Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hospital_Universitario_San_Cecilio HD_97484 Arte_britanico Anna_Christie Monasterio_de_San_Pascual_Bailón_de_Villarreal Arabis_sagittata_var._nipponica Avolasca Arturo_Marasso I_F_F Auriac_(Correze) Monaquismo HT Antonio_W_Goldbrunner Atlético_Junior Andrés_Sarmiento Audi_R10 Hot_Metal_Gas_Forming Hierodula_werneri Armiño_negro Moshe_Sefardi Avenida_Ramon_Franco Guerra_de_los_bóers Idioma_español_en_Costa_Rica Arauca_(río,_Sudamerica) MsK_Žilina Hitto_de_frisinga Hematofagia Ministerio_de_Trabajo_y_Asuntos_Sociales_e_Inmigracion_de_España Archiduque_Juan_de_Austria Idioma_espanol_en_África,_Asia_y_Oceanía Mimemodes_nigratus Molas_(Merida) Ano_783 Anna_Ohura Hypopachus ITunes_Originals_Alanis_Morissette Guerra_anglo-espanola_(1625-1630) Heikertingerella_dimidiatula Guerra_Ruso_Turca_1787-1792 Ananas_genesio-linsii Montañas_Ródope Monte_Iwate Anticlea_alpina Anfótero_(desambiguación) Arto_Tchakmaktchian Monumento_Histórico_Artístico_Nacional Hermoðr Mosaico_de_los_peces_de_La_Pineda Heidy_Bermúdez Ayguemorte-les-Graves Montes_Llanos_(Ponce,_Puerto_Rico) Mordellistena_tristrigosa Misael Hueyapan Antonio_Martín_Villa

html map