor Corto_Maltés:_Las_célticas Edenticosa

html map