Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Awassa_City_F.C. Asosiaciones_de_América Hepática_estrellada Hjorvard AntiCheat Harmost Montjoie_le-Château Aratika Harry_Potter_and_the_Philosopher's_Stone Min_Xiaofen Arroyo_del_Chamizo Mordellistena_cincta Monolepta_merkli Aphthona_chekanovskii Mortadelo_y_Filemon_El_oscar_del_moro Mision_Permanente_de_México_en_España Arroyo_Yacuy HIP_70849_b Monograma_(desambiguación) Angluzelles_et-Courcelles Helen_Stephens Gráficas_triangulares Archivo_General_de_la_Guerra_Civil_Española Arano_(España) Hum_na_Sutli Andrei_Vyshinsky Héctor_Abad_Gomez Mimosa_quadrangularis Mudashiru_Lawal Moixsera Avitus_Viennensis Avenida_Kennedy Archeriidae Mr_Children Guruji Géneros_de_blues Hammad_al_Thani Muhammad_Ali_Tewfik Arte_psicodelico Hirtasphaera_hirsuta Ayuntamiento_de_San_Sebastián Honey_Pie Hermandad_de_Santa_Genoveva_(Sevilla) Asuncion_(nombre) Ministerio_de_Educacion Heart_Shaped_Box Arandina_CF Anne_de_Batarnay_de_Joyeuse Hinojosa_del_Duque Ano_1828 Monte_Saint-Hilaire Idealismo_artístico Antenor_(nombre) Antología_de_la_canción_revolucionaria,_vol_1 Mortadelo_y_Filemon_Siglo_XX,_¡que_progreso!

html map