Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sello_de_samoa_americana St._Vincent_(músico) Stegomastodon_waringi Sainte_Hermine Tarascon_(desambiguación) Saint_Georges_des_Sept_Voies Sebastian_Rodriguez Sparvagens_Fotbollsforening Sémele Teresa_Palacios Scullin_(monolito) Sebastian_Martin-Retortillo Suatu The_Girl_Who_Leapt_Through_Time Taxacón Tercio_Viejo_de_Milan Tour_por_Europa_y_Australia_77 Santísima_Anunciada(Florencia) Suárez_(Tolima) Solanaceae Sinfonía_n.º_45_(Mozart) Segundas_taifas Sinfonía_n._73_(Haydn) Saranac Salvia_phlomoides_var._africana Sant_Andreu_de_Llavaneres_/_San_Andrés_de_Llevaneras Shinku Serra_de_Geres Springport_(Nueva_York) Tony_Wong Timul_(Tahdziú) The_Lamb_Lies_Down_on_Broadway_(Canción) Sociedad_Caupolican_Sociedad_Caupolican_Defensora_de_la_Araucanía Sistema_europeo_de_estados Tinto_fino Santa_Mariana_de_Jesus Something_Good_Can_Work San_Millán_de_Yuso Taller_Torres_García San_Rafael_(Lempira) Todo_el_amor Tom_Matera Shushtari Sombrero_calanes Television_en_Espana_en_1962 Salix_purshiana Sekitori Tartaros_de_Crimea Segundo_intercalar Tinto_de_Toro Santos_la_pelicula Tamarillo Sant_Jordi_de_Mollé Sumeru Tiempo_de_reaccion

html map