Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pacific_Blue_(serie_de_televisión) Ortoédrica Número_taxicab_generalizado Museo_del_Siglo_XIX Polylepis_multijuga Pantano_Caroni Parco_dell'Orecchiella Plumeria_alba Periodico_(matematicas) Paula_Martins_Morelenbaum Patrulla_de_Caminos_de_California Nikolaus_von_Jeroschin Now_is_the_time Oqilov ORAC Parque_Nacional_La_Tigra Neumonía_aspirativa Palmas_Bellas Piedra_(desambiguación) Oración_de_la_paz_de_san_Francisco Orera_(Zaragoza) Patricio_Perez Polycarpaea_tenerifae_var._multiflora Pink_Cadillac Orden_de_Évora Phreedom N14 Notacion_musical Poitin Paros_generales Patrimonio_natural_de_la_Union_Europea Oscilador_armonico_cuántico Museo_de_arte_sacro_de_tineo Policía_de_colombia Ottoia Pontarmé Padus_petraea Mustafa_Hamed_Moh-Mohamed Playa_Dreamland Nuevas_metas Pedro_Fernandez_de_Guadalupe Pardachirus_morrowi Ouranosaurus Polietilénglicol Poliméstor_(hijo_de_Eginetes) Pemphis_punctata Pantano_del_Monte_Cotugno Nate_Diaz Nuevo_Guadalquivir Oppas Pablo_y_Andrea_(album) Paso_Gordo Método_anticonceptivo_natural Ouroux_sur_Saone Palacio_de_Amarapura

html map