Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Año_978 Boulogne-sur-Helpe Campeonatos_oficiales_de_fútbol_de_Argentina Bisadia_palawana Baños_de_Valdearados Britney Basilica_de_santo_domingo_(cordoba) Bellavista-La_Palmera Caja_General_de_Ahorros_de_Granada Bajo_relieve Campeonato_Europeo_de_Judo_de_1974 Boys_on_the_Docks Boophis_brachychir Bening_lès_Saint-Avold Beaubourg Brennendes_Geheimnis Cerastium_arvense_var._strictum Catedral_basílica_de_nuestra_senora_del_pilar_de_zaragoza Capón Campaña_Bus_Ateo Centro-Hogar_Castellano-Leonés_de_Barcelona Caballero_de_madara Brizon Castillo_Echizen_Ōno Bdelyropsis_venezuelensis Carlos_Emilio_Juan_Zurita_y_Delgado Casa_del_teatro Barbera_del_vallés Central_City Centro_de_Exposiciones_de_Buenos_Aires Bhāgavatapurāna Centro_de_Investigación_en_Materiales_Avanzados_(CIMAV) Blissinae Cepa_ascalonica Bernard_Ayglier Caceres_(Mato_Grosso) Borghetto_di_Vara Br_163 Carlos_Sobrino_Sierra Cequi Buffer_de_datos Botellona Body_transfer Castillos_de_Pincheira Campeonato_de_España_de_ciclismo_contrarreloj Caldes_de_Boí Bharata_(rey) Calotriton_asper Britisches_Freikorps Años_430_adC Bebé_medicina Bolitoglossa_hiemalis Cafe_Concert Campiña_de_Morón_y_Marchena Beclabito_(Nuevo_México)

html map