Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Calamothespis_oxyops Barry_K._Barnes Boys_Don't_Cry_(álbum) Carlos_II_de_Monaco Casa_de_las_Cadenas_(El_Puerto_de_Santa_Maria) Bronquitis_cronica Banjo_kazooie Calchaquí Cessna_a-37_dragonfly Bartolo_(Lares) Bul_gogi Cazadores_Correntinos_(Corrientes) Batalla_del_Río_San_Juan_de_Nicaragua Blanqueador Bardonnex Campeonato_Europeo_de_Judo_de_1971 Caja_Provincial_de_Ahorros_de_Jaén Cal_Orko Boulevard Basílica_de_san_isidoro_de_leon Callionymus_kailolae Chaltrait Bell-lloc_de_Urgel Bernabé_de_Módena CF_Pozuelo_de_Alarcon Campeonato_de_la_Federacion_de_Futbol_de_Asia_Occidental Caida_inteligente Bone_Breaker Botallackita Catedral_de_St._Andrews Caecilia_degenerata Cervecería_Bass Año_481 Certificado_de_depósito Carapintadas Casiodoro_de_reina Brad_Nowell Cassini Bosque_de_piedras_de_Imata Borghetto_Lodigiano Cesar_Sarachu Catedral_de_Fráncfort_del_Meno Beyond_the_sea_(the_x_files) Bastón_blanco_para_ciegos Beaulieu_sous-Parthenay Botaurus_stellaris Carlos_drummond_de_andrade Carlos_Maria_Dominguez Cerro_de_Garabitas Batalla_del_marne Centre_national_de_la_recherche_scientifique Cafe_de_Fornos Batalla_de_San_Quintín_(1871) Basílica_de_San_Nicola_in_Carcere Casa_de_iberoamérica

html map