Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pedimento_(geología) Peñaranda Paginación_Anidada Partit_Socialdemòcrata Neolítico_en_América Peninsula_del_Indostán Pedro_Sánchez_de_la_Nieta Pegasoferae Pidima Natalia_Zassoulskaya Piñeira,_Ribadeo Poesia_española_contemporánea Pilolabus_tubercleatus Mélica_Munoz-Schick Partit_Republica_Catala_(contemporáneo) Palacio_de_Canedo_(Leon) Neighbourhood_Cable Pioquinto_Galis Once_(Subte_de_Buenos_Aires) Pella_(unidad_periférica) Over_the_Edge Nasa.gov Policía_Autonómica_de_Galicia Orfeo_Catala Oranjestad_(Aruba) Pamela_Stephenson Pena_Bolistica_Construcciones_Rotella Novenia_tunariensis Nobel_de_Fisica Pokémon_Box:_Rubí_y_Zafiro Pedagogía_de_la_liberacion Plaza_Ictinos Pentatlón_moderno_en_los_Juegos_Suramericanos_de_2014 Ninquelótë Papel_fotografico Placa_del_Pacífico Podabrus_owarianus Nykobing_Sjaelland Parque_metropolitano_de_guadalajara Periodo_pluvial_musteriense Opossum Pablo_Podestá Pedro_Aviles_Perez Nordenskjold Palo_engrasado Omphalotropis_albocarinata Peloton_de_ejecución Pasion_de_Gavilanes Noche_de_los_azotes Nafarroa_Garaia Orcasitas Pastoriza_(Noya) Nicolás_Pérez_(actor) Oligosarcus_solitarius Münster_GR

html map