Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Xiphion_gramineum Washington_Circle Club_Atlético_San_Martín_(Tucumán) Abiotrofia Acuerdos_de_Charaña Venus_de_Dresde Air_Central Volcán_el_Ceboruco Clematide_aromatica Ciudad_de_Redland Al-Gafiki Contrachapado Albuniel Al-Lat Zonda_(desambiguación) ARNm Valle_de_Caracas Yajnavalkya Vigesimacuarta_Enmienda_a_la_Constitución_de_los_Estados_Unidos Vauchelles_lès-Authie Colonización_espanola_de_Curazao_Aruba_y_Bonaire Cocktail_(desambiguacion) Vitariáceas Villa_Charcas Wálter_Daga Confederacion_de_Asociaciones_Vecinales_de_Andalucía Chima_Panaca Ciclina_A2 Con_La_London_Metropolitan_Orchestra_(álbum) Alargue_electrico Abadía_del_Císter Wageningen_(Surinam) Cockayne_Soup Wailesia_picta Alberto_Fonrouge Yalagüina Windsor_(Carolina_del_Sur) Walking_in_the_air Aconitum_boreale Vazquez_Montalban Congregación_Madres_Desamparados_y_San_José_de_la_Montaña Verneil_le-Chétif Varvara_Yákovleva Airbus_A321-200 Chelo_García_Cortés Abadia_de_lagrasse Conocimiento_disperso Chilopsis_linearis_var_tomenticaulis Chrysolophus Vernoniaceae Cichoriinae Agrostophyllum_costatum_var._concavum Como_Obelix_se_cayó_en_la_marmita_del_druida_cuando_era_pequeno Color_Humano_(álbum) Chi_Park

html map