Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Exeter_(Wisconsin) Elecciones_generales_de_España_de_1996 En_el_Roxy Englishtown_(Nueva_Jersey) Entrange Eupatoriophalacron_album Escuela_Rural_de_La_Higuera Federico_Oliver Empresa_Turistica_de_Autobuses,_S.A. El_caso_Bourne Equipo_de_Intervencion_Rápida_(Chile) FC_Ingushetia_Nazran FC_Pakhtakor Estacion_de_Llacuna Ermita_de_Nuestra_Senora_del_Prado_(Talavera_de_la_Reina) Escáner_optico Eurostar_(cantante) Enfermedad_de_Rendu_Osler El_Culo Ejército_Mejicano El_hombre_que_hizo_el_milagro Formerio Florencio_Garcia_Goyena Ferrovías_(desambiguación) Emotive Expedicion_de_investigacion_antartica_britanica,_australiana_y_neozelandesa Francisco_Gómez_Mont Educacion_Formal Elementos_fundamentales_para_la_critica_de_la_Economia_politica El_Puntalon-Pueblonuevo_(Motril) Episode Fideos_de_China Encarcelamiento Estiracáceas El_hombre_radioactivo Estatua_oferente_del_Faraón_Pepy_I Elecciones_municipales_de_Chile_de_1894 Estación_de_Torre_Triana Equipal Espanol_peninsular Eupterodactyloidea Exegeta El_embargo_/_El_apolítico Epicauta_impressicornis El_ingenioso_hidalgo_don_Quijote_de_la_Mancha Estacion_de_Arenes Falla_Plaza_Ayuntamiento Faustynowo_(voivodato_de_Mazovia) Familia_que_reza_unida_permanece_unida Felix_Houphouet_Boigny Ferdinand_Quenisset Fiesta_pagana Facultad_de_Arquitectura_Urbanismo_y_Diseno_(UNC) FC_Dila_Gori Extracción_con_disolvente

html map