Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Glaucidium_nanum Treviso_F.B.C._1993 Gaon_de_Vilna Globularia_punctata Municipio_de_Greenwood_(condado_de_Baxter,_Arkansas) Iglesia_de_San_Pelayo,_Arenillas_de_San_Pelayo Inmunoglobulina_G Gen_activador_de_recombinación Getafe_Central Gloria_(álbum_de_Gloria_Trevi) Museo_Histórico_Nacional_de_Argentina Ruby_(cantante) Riedelinius_spinosus Municipio_de_King_(condado_de_Oregon,_Misuri) Rinaldo_di_Montalbano Fruterito_gorgiamarillo Injustice:_Gods_Among_Us_(iOS) Fredik_Reinfeldt Reise_Steppen_Sudl._Russlands Ricardo_de_san_Victor Municipio_de_East_Waterloo_(condado_de_Black_Hawk,_Iowa) Gobernador_de_Entre_Ríos Iglesia_de_San_Ignacio_de_Loyola_(San_Sebastián) Universidad_Hebrea_de_Jerusalén UNES Municipios_de_italia Fundación_Íkaros Municipio_de_Fayette_(condado_de_Juniata,_Pensilvania) Rosa_Silverio Iglesia_del_Dulcenombre Ruagea Municipio_de_Prairie_(condado_de_Bates,_Misuri) Rumore_Rumore_(canción) Fruitdale_(Oregon) Gabriel_Torres Incienso_de_Andalucia Rio_Tieté TwinBee_3 U_R_I Independencia_(departamento) Ruta_Estatal_de_California_20 Rosa_'Glamis_Castle' Glyptophysa_petiti República_Socialista_Sovietica_Autónoma_de_Daguestan Republica_Camerunesa Inmigración_italiana_en_Australia Fábula_de_Polifemo_y_Galatea Municipio_de_Cherry_Grove_(condado_de_Warren,_Pensilvania) Romana_instrumento Fūton:_Rasen_Shuriken Route_nationale_(Francia) Reiner_Schoene Roberto_Argüello George_Barnes Universidad_Politecnica_de_Chiapas

html map