Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jardin_Botanico_Alpino_Flore-Alpe Langleyville Juan_Muñiz_Zapico Lancaster_(Massachusetts) La_voz_de_la_mujer Ivano-Sliusarióvskoye Interleucina_32_(IL-32) Koshintō José_Juan_Figueras_Garcia José_María_Blanco_Ibarz Juan_Jimenez_de_Montalvo Jose_Maria_Ruiz Junça Juan_Antonio_Rojas La_Libertad_(Francisco_Morazan) Javier_Orozco_Gómez Instituto_de_Sueroterapia,_Vacunación_y_Bacteriología_de_Alfonso_XIII Isles_les-Meldeuses Libertad_(1841) Janer_Guazá_Lucumi Jean_François_Paul_de_Gondi James_Justice KoRn Ischyropalpus_placidus La_inconsciencia_de_Uoho_(album) Keratocephalus Isotes_albocincta José_de_Güemes Lago_Peipus Lengua_madre Laives_(desambiguacion) Libro-objeto Kuroi_Namida Jerseyville_(Illinois) La_Polar José_Acosta_(dominicano_escritor) Jose_Lopez_Rega La_contadina_in_corte Linum_utile La_Telegrafia_Óptica_en_Andalucía Iulius_Firmicus_Maternus José_Piqueras_Muñoz Intel_80486DX Korazim Le_Prophete La_Salvetat_Peyrales Las_Insolitas_Imagenes_de_Aurora Legio_II_Gallica Lancia_Dunja La_Ville_aux_Bois-les-Pontavert Lista_de_sistemas_de_indice_acustico Lisanfibio Lenalidomida Kipchako Interprete_(informática)

html map