Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sebastián_Corona TGV_2N2 Temporadas_del_Real_Madrid Torneo_Apertura_2002_Primera_División_'A' Sinfonía_n_º_2_(Gorecki) Shrewbury_Town Soportes Salvador_Moya-Solá The_Frying_Game Santuario_de_Olimpia Travesia_a_Nado_del_Puerto_de_Málaga Styphonia Sanlúcar_de_Barrameda Taquimétrico Sphindus_major Telmatobius_jelskii Shushan_Purim Saint_Hilaire_le_Vouhis Santolina_chamaecyparissus San_pietro_a_maida Teresa_González_de_Lara Sven_Anders_von_Hedin Suzanne_Stokes Santiago_Juan_Albarracin Sphaerophrida_septemmaculata Speed_Buggy Saint-Sauveur-sur-École Top_Gun_(banda_sonora) Saxo_contralto Someday_(cancion_de_The_Black_Eyed_Peas) Sistema_reticuloendotelial Sjón Sangria_(bebida) Saraz Sigmodon_mascotensis Stotty Steve_Pink Tinker_Bell_(película) TT_(NYCS) Sierra_de_Parima Salandra TN-C-S Tortillas_de_Rodilla Schoenorchis_philippinensis Shake_It_Up_(serie_de_televisión) Solicitador_de_pobres Torres_de_alta_hechiceria Tejada_La_Vieja St._Andrew's_School_(Delaware) San_Vito_(Cerdena) Thoracica Serapias_parviflora_ssp_mascaensis Teoria_de_las_Ciencias_Humanas Sombra_Negra Sololoy

html map