Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lago_Suchitlán Joel_Zimmerman Ireneo_I_de_Serbia Juan_Ramón_de_la_Fuente_Ramirez Kevin_Roche Krakowskie_Przedmieście Joaquin_Garcia_Pontes Likud_Yisrael_Beiteinu Jan_el-Jalili Jo_Jo Jesús_Lujan_Gutiérrez Jorge_Hess Jeronimo_Carrión Irene_(nombre) Jose_Dominguez_y_Suarez Joyride La_historia_interminable_2_El_siguiente_capitulo Jakob_Levy_Moreno Les_Révoires Julian_Retegi_Barberia Jose_Ramón_Fernandez_Álvarez Lista_de_ciudades_hermanas_en_Colombia Le_Douhet Isa_TKMAS La_noche_cae_sobre_manhattan Leroy_P._Steele_Prize Lechugueros_de_Leon Jorge_Cadete Lens_Pas-de-Calais Kimch'aek La_Forest_Landerneau Krahe Legazpi_(Metro_de_Madrid) La_ermita_de_san_isidro Isla_Davidof José_Rilla Jose_Manuel_Alvarez_(gobernador) Jose_Ferrandiz_y_Nino Jose_batlle_y_ordónez Judit_y_Holofernes_(Caravaggio) Karl_Klindworth Kepler_(misión) Laguna_de_los_Cristales Lago_de_Tegel Krasnoarmeiski_(Kavkázskaya,_Krasnodar) Isla_James Jardín_Botánico_de_Florida Jose_Maria_Rodríguez_Belforti Jennifer_Granholm Iruna_(Navarra) Lausanne-Sports Karis_Alika_Islamadina Inti_Quila_Musica_en_la_Memoria_Juntos_en_Chile L'Europa_riconosciuta Ko'wojes

html map