Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nothofagus_dubia Parrasia Nadruz Partido_Unificación_Nacional Pelorosaurio Partículas_hipotéticas Pedro_Vives_Vich Nacionalizacion_del_Petroleo Nueva_imagen Nechite Nikolái_Kliúyev Nanette_Lepore Paros_(unidad_periferica) Peces_planos Nikolai_Ivanovich_Vavilov Notre_Dame_Fighting_Irish Parque_nacional_Rondane Paipix Pao Parellada Nicaragua_en_los_Juegos_Panamericanos Pomona_Park Periballanthus_involucratus Natacion_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_-_Estilo_espalda_200m_femenino Organización_Multidisciplinaria_de_Apoyo_a_Profesores_y_Alumnos Palma_de_Gandia Néstor_Fabián Ophione Norwood–Calle_205 Palma_de_escoba Pimientos_picudos PPCr Nereida_(luna) Poa_ariguensis Natalia_Gómez_Junco Pistola_CZ_Tactical_Sports Parcent_(Alicante) Picavus Policia_vasca Pierikos_F.C. Poipu_(Hawái) Nepalbhasha Pleurobema_rubellum Palolú Pieter_Cornelis_Mondrian Naturaleza Peroratio_(retórica) Oulles Parque_nacional_Vodlozero Ofensiva_Budapest Muv-Luv_Alternative Perú_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Moscú_1980 O_lobo_de_Meira Peter_North Piñonada

html map