Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Riverside_(Idaho) Municipio_de_Greenville_(condado_de_Somerset,_Pensilvania) Rosario_Barredo Municipio_de_Dover_(condado_de_Otsego,_Michigan) Riu_rau Unidad_periferica_de_Kastoria Glándulas_salivales Gliceraldehído_3_fosfato_deshidrogenasa Municipio_de_Salem_(condado_de_Greene,_Arkansas) Roberto_Rivelinho Genetica_de_los_pelajes_del_caballo Iglesia_Greco_Católica_de_la_Eparquia_de_Križevci Indalmus_angusticollis Gilān Urbanismo_en_México Rockin'_The_Joint Garci_Fernandez Giuseppe_Signori S.Yun_Liang Tristán_e_Isolda_(opera) Tripodo Fredrik_Ullen Rio_Huarmey Municipio_de_Washington_(condado_de_Snyder,_Pensilvania) Municipio_de_Mount_Vernon_(Arkansas) Tutti_frutti_(juego) Reiyukai Río_Kheta Gizeh Tritón_(astronomía) SNOMED-CT Municipio_Pedro_Maria_Urena_(Táchira) Retiro_(Metro_de_Madrid) Romper_el_hechizo:_la_religión_como_un_fenómeno_natural Georgi_Valentínovich_Boos Ronnie_Raymond_(Firestorm_I) Garcia_López_de_Cardenas Tsar_Kaloyan Municipio_de_Pittston_(condado_de_Luzerne,_Pensilvania) Uru-Eu-Wau-Wau Fray_Luis_Jerónimo_de_Oré Frente_3_de_las_FARC Rev_It_Up Roberto_Udarneta_Arbeláez Resident_Evil_2_DualShock_Edition Fuentes_de_jiloca Una_pena_en_observacion Geologia_del_area_del_Gran_Cañon Rhythm_&_blues_mainstream U_616 Municipio_de_Hayti_(condado_de_Pemiscot,_Misuri) Un_Dia_Normal_(canción) Imanol_Murua Réquiem_por_Granada Román_Shujevich

html map