Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Opá_yo_viaze_un_corrá Nephrodium_dilatatum Parque_Eólico_de_Monte_Redondo Nádor OXXO Nuptse Nibas_(Francia) Pasion_(pelicula_1969) Na_Li Nityalila Online_Etymology_Dictionary Orkoien Possessed_(álbum) Pilar_de_Surigao Orchis_cordata Ottwiller Partita Nar_kärleken_fods Neodawsonia_nana Nedvěd Parque_Metropilitano_Cayetano_Cañizares Ponç_de_la_Guàrdia Nº_CAS Nucleo_húmedo Planet_Records Pañcha_Tantra Pipe_Mania Night_Crossing Porque_hoy_es_sabado Nycteris_vinsoni Patrick_Condell Opera_Venezolana Orlando_Rodrigues Nuevo_Kōmeitō Partido_Socialista_de_Euskadi_PSOE Pedal_de_hombre_muerto Palmerin_de_Oliva Phewa_tal Ondas_mecánicas Parque_Suma_Rikyū_de_la_Ciudad_de_Kobe Museo_Palacio_Mercader Pedro_I_Duque_de_Borbon Museo_de_los_ninos Potencia_reactiva Papaverácea Orfeón_Reusense Ottignies_Louvain-la-Neuve Nirnaeth_Arnoediad Pachystele Park_Ji_Min Ofidios Nada_parecido Par_iónico_íntimo Parque_Nacional_Marítimo-Terrestre_del_Archipiélago_de_Cabrera Olaya_Herrera_(desambiguación)

html map