Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Suspicion_(Stargate_Atlantis) Tomasz_Lisowicz San_Francisco_(EE_UU_) Sokuten Sapajus_nigritus_nigritus Saint_Etienne_sur_Usson Tetraonyx_bipunctata Selección_nacional_de_futbol_de_Jamaica Santiago_del_Estero_La_Banda Tara_(montana) Severino_Rivas_Barja Sociedad_de_San_Pío_X Sistema_europeo_de_gestión_del_tráfico_ferroviario Saint-Étienne_(Francia) Tarache_cretata TFNP Saltos_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Múnich_1972 Selva_montana_de_África_oriental Ség Saqueo_del_Parian Tramado_de_Floyd-Steinberg Saint-Laurent-des-Vignes Sonido_Philadelphia Sphyrapicus_nuchalis Silvia_Emiliana_Pinto_Torres Tomás_Antonio_Sánchez_de_Uribe Scipione_Riva-Rocci Templo_de_Zeus_Olimpico_(Agrigento) The_Bear The_Crybaby_(album) Serú_Girán_(álbum) Sinónimo_de_ofender Television_Nacional_del_Perú Skjalfandi Todos_los_muertos_tienen_la_misma_piel Tomillo_prieto Sonic_the_Hedgehog_4 Taudactylus_pleione Saw_III_(álbum) Tahal_(Almería) Simbología_valenciana Stefany_June Sandoñana The_Ultimate:_Bee_Gees Subte_de_Seúl The_Story_Goes... Sonidos_de_fiesta Taifa_de_saraqusta San_Pelayo Sancho_de_Londoño Thorectes_asperifrons San_Diego_(1600) Santa_María_la_Antigua Shevchenko_(Tbilískaya,_Krasnodar) Synhoria_macrognatha

html map