Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_Perez_de_Zurita Jose_Suarez_Gómez Juan_Jose_Gómez-Hidalgo Jupilles Instituto_Homeopatico_y_Hospital_de_San_José Irisación Jānis_Šmēdiņš José_Álvarez_de_Toledo_y_Caro Limersheim KV61 Lembak Julio_Adalberto_Rivera_Carvallo José_Alejo_Valenzuela_Díaz Institutos_de_estudios_locales_en_España Instituto_de_Investigacion_de_Silvicultura_de_Montaña_y_Dendrarium_de_Sochi Kanki Juegos_Olímpicos_de_2036 José_Manuel_Tourinan_Lopez Limeáceas José_Roberto_Arango Kazakstán Liolaemus_lemniscatus José_Ramón_Peralta Jussecourt-Minecourt Issik_Kul Lednicróna Julián_Rejala Jose_de_Jesús_Corona James_Chaytor Isla_Desolación La_sombra_de_Safo Kokeshi José_Ramón_Calpe Jardín_Botánico_de_Hamburgo Ivideliza_Reyes_Hernandez José_Tamborini Jesus_Maria_(Aguascalientes) Kupreanof_(Alaska) Le_Faouët_(Cotes-d'Armor) Jardin_Botanico_de_Schellerhau Jamais_Contente La_Défense La_Bisbal_de_Falset_(Tarragona) Juneau La_Marca_de_Caín La_Divina_Comedia Inés_Fernandez-Ordoñez Jan_Frederik_Veldkamp Irion_de_los_latinos Lista_de_episodios_de_Heroes_(serie_de_televisión_estadounidense) Kazajistán_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sídney_2000 Konrad_de_Gelnhausen Limonera_(mariposa) Lineas_Extremeñas_de_Autobuses,_S.A. Iztapalapa_de_Cuitláhuac

html map