Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pedro_Bonifacio_Suárez_Perez Pleurothallis_dressleri Museo_Municipal_de_Montmeló Nuevo_Cafe_de_Levante Pantano_de_Jarrama Nebulosa_Norteamérica Pato_pekinés Orson_Pratt Octopush Pont_de-Metz Pda Odessa_(Nueva_York) Néstor_Basterretxea Pello_Irujo Otberto Navío_de_Linea Olla_vaporera Organización_territorial_de_la_Republica_del_Congo Osorcón_I Mussidan Pedro_Miranda_(futbolista) Paloma_aruacana Ocupacion_de_Polonia_(1939_1945) Pembroke_Village Phloeodes_convexulus Oton_II_del_Sacro_Imperio_Romano_Germánico Nuria_Espí_de_Navas Petroglifos_Onega Navarro_(Avilés) Nicolás_Alpériz ONCE_(equipo_ciclista) Phymaphoroides_antennatus Naruto_Shippūden:_Ultimate_Ninja_4 OTI_1996 Nacional-socialista Partidos_politicos_de_Japon Organización_municipal_de_Rio_Negro Pentélico NGC_248 Pedro_María_Urena_(Táchira) Pedro_Suarez_(futbolista_argentino) Pericon_(Tagetes_lucida) Musō_Gonnosuke_Katsuyoshi Portuaria Pacificacion_de_la_Araucanía PDP-10 Nation_(álbum) Pie_equinovaro Pirámide_de_Hebenu Panorama_Tools Pinedyem_II Parnaso_Español N_120 New_York_City_Football_Club Ofelia_de_Aragón

html map