Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escarapela_de_Chile Elección_municipal_de_Nebaj_de_2014 Flacey_(Cote-d'Or) Estación_Gambier Erik_Scavenius El_juego_de_la_sospecha Estrellas_Herbig_Ae/Be Euphorbia_cotinifolia_subsp._cotinoides FHM_Espana Escultura_nacionalcatólica Estacion_XX_de_Septiembre Festines Faustino_Rodríguez_San_Pedro_Díaz-Argüelles Fermín_Javier_Aoiz Elecciones_Autonomicas_Madrileñas_(1999) Epipactis_atropurpurea Estrella_multiple El_Poble_Catala El_mariachi Escoba_(desambiguación) Federación_Venezolana_de_Natación Euphorbia_halacsyi Formula_3_Espanola Espiguero_pechiblanco Ferrocarril_en_Savonlinna El_Aljarafe Estadio_Stozice Estación_de_Leça El_Galpon El_Vendedor_Mas_Grande_del_Mundo Federación_de_Los_Verdes Esputo_hemoptoico Enny_Haryono Evermore_darkly Formula_de_reflexion Euplectes_orix Federación_de_Oceania_de_Futbol_Americano Estación_de_Calella Emilio_de_Grey Estacion_Namikata Football_Kingz FSC_w_Lublinie Enredados_(película) Explosion_sónica Estación_Quirno_Costa Esperia Francisco_Perez_Sierra El_Heraldo_de_Cuba Estación_de_Porqueros El_cañonero_del_Yang_Tzé Esserval_Combe Enosanthes Fairuse Escala_Hi-Fi Facundo_Regalia

html map