Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Proyección_geografica Majaraya Prasyptera_angusta Presidente_de_la_Corte_Suprema_de_Justicia_del_Peru Microsoft_Works Maria_Montoya_Martínez Pteromanes Pápulas_perladas Matias_Arranz Medicina_chilena_autóctona Masardis Massimo_Moratti MEPRA Mariano_Iberico Mentha_szenezyana Lytta_lugubris Miguel_Reyes_Núnez Lomo_embuchado MA_20 Real_Hermandad_de_Cristo_Resucitado_y_Santa_María_de_la_Esperanza_y_del_Consuelo_(Zaragoza) Los_terrorificos_cuentos_de_Raxnarin Lyonizacion Mecklemburgo-Strelitz Gran_Premio_Nobili_Rubinetterie-Coppa_Papà_Carlo-Coppa_Città_di_Stresa Raymond_Kopaszewski Mesembryanthemum_lupinum Rafael_Dueñas_Leon Menegotti Ray_Wise Manuel_Sandoval_Vallarta Ranging_Bully Longitarsus_rectilineatus Ramal_de_Figueira_da_Foz Miguel_Caillaux Psilocarya Radicación Marcha_del_orgullo_LGBT_de_Sydney Microscapha_mutabilis Lord_Lucan_(desambiguación) Quimiolitotrofa Mattel_Inc. Metamorphosis_(Stargate_SG-1) Presentacion_de_la_Virgen Live_in_Barcelona_2008 Red_Letter_Day Majavidia Maldonado_(Uruguay) Real_Murcia_Club_de_Fútbol Presidente_del_Consejo_de_la_Union_Europea Punto_de_humo Manuel_Cortina_Martinez_(piragüísta) Punicoideae Marcus_Gronholm Luis_Ponce_de_León_Cabello Quisqualis_indica

html map