Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Coptopteryx Departamento_del_Vaupés Densidad_critica EURO_V Alessandro_Albani Cotizable Determinantes_demostrativos Amayuelas_de_abajo Cypripedium_exul Demografia_de_Taiwán Democracia_sin_partidos Crema_cioccolato_e_pa..._prika Divina_Comedia Cuviera_caput_medusae Cromo_(mitología) Convolvulus_arborescens Dia_de_los_Santos_Inocentes Dila Dimitri_Amilakhvari Alstroemeria_longaviensis Dais_cotinifolia_var._parvifolia Culturas_del_Mundo Denazé All_Saints_1_9_7_5 Dani_Fernandez Domart_sur_la_Luce DeCS Division_de_Honor_B_de_rugby_2008_2009 Distrofia_miotonica,_tipo_2 Dia_del_trabajador DeviceKit Alfa_Romeo_155 Corte_Suprema_de_Bolivia Cornelio_Agrippa Ecorregión_marina_islas_Georgias_del_Sur Cosne_Cours_sur-Loire Darío_Duretti Desafío_bajo_cero Curly ENGESA Copa_Mundial_de_Clubes_de_la_FIFA_Japon_2006 Ecuación_de_campo_de_Einstein Coronariografía Alerce_Tamarack Cultura_pakistaní Demetrio_Lakas Copa_Libertadores_1975 Algansea_popoche Cotopaxi Ducktown_(Tennessee) Aminometiltransferasa Distribución_geográfica_del_idioma_espanol Creobroter_fuscoareata Director_general_de_finanzas Dnevnik_(República_de_Macedonia)

html map