Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eries_(nativos_norteamericanos) FC_Krylya_Sovetov F15E Estación_Pozo_del_Indio Frankie_&_Johnny Elecciones_autonómicas_vascas_de_2009 Estudios_de_Ciencia_Tecnología_y_Sociedad Equitación_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004 Ejército_de_Méjico Estadio_Jose_Picasso_Peratta Fernando_Talaverano España_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_1948 Enrique_J._Abad Fiat_Doblò Estadio_Juan_Nepomuceno_Lopez Eduardo_Schure El_triptico_de_la_Anunciación Eficiencia_de_remocion Estacion_de_Amberes_Central Epagne_Épagnette Equipamiento_de_laboratorio Espanol_de_America Equipo_de_Fed_Cup_de_Venezuela Festuca_pubescens El_hombre_invisible_(desambiguación) Escudo_de_Singapur Fly_from_Here Feminismo_lésbico Entwine Eugene-Andre_Oudine Eigg Evippella Enrique_Kuny_Mena Fade_to_black_(cancion) El_rey_y_yo_(película) Enrique_III_de_Nassau-Breda Flash_fotografico Fairmont_City,_Illinois Euphorbia_beroharare Formula_Junior_1600_Espana En_el_año_2000 Espana_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Múnich_1972 Ermita_de_la_virgen_de_luna Estadio_Olimpia Endocrinología_criminal Flinders Estadísticas_Demográficas_de_los_Tarahumaras Escuela_de_Ministerio_de_la_Dirección_de_Educación_a_Distancia Foothill_Farms Eduardo_Laencina_Nicolás Facundo_Callejo Emmanuel_Milingo Espinel Ejercito_del_Uruguay El_Ojo_de_la_Patria

html map