Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Red_de_Area_Local Livistona_vidalii Loxamine Masita Lucio_Valerio_Potito_(cónsul_449_adC) Mecánica_popular_para_ninos Miguel_Rodríguez_Piñero_Bravo_Ferrer Precy Matthew_Barton Región_Rin_Meno Maxwell_Smart_(personaje) Marcilly-Ogny Gonzalo_Javier_Trancho_Gayo Masonica Rebutia_ithyacantha Metal_manso Grandes_del_fútbol_argentino Gonzalo_de_Berceo Methylobacteriaceae Gota_(medicina) Gonzalo_de_Hermosillo Presents_Kumbia_Kings Maytown_(Pensilvania) Marta_Angélica_Taboada_Dillon Matsumoto_Yamaga_F.C. Recidiva Luis_García_Fernandez Mariano_di_Gesu_Euse_Hoyos Ludovicus_Neefs Marcela_de_San_Félix Puerta_Morava Mauricio_Alvarez_de_las_Asturias_Bohórquez_y_Ponce_de_León Martín_Almagro_Gorbea Ready_to_Die_(album_de_Notorious_B_I_G_) Rebaquiosaurido Microfono_bidireccional Puntos_extremos_en_Espana Raúl_Ferro Manny_Ramirez Premio_Internacional_de_teatro_para_autores_noveles_"Agustín_González" Prasias_(Laconia) Lucio_Valerio_Flaco_(pretor_63_a_C_) Llewellynura Premios_de_la_Academia_del_Cine_Catalán_"Gaudí" Miguel_Verdiguier Mariano_Medrano Mammillaria_guelzowiana Gran_Cisma Marmait Línea_P2_(AUVASA) Gregory_Baker Martinez_el_facha Raión_de_Kryve_Ozero Metal_noble Rachel_Grey

html map