Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gubiado Gustavo_Bentos Hyoseris_minima Asociacion_Unitaria_Americana Anco_Marcio Grupo_prostetico Arytera_oshanesiana Atlapetes_gorrirrufo Himno_nacional_de_croacia Mindanao Arquitectura_de_Mesopotamia Hilarión_Soler_Alomá Augas_Bibas Helga_Cristina_Hernandez_Ramírez Gyptidium Autobuses_Urbanos_de_Torrox Arteria_vesicalis_inferior Misión_Estero_de_las_Palmas_de_San_José_del_Cabo_Anuití Minhang Hyperacrius_wynnei Avance_temporal Haribo Hombre_par Milos_Pavlović Heiner_Müller Arrowhead_Highway Aureliano_Álvarez-Coque Andryala_arenaria Antonio_Liz_Vazquez Hajipur Høil. Aphelandrella Helleborine_americana Asperugo Hiperinflación_en_Alemania Arcadia_(Nueva_York) Astragalus_solandri Moncheaux_les_Frevent Hrekove_Dryhe Mordella_apicetestacea Atalaya_(Rincón) Monumentos_religiosos_de_Montehermoso Hemibelideus Ano_1977 Hadik Hirado_(crucero) Historia_de_Moldavia Auce_(municipalidad) H_H_Kung Género_literario Habana_Vieja_:_Ciudad_en_Movimiento Moissat Herrerismo_(ideologia) ITAM Asparagus_equisetifolius

html map