Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Casa_de_la_cultura Caso_Giubileo Bc_(Unix) Barrios_de_Río_de_Janeiro Cailleville Bounce_(canción_de_Calvin_Harris) Charaka-samjita Bestseller_(compañia) Cañón_del_Chicamocha Beautiful_Night Cast_Into_Fields_of_Evil_Pleasure Blanca_esbelta Biville_la-Baignarde Cacinci Bandera_de_Monte_Athos Campillo_de_Azaba_(Salamanca) Año_77 Bosque_nacional_Cleveland Batalla_de_volkhov Bandera_de_la_Confederación_Germanica Cap-Haitien C-86 Bandera_de_Santa_Bárbara,_California Chaetocnema_orientalis Brugmansia_mollis Brăila Casas_de_Fernando_Alonso_(Cuenca) Chandler_(aplicacion_informática) Año_199_adC Casearia_rufidula Barbara_Wood Caseto Campeonato_mundial_de_natación_de_2003 Billete_de_100_000_US$ Cerochlamys Beauvais_Sud_Ouest Capitan_de_navio Cerisy_la_Forêt Buró_de_credito Campañas_de_Unión_en_Primera_División Batalla_de_Queenston_Heights Biton_adamanteus_adamanteus Cereus_fernambucensis Buño Catedral_de_Pedro_y_Pablo Baglietto_(album) Baston_(vara) Caucalis_humilis British_South_American_Airways Blas_de_Prado Chagunius_baileyi Basilissa Castillo_de_Deal Balocoria Barrio_judío_de_Jerusalén

html map