Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teoria_de_la_Medida Santa_cruz_de_tenerife Titadyne Tian_Han Sinfonia_n._2_en_do_menor_(Chaikovski) Tony_Roche Sennevières Tovar Trachelolabus_whitei Teodoro_de_croix Star_TN-35 Segundo_Dutari_Rodriguez Serie_A_(Italia)_1935-36 Selección_de_fútbol_del_Norte Sinfonia_n._5_(Haydn) Tenodera_superstitiosa Sillones_de_la_RAE Sobejotep_I Sandy_Spring_(Maryland) Skye_island Teatro_Bolshoi Sirio_(trasatlántico) Serie_030_2537_a_2539_de_Renfe Teo_Uriarte_Romero Torre_del_lago_puccini Saint-Germier_(Tarn) Sasia_ochracea Sahagún Tour_de_Limousin_2012 Team_Radioshack-Nissan South_Padre_Island Telefonía_IP Tierras_bajas_de_eslovaquia_oriental Sincosita Suma_constante Selva_de_galería Serós Toby_Faletau Segundo_gobierno_de_Israel Septentrional T_A.V. The_Ballads Straw_man Trapiche_(Velez_Malaga) Salvat-Papasseit Tranvia_Metropolitano_de_Alcalá_de_Guadaira Templo_de_Mars_Ultor Solon_(Maine) Skalø Timmy_Turner Torneo_Inicial_2013_(Argentina) Santa_Maria_di_Leuca Sergio_Melo_San_Juan Seika Tomas_Seral_y_Casas

html map