Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alexander_King Cubierta_(libro) Dammartin_sur_Meuse Aleksandr_Iashvili Dixie_(cráter) Derecho_de_via Cosas_de_locos_Osomatsu-kun Alfredo_Sanchez_Cruz Douchy_les_Mines Convento_de_Santa_Teresa_de_Sanlucar_de_Barrameda Ameriflight Distrito_de_Inukami_(Shiga) Cretaceo_inferior Descenso_social Departamento_de_San_Antonio_(Jujuy) Dragon_en_mi_garaje. De_Revolutionibus_Orbium_Celestium Cultura_de_la_Cerámica_de_Cuerdas Courville-sur-Eure Conway_(Iowa) Dimorfismo_estacional Amos_Salvador_Saenz_y_Carreras Dacnis_flaviventer Deyver_Vega Amazing_Stories Dicasio Cuyahoga_Falls_(Ohio) Cuerpo_de_las_Capitanias_de_Puerto_Guardia_Costera Alfredo_Castro_Fernández Director_de_Produccion Coras All-America_Rose_Selections Altamont_(Pensilvania) Dinastía_Trastamara Allium_cyaneum Dzilam_(desambiguacion) Critérium Cruz_Negra_Anarquista Ecologia_de_Perú Copa_Mundial_de_Clubes_de_la_FIFA_2008_Cuartos_de_final David_Crane_(programador) Alvites Economia_de_Santa_Helena Doce_apóstoles Discophis Demetrio_(Cherubini) Diocesis_Hispaniarum Courtney_Cox Eclaron_Braucourt_Sainte-Liviere Alejandro_Kruchowski Dactylispa_kumatai Dichrozona Amphiscirpus EHU Cristoforiana

html map