Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Astilleros_de_la_Secretaria_de_Marina_(Mexico) Guerra_Gaucha_(álbum) Hacia_el_reino_de_los_sciris Archivo_de_la_Casa_de_Medina-Sidonia Höck Area_de_Protección_de_Flora_y_Fauna_Maderas_del_Carmen Hierba_pastel Guy_de_Bazoches Antonio_Ramírez_González Asunción_delmás Mitlödi Asarca_nudilabia Asociación_Deportiva_America_Panama Ministerio_de_Ciencia_Tecnología_y_Medio_Ambiente_de_Cuba Andrea_di_Lione Montevideo_Shopping_Center Ascolum Ministerio_de_Economia_de_Espana Arrecife_Barrera_de_Posidonia Arens_de_Lledó_(Teruel) Montagnana Antoniana_Margarita Historia_Sagrada Areas_Metropolitanas_de_Japon Hernán_Gabriel_Pérez Antiimperialista Ichnusa Arquitectura_subterránea Apt_(Vaucluse) HD_5388 Arkansas–Little_Rock_Trojans Hokey_hielo Hannah_Montana_Spotlight_World_Tour Astato Miss_República_Dominicana_1975 Ano_1133 Hospital_General_de_Agudos_“Dr._Parmenio_Pinero” Gyrd_Haraldsson Anémona_de_bosque Mimetismo_batesiano Avenida_Cali_(estacion) Idioma_paleoirlandés Anthony_Awards Anos_410_a.C. Himno_Nacional_(Republica_Democrática_Alemana) Montanas_stiavnica Anatomy_of_plants Monica_(Santa) Attapulgus_(Georgia) Guess_Who's_Back? Antigeno_de_leucocitos_humanos Artiom_Ivánovich_Mikoyán Apocalypse,_Nowish Atrapamoscas_gorgigrís Historia_de_la_ciudad_de_Sucre

html map