Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Leyenda_de_Sleepy_Hollow_y_el_Sr._Sapo Koemann La_Esperanza_(Mendoza) It's_not_a_fashion_statement,_it's_a_fucking_deathwish Listado_de_centros_de_la_Universidad_Politécnica_de_Cataluna Jose_Luis_Ágreda Jose_Maria_Flores_(militar) Jose_Antonio_de_Hebrera_y_Esmir Italianos_en_República_Dominicana Juazeiro_do_norte Las_Moreras Liga_francesa_de_fútbol Isotes_nabora Las_Acequias Lenguas_awjihla-sokna John_J.C._Abbott José_María_Bracho_y_Murillo Kingdom_of_hate Köniz José_Rangel_Espinoza Liudmila_Ivanovna_Chernyj L. Jorge_Da_Silveira Jarabe_tapatío Lista_de_capitulos_de_Grey's_Anatomy Instituto_Geológico_y_Minero_de_Espana Jiri_Antonin_Benda Jardin_Botanico_de_la_Universidad_Ben_Gurion_del_Negev Lengua_piraha Julián_de_Zaracondegui Juan_de_Goyeneche_y_Aguerrevere K'uk_Balam_I Itadaki_Street_DS Jacinto_Saldise Kreuterbuch Ismael_Lorenzo Juan_José_Alonso_Millan Ligabuesaurus José_Maria_Balmón Kandaha-r José_Ramon_Fernández_Alvarez_(militar) Jarvenpää Jubilation Julio_César_Saguier_y_Pociello Lintot-les-Bois Jose_M_Cano Laguna_Verde_(Comarapa) Josephine_Felicite_Augustine_Brohan Leyendas_artúricas José_Maria_Bermudez_de_Castro Laguna_Runtuyoc Leyenda_negra_de_la_Inquisicion_espanola Interaccion_nuclear_débil Irene_Némirovsky Isetta

html map