Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Muralla_urbana_de_marbella Urville_(Aube) Roodebergia Galczyn Ulpiano Fundación_Giovanni_Agnelli Indagación_Apreciativa Robert_David_Sanders_Novak Turismo_en_Baja_California GJ_653 Rhett_y_link Indian-League Indasclera_nakanei Robert_Magny_Laneuville-a-Remy Río_Epuyén Municipio_de_Le_Roy Upper_West_Side,_Manhattan Río_de_Oro-La_Güera Musashimurayama_(Tokio) George_Hepplewhite Usamah_bin_Muḥammad_bin_‘Awaḍ_bin_Lādin Reino_Bosque Republica_de_Palaos U_D_F. Románico_de_Cantabria Union_del_17_de_Octubre Geoff_Masters Gegeneophis_fulleri Tuda_Mengu Urville_Nacqueville General_Isidoro_Resquin_(Paraguay) Rivadavia_(Orense) Municipio_Regla Inmortal_(álbum_de_Warcry) Glorioso_Húsares_de_Junín_N°1_Libertador_del_Perú,_Escolta_del_Presidente_de_la_República Richland_(Texas) Trofeo_Ramón_Losada Uñas Tselinograd Galeodes_armeniacus Rosnavia Unidad_de_cuidados_intensivos Tulipa_didieri_var._planifolia Glaciar_Lied G-Stealer Tresillo_(juego) Furius_Baco Municipio_de_Waverly_(condado_de_Martin,_Minnesota) Rolando_Souza Universidad_de_Harderwijk Funcion_monotona Geografia_de_Canarias Universidad_de_Washington Gabe_Newell Museo_Abbal

html map