Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Serrieres-en-Chautagne Tallaboa_Alta_(Puerto_Rico) Tracey_Ullman Tercanes Sentencias_de_sexto San_Jose_(Cordoba) Thorectes_coloni Smaragdina_maduraiensis Sreemangal_Upazila Santa_Maria_Val_Müstair Telus Spank_Thru Saint-Léger-du-Malzieu Servicio_de_Investigación_Criminal_Naval Tradiciones_y_puntos_de_vista_de_la_Iglesia_Católica_sobre_el_Arcángel_Miguel Sankt_Pauli Shtriga Tiberio_Sempronio_Graco_(consul_177_a_C.) Smilax_marginulata Schmidelia_glabra Stirtonia Seleccion_malaya_de_futbol Star_Wars:_The_Clone_Wars_(serie_de_TV_de_2008) Stanko_Vraz Tithymalus_rupicola Susan_(desambiguación) Torre_del_parque Travesuras_de_la_nina_mala The_Secret_Life_of_. Secuoya_(color) Spiderwick Santalla_de_Rey Too_Drunk... Songtsen_Gampo Torneo_Sudamericano_de_Básquetbol_de_1939 Sebastian_Vezzani Suplicios The_Address_The_BLVD Targasonne Sansevieria_sarmentosa Tour_of_the_Universe Sistema_Central_(España) Tabla_del_carmelo Tratado_Herran-Hay Tephrocactus_dimorphus São_Miguel_do_Guaporé Sancha_de_Aragón-Gazela Sancho_I_de_León Soy_la_Comadreja Sulley_Ali_Muntari Sheryl_Lee Salomón_(Handel) Ticket_de_tranvía Todo_es_nuevo_(canción) Suzuki_Motor_Corporation

html map