Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

JS_Bordj_Menaiel Irán_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1900 Jose_Eulogio_Bonilla Knautia_arvensis Lenguas_tupari Iridorkis_myriantha Lijevi_Degoj Leon_II KTLA Juan_B._Ormaechea Le_portrait_de_Petit_Cossette Irlanda_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_1976 Juan_Carlos_Zampiery Lirio_de_Florencia Lincherina Lenguaje_de_Programacion_Erlang Jimmy_Rayl La_Contadora_de_peliculas Linda_Jo_Rizzo Joliet_(Montana) Jardin_Botánico_El_Ángel Kurchátov_(Rusia) Intensidad_de_cifrado Killing_Machine Kemonomimi Linguístico Laparotomía Langelandia_portosantoi León_marino_australiano Jabu_de_Unicornio J-Rock Interestatal_15_(Idaho) Jardín_Botánico_del_Descubrimiento_de_Vallehermoso Juan_A._Mateos Kruger Interpretación_jurídica Juan_de_la_corte Katherine_Winder_Cochella Letras_hispanicas Lista_de_municipios_de_Guipúzcoa Lista_de_campeones_de_Formula_1 La_feria_de_Cuernicabra Invasión_de_Afganistán_por_la_Union_Soviética José_Rafael_Salas_Errazuriz La_Nina_(fenomeno_climatico) Lista_de_episodios_de_Full_Metal_Panic! Joaquín_Grilo_Mateos Libro_Primero_de_las_Cronicas LL_M._Eur Jean_II_Makoun Jay_Hernandez Lasiocampidos Le_Bar_sur_Loup Jennings_(Míchigan) José_Lisandro_Lascarro

html map