Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caja_Leon Carrascar_de_la_Font_Roja Bryconamericus_lambari Barry_and_the_Boys_The_CIA_the_Mob_and_America's_Secret_History Casa_de_mujeres Black_and_White_(cancion_de_Static-X) Campagnola_Emilia Casa_de_los_Siete_Tejados Carcarañá Bryol._Z. Batalla_de_angol Bandera_de_la_Region_de_Los_Rios Cestrum_foetidissimum Brumetz Caballero_de_lata_de_Chiloé Catedral_de_Bourges Cayo_Sapodilla Bahía_de_Biafra Bernard_Barker Carlos_Elejabeitia Catedral_de_Oakland Botafogo_de_Futebol_e_Regatas Caminos_Incas Cable_Noticias Barrio_Latino_de_París Canyon_2 Castillo_de_portillo Campeonato_de_Primera_División_1925_(Venezuela) Brocton_(Nueva_York) Cancion_Animal_(album) Carlos_Del_Llano Año_1047 Buffer_Overrun Bela_Donna_(pelicula) Bartomeu_robert Bian_Óscar_Rodríguez_Galá Cafiero Carl_Priso Barbara_Muñoz Bibliomanía Bebop_y_Rocoso Betula_maximowicziana Boo_(informatica) Batallon_Mormón Cardetes Censo_(ciencia_política) Bakari_Kone Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1990 Cescru_Enlace Birreta_germánica Bosques_riberenos Castillo_de_Bretaña Capitán_Marvel_(marvel) Año_24 Borde_duro

html map