Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fiesta_de_los_locos Estacion_de_Tordera Every_Time_We_Say_Goodbye Espada_del_Mas_Allá Eustoquio_Gomez Foursomes Entorno_de_ejecucion_de_Pre-arranque Estación_Winifreda Fiebre_de_Baile,_tercera_temporada El_forajido Estacion_Rosario_Oeste_Santafesino Estadio_municipal_el_labrador Eurínome FC_Otelul_Galati Educacion_en_Colombia Estatalización Francisco_Salmeron_y_Alonso Ejercito_de_Liberación_de_Sudan Eryngium_lycium Escala_MELD Estados_imperiales Espiguero_plomizo Estacion_La_Valerosa Francisco_Valdés_Subercaseaux FCEFyN Efecto_Tyndall Elecciones_suecas_al_Parlamento_Europeo_de_1999 El_Sardinero Francisco_Díaz Euscaphis Enrique_Trenor_y_Montesinos Fernando_Schwartz_(periodista_mexicano) El_conquistador_del_Aconcagua Forward_exchange_rate Emiliano_Strappini Faro_de_Candas Fisterra_(La_Coruña) Estadio_IPD_de_Moyobamba Emilio_Thuillier Fairview_Shores_(Florida) Eviota_nigripinna FK_Ventspils Endonucleasas_de_restriccion Enlace_roto Escolarización_obligatoria Enrique_Arques Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión_1973 Ernst_Mach Epiteto_transferido Elias_Khoury Fangorn_(ent) Fischbach-Göslikon Eustomias_hypopsilus Elector File_(desambiguacion)

html map