Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Cumbre_Del_Metal José_Izquierdo Juegos_de_Guerra_en_el_Pacífico Juan_B_Massa Islas_Kupriyanov José_Diaz_Macías Joseph_Marion_Hernandez Le_Chant_du_monde Linea_70 Linea_32_de_TMB Institución_social Lichtgestalt Liga_Nacional_Juvenil Jose_Maria_Calatrava José_Lloret_Pérez Isla_de_Patos_(Venezuela) Ksenia_Pervak Kennedy's_Children Instruir Jagannath Kevin_Peter_Hall Linea_troncal Leopardus_pardalis Isla_de_Tsushima István_Szívós Kawada_Mami Jardin_Etnobotanico_de_Latinoamérica Javier_Senosiain Konrad_von_Gelnhausen Linociera_pauciflora KV_403 John_Addison Jose_Rodríguez_Ballesteros Institute_for_New_Testament_Textual_Research La_Quinta Juan_(futbolista) José_Felipe_de_Businac Inycus Joachim_C._Fest Jose_Maria_Guillen_Baumgarten Lista_de_reyes_de_Inglaterra Joan_Gascó Joan_Mané_i_Flaquer Libyan_Airlines Kelly_Olynyk Kukkonen Lista_de_prejuicios_cognitivos Jarischandra Jaume_Fuster Institut_supérieur_européen_de_formation_par_l'action Jose_Frias Lagenaria_leucantha_var._hispida Lingüística_diacronica Jardín_botánico_de_Sadie_Seymour Le_Theil_en-Auge

html map