Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gabriela_Radice Triángulo_de_Kionga Iglesia_de_San_Nicolas_de_Bari_(Úbeda) Ieyasu Im_Wartesaal_zum_groszen_Gluck Roma_Quadrata Revista_Estadio_(Chile) Trofeo_Alemán_de_Automovilismo Illiushyn_Il_22_(Tipo_10) Rio_Mendo Rio_Lagan Globo_meteorológico Triple_Alianza_de_1882 USDOL Tricholoma_saponaceum Universidad_Pedro_de_Valdivia Municipio_1_White_Oak Municipio_de_Thompson_(condado_de_Delaware,_Ohio) Indelibly_Stamped Get_Together Gajendragarh Garcia_Sanchez_de_Navarra V1119_Tauri Tutcheria Tribunal_especial_para_la_represion_de_la_masoneria_y_el_comunismo Revolucion_Belga G-3_(paises) S_Yizhar Río_Krossá Municipio_de_Gaines_(condado_de_Kent,_Míchigan) Reinos_británicos Funciones_publicas Restábal_(El_Valle) Iglesia_de_Santa_María_de_Cardet Rio_Turgai Municipio_La_Trinidad_(Yaracuy) Musculo_cubital_anterior Ronchi Rennes_le_Chateau Gestión_de_mantenimiento_asistido_por_computadora Un_arco_del_viejo_puente_de_Westminster Robert_Fulton_(desambiguacion) Tune_in,_Tokyo_.. Gayo_Escribonio_Curión_(cónsul_76_a._C.) Fuerza_Aérea_Real_Bareiní Fútbol_gaelico Rudolph_A_Marcus Trinity_(Texas) Universidad_Nacional_Experimental_Politécnica_de_la_Fuerza_Armada_Nacional_Núcleo_Táchira Gobernacion_de_Ben_Arous Municipio_de_Ocampo_(Guanajuato) Municipio_de_Triumph_(condado_de_Warren,_Pensilvania) Ron_Moore Troya_(película) Rivas,_Nicaragua

html map